Analiza Dnia #9

19

-

04

-

2018

Sezon publikacji wyników finansowych za pierwszy kwartał 2018 roku to szczególny czas na rynkach, przyglądając się raportom nie dziwota, dlaczego indeksy zza ocenu prą do góry a europejskie w ślad za nimi. Czy wczorajsze ostrzeżenie FED ostudzi zapał inwestorów?

Rynki na dziś

Już drugi dzień z rzędu europejskie i amerykańskie  indeksy trzymają się wysoko- to efekt sezonu publikacji wyników finansowych największych spółek za pierwszy kwartał 2018 roku. W tym okresie oczy inwestorów głównie skierowane są na kalendarz publikacji danych nt. zarobków, a te w głównej mierze są pozytywne- część z nich podawałem w międzyczasie w aktualizacji posta. Z ważniejszych można wymienić m.in:

  • Goldman Sachs - zysk na akcję w pierwszym kwartale wyniósł 6.95$ a więc +35%
  • Gigant farmaceutyczny oraz towarowy Johnson & Johnson odnotował przychód w wysokości 20 mld USD w pierwszym kwartale
  • Netflix odnotował 3,7 miliarda dolarów przychodu w pierwszym kwartale, co oznacza wzrost o 40% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. 
  • Gigantyczny producent żywności Nestle raportuje zyski na poziomie 2,8% w pierwszym kwartale, wzrost wolumenu oraz niski poziom cen
  • Jeden z największym producentów leków i szczepionek - Novartis AG - podaje zwiększone przychody netto o 10% w skali rocznej do 12,69 miliarda USD. 
  • Przychody Morgan Stanley and Co. w pierwszym kwartale 2018 roku wyniosły 11,1 miliarda USD, co oznacza wzrost o 14% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku
  • Amerykański gigant usług finansowych American Express (Amex), poinformował, że jego zysk na akcję za pierwszy kwartał roku 2018 wyniósł 1,86 USD, co oznacza poprawę o 38% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
  • USA Bancorp -który zajmuje 7 pozycję na liście największych banków w Stanach Zjednoczonych- raportuje zysk na jedną akcję w pierwszym kwartale 0,96 USD, wzrastając o 17% z 0,82 USD w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

Dziś z ważniejszych spółek publikujących wyniki czekamy m.in na Unilever i Philip Morris.

Również w dniu wczorajszym poznaliśmy istotne dane dotyczące rynku ropy naftowej, które przyczyniły się wzrostu największego od 2014 roku. Zaufanie inwestorów wyraźnie wzrosło dodatkowo po tym, jak Arabia Saudyjska wydała komunikat o staraniach podniesienia cen ropy do 100 dolarów za baryłkę w nadchodzących miesiącach.

Na zakończenie we wczorajszym wywiadzie dla CNN, James Bullard, szef filii FED w St. Louis poruszył kwestię presji inflacyjnej i ostrzegł, że powoli widać widmo jednej z najsilniejszych oznak zbliżającej się recesji - kiedy krzywa dochodowości rentowności obligacji o dłuższych terminach zostaje odwrócona.

Jeśli chodzi o niemiecki rynek DE30, tak naprawdę niewiele się od wczoraj zmieniło. Nada oscylujemy wokół tych samych poziomów, przez co każdy wcześniej zaznaczony poziom nadal uważany jest jako istotny. Z przeglądu zamieszczonego poniżej (i udostępnionego jako szablon we wczorajszym poście) widzimy, że strefa oporowa coraz bardziej traci na znaczeniu w rozumieniu klasycznych reakcji jakie powinny na niej nastąpić.

DE30 - H4 przegląd poziomów (kliknij aby powiększyć)

Z perspektywy czasu sytuacja przypomina re-akumulację na strefie, choć nie jest to potwierdzone spoglądając na kwestię wolumenową. Jeśli byłbym grubasem, zrobiłbym prostą rzecz: wybiłbym opór dochodząc do 12.700 / 12.755 nakręcać wszystkich na wizjonerskie dojście do poziomu 12.850 i spuściłbym wszystkich upłynniając kontrakty euforycznych ludków przyzwyczajonych do trendu do poziomu 12.240, żeby wszyscy zgodnie zapytali: "What the fuck?!".

Tymczasem takim graczem nie jestem i jedynie co mi pozostaje to obserwować reakcję na poziomie. :) 

Co dziś gramy? 

-> Ponowne naruszenie dołka na poziomie 12.560 będzie okazją do zajmowania pozycji krótkich z celem około 90 punktowym do strefy 12.470 z ustaleniem pozycji obronnej w stosunku R:R 1:3.

-> Wybicie szczytu 12.630 mimo, iż wczorajsze high jest nieznacznie wyżej będzie możliwą próbą do złapania momentum na ew. wybijanie kolejnych szczytów.

-> Wszystko poniżej poziomu 12.630 z racji konsolidacji można wykorzystywać (po ówczesnym wygenerowaniu sygnału!) na pozycje krótkie z dużą dozą ostrożności.

-> Wyjście powyżej 12.630 i utrzymanie się min. świecą m15 będzie dla mnie sytuacją, w której na jakiś czas pozycje krótkie odpadają.

Z powodu choroby, krótko i na temat. Dziś powinny pojawić się niewielkie aktualizacje, ale bez większego szaleństwa jak dotychczas. Jedynym pozytywem obustronnego zapalenia ucha jest fakt, że można się wyciszyć - bo i tak nic kompletnie wokoło się nie słyszy :-) Jak to śpiewał szczeciński raper: "Znajdź jakieś pozytywy" :-)

Powodzenia!

Update's:

10:35

Poznaliśmy właśnie dane z rynku UK - które po raz kolejny rozczarowują i powinny nadać kolejną falę osłabienia waluty GBP. Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła o 1,2% w ujęciu miesięcznym, w porównaniu do poprawy w lutym o 0,8%.

Tymczasem niewielki przegląd indeksów wygląda następująco:

Przegląd rynkowy

Niemiecki indeks poniżej dziennego poziomu Pivot'a z już trzecią próbą przejścia strefy, Sp500 (lewy-dolny róg) podobnie oscylowanie poniżej poziomy dziennego punktu kierunkowego dla sesji intraday, Nasdaq zbliża się do swojego poziomu a europejski indeks 50 największych spókem odbija na chwilę obecną od poziomu pierwszego dziennego oporu R1. Jeśli korelacja Eurostoxx < - > Dax zadziała, wówczas potwierdzone odbicie od R1 powinno dać sygnał na zniżkę niemieckiego indeksu - szykuję się na wejście.

11:35

Wciąż bark konkretnego sygnału na DAX - poza niewielkim pinbarem M5 na lokalnym wsparciu z godziny 10:55, które teraz daje nieco ponad 30 punktów. Ciekawą sytuacją będzie moment, w którym Stany zaczną odbijać od swoich poziomów wsparć - wówczas wyjście górą Europy wydaje się tylko formalnością. Czekamy jednak na konkrety z rynku.

11:53

Na razie zmienność nie rozpieszcza, dlatego robię sobie dłuższą przerwę.

13:16

DAX nadal sie konsoliduje - patrząc po obrotach na kontraktach wygląda to bardzo miernie, dlatego zalecam szczególną ostrożność.

DAX M1 - niskie obroty na wolumenie

13:53

Na rynku po mały pojawiają się pierwsze zlecenia typu push-price, czyli próba podciągnięcia ceny na dany poziom lub większe zlecenie np. obronne typu Stop Loss pozycji krótkiej. Ogólnie szału nie ma i wykresy wyraźnie czekają na dane z godziny 14:30.

13:55

Mimo negatywnego sentymentu - zbieram pozycje krórkie:

ENTRY: DAX SHORT 12.580 i 12.571, SL15 dla każdej, TP15-30, 1:1 / 1:2

Drugie wejście było ze zlecenia oczekującego, które trochę niestety złapało poślizgu cenowego. Dax zbliżył się do dziennego poziomu S1 ze sporym, ale klasycznym jak na takie zejście wolumenem powyżej 500 kontraktów na świecę M1.

14:09

Dojście na re-test do poziomów utworzonej sekwencji spadkowej - przejście góra tego poziomu może wykluczyć dalszy spadek i oznaczać niestety powrót do poziomów konsolidacyjnych 12.570 - 12.610. Ważna strefa dla utrzymania powyższych pozycji krótkich.

Sekwencja spadkowa - wytrzyma? 

14:24

Sekwencja jeszcze trzyma - a więc i pozycje jeszcze trzymam. Stany spadają, ale jeszcze nie na swojej właściwej sesji, dlatego wielkiego znaczenia na chwilę obecną to nie ma.

14:40

CLOSE: 1. +10 / 2. 0

Jedna pozycja 10 punktów, druga zero, minus spread. Opór traci na wartości wraz z momentem, kiedy reakcja nie następuje a wykres konsoliduje się wokół poziomu.

14:48

Dane dotyczące wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych w US zmniejszyła się względem poprzedniego odczytu o ledwie 1k stojąc na poziomie 232K. Innymi słowy, dane są lepsze od prognozy, jednak bez większego znaczenia dla zmienności na rynku.

14:52

ENTRY: DAX SHORT 12.569, SL8, TP10 / 30

Ponowna próba na 'spóźnioną' reakcję na poziom. Tym razem SL jest mniejszy niż standardowy, bo 8 pkt. Stany otwierają się na trochę ponad 30 minut, dlatego będę patrzył jak rozwija się sytuacja przed otwarciem. Eurostoxx zaczyna powoli pikować i dawać sygnał na dalszą zniżkę. Z drobną uwagą, o której wspominałem już wcześniej - mianowicie zaniżona zmienność w dniu dzisiejszym.

15:20

Ponad 30 minut trwania w pozycji i nie widać dalszych perspektyw na spadek. Dziś faktycznie rynek wyczekuje czegoś i ciężko na tę chwilę wskazać na co - wejście US? Stany robią sobie dobrą cenę za samo wejście i opcje są dwie: albo widząc 'promocyjną cenę' na dzień dobry zaczną mocno skupować i trend budowany cały dzień w chwilę sie odwróci, albo będą chcieli pozbyć się kontraktów póki jeszcze cena nie spadła tak drastycznie. Jedno z dwóch na pewno :-) Gdybać nie lubię, ale w taki dzień aby się nie zanudzić nie pozostaje nic innego jak mała dawka 'pogbybalni'.

15:25

Wykres amerykańskiego indeksu technologicznego - Nasdaq - wygląda dziś dość imponująco :-)

NASDAQ M5

15:40

CLOSE: -8

Dzisiejszy dzień to jakaś magia na rynkach. To jest jeden z tych dni, gdzie lepiej być z dala, albo dawać stopy rzędu 50 punktów.

15:52

Przeglądając poziom na SP500 widzę, że wykonaliśmy pełny zasięg z wczorajszego setupu podawanego w którymś z update'ów - a Europa nadal chce sprawdzić, czy "nie ma jej czasem wyżej". Czyli znowu mamy scenariusz, w którym Niemcy tylko czekają aż Stany się uspokoją, żeby powiedzieć: 'chłopaki! tam wyżej jest lepszy widok!'

SP500- wczorajszy setup entry < - > TP

16:12

ENTRY: DAX LONG 12.550, SL10, TP min. 25 pkt.

I właśnie tego mi w dniu dzisiejszym brakowało! Typowe zejście - na test podaży i odpalenie S lub SL z konsoli - i duży wolumen potwierdzający układ. Co prawda wolumen nie był bardzo duży, ale prawie 700 kontraktów na świecę M1 robi już robotę patrząc na taki dzień jak dziś. Prawdę powiedziawszy taki właśnie setup powinien dać spory zasięg - myślę, że w zasięgu jest nawet 40 - 50 punktów przy standardowym stop lossie.

16:30

Ustawiam na pozycji poziom b/e z powodu "kiszenia" wykresu i ponownego wejścia w konsolidację...

16:36

CLOSE: +33!

Tak jak pisałem powyżej, tego właśnie w dniu dzisiejszym mi brakowało- mianowicie pokazałem właśnie w jaki sposób działa wolumen i jak można podpierać się nim względem wejść oraz ogólnego rozeznania w tym, czy ruchy są fejkowe czy też nie. Warto wyczekać jednego, dobrego wejścia i zakończyć dzień.

DAX CLOSE

16:49

W sumie sentyment na niemieckiej giełdzie nadal nie jest optymistyczny. Aktualnie 22 spółki są na minusie, a tylko 8 na plusie.

Kto rusza dax'em?

17:00

Zostało ostatnich 30 minut sesji europejskiej, dlatego tym akcentem żegnam się z Wami w dniu dzisiejszym - mimo zwariowanego dnia na rynkach coś wspólnie wyciągnęliśmy z nich dlatego nie jest tak źle. Oby codziennie po trochu - i małą łyżeczką. O tym popełnię pewnie w swoim czasie niewielki wpis poza godzinami czy nawet dniami handlu - jeśli tylko temat Was interesuje - jak widzi to osoba, która tylko z rynków utrzymuje się od kilku lat. Tymczasem lecę się kurować!

Powodzenia!

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej