Analiza Dnia #8

18

-

04

-

2018

Wczorajsza, jednokierunkowa sesja dała swing'a na pozimie nieco przekraczającym 200 punktów, co jak na jedną sesję w ostatnim czasie jest relatytwnie dużym wynikiem, azja kontynuuje zwyżkę a na horyzonie danych w dniu dzisiejszym niewiele widać. Czyżby kontynuacja wzrostu była pewna?

Rynki na dziś:

Wczorajsza sesja przebiegła praktycznie jednokierunkowo. Zwykle, po takich dniach następna sesja jest albo kontynuacją albo konsolidacją - rzadziej korekcenie całości trendu. Na odprawie omówiliśmy sobie możliwe scenariusze, jednak dosłownie kilka punktów zabrakło, aby dołączyć do ruchu już od samego początku.

Screen z odprawy - dołączenie do kampanii long

Scenariuszem było dojście do strefy 12.400, gdzie dołączenie do ruchu do góry byłoby z najbardziej korzystnym stosunkiem zysku do ryzyka. Niestety, zabrakło około 25 punktów do zrealizowania poziomu. Dziś rynki europejskie otwierają się nieznaczną luką wzrostową po tym, jak sesja azjatycka przebiegła pozytywnie zamykając indeks Japan 225 z wynikiem +1.24%. Również wczoraj premier Japonii Shinzo Abe i prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozmawiali o zbliżającym się spotkaniu Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Jong-un'em.

W ostatnich dniach apetyt na ryzyko rośnie, a wraz z tym - zmienność na indeksach zwiększa się. Obecny odczyt amerykańskiego miernika strachu, CBOE Skew Index ($SKEW) notowany jest an poziomie 130,57, co pokazuje dość wyraźny wzrost w stosunku do ostatnich kilku sesji. Wraz z takimi odczytami rośnie nie tylko zmienność ale również 'nieobliczalność' chłopaków zza oceanu.

‍CBOE Skew Index

To oczywiście dla retail-traderów jak my oznacza nic innego jak więcej okazji do zajmowania pozycji - niekoniecznie w jednym kierunku. Statystycznie do rzeczy podchodząc, zdecydowania większość daytraderów obraca się w ciągu sesji kilka razy, niż prowadzi jednostronną kampanię ładowania pozycji.

Dziś z najważniejszych danych:

  • 10:30 | GBP | Wskaźnik CPI (m/m + r/r)
  • 11:00 | EUR | Wskaźnik CPI (m/m + r/r)
  • 16:00 | CAD | Oświadczenie BoC dot. polityki monetarnej
  • 16:30 | USD | Zapasy ropy naftowej

Natomiast najważniejsze poziomy dnia dla niemieckiego indeksu:

R3 = 12.956
R2 = 12.752
R1 = 12.671
PIVOT = 12.547
S1 = 12.466
S2 = 12.343
S3 = 12.138

Tytułem wstępu to by było na tyle i jak zawsze, zapraszam na krótką odprawę o godzinie 8:45:

 

Update's:

09:08

Na odprawie obiecałem template z odprawy z DAX, dlatego bardzo proszę: TEMPLATE - gdyby były jakieś problemy z pobraniem, dajcie znać w komentarzu!

09:50

Ciągle dzisiaj słyszę kocopoły na temat tego, że na pewno nie spadnie, bo wszyscy szukają sell - lub na pewno spadnie, bo są na oporze. Istnieją granice wytrzymałości u człowieka, które u mnie szybko pękają jak czytam takie pielemienie. Dziś sentyment jest pozytywny, tzn. dodatni. Co oznacza, że większość jest po stornie L, choć blisko okolic neutralnych. Co to znaczy? Nic. Kompletnie nic to nie znaczy. Znaczyć może to jedynie, że patrząc na sentyment na rynku automatycznie nastawiamy się, że większość nie ma racji i nie racjonalnym byłoby grać wraz z tłumem - co jest kompletną bzdurą, której na dłuższą metę nie da się czytać.

Sentyment na rynku to nic innego jak szacowana wartość pozycji, która nie ma nic wspólnego z kierunkiem, w jakim uda się wykres. Ani w jedną, ani w drugą. To, czy aktualnie pójdzie DAX o 200 punktów w dół łechcąc retail'ów, którzy ładują się teraz prawdopodobnie pod korek 'bo cena jest odpowiednia' czy urośnie o kolejnych 400 łechcąc z kolei tych, którzy twierdzą, że większość zawsze się myli i trzeba ich z rynku wykosić to tylko i wyłącznie kwestia tego, czy pozycje zbierane przez ostatnich kilka sesji będą realizowane czy nie i czy fundusze będą chciały lepszej ceny, czy nie- a mali gracze nie stanowią dla nich żadnego znaczenia - bo i tak większość napaleńców rynków OTC siedzi na pseudo kontraktach typu CFD.

Spójrzmy na to inaczej odwracając cała frazę. 

Przez ostatnich 7 dni opcje zabezpieczające pojawiały się i znikały z poziomów 11.800 oraz bez żadnego ruchu pozostawał poziom 13.200 o którym wspominałem na odprawie jeszcze na grubo przed utworzeniem tej strony. Co to może oznaczać? Może oznaczać, że każde zejście w bliskie okolice 12.000 punktów na niemieckim indeksie było zabezpieczane pozycjami na ew. przetrzymanie innych kontraktów kontraktami opcyjnymi jako zabezpieczenie obecnych pozycji. Mogłoby to inaczej świadczyć, gdyby pozycje na 13.200 zmieniały się równie kolorowo jak te z poziomu 11.800, ale tak nie było.

‍Das Verfallstag-Diagramm

Idąc tym tokiem myślenia -czy prawidłowym czy nie to weryfikuje czas- zlecenia 13.200 nie leżą po to, by się byczyć, tylko po to, aby dać rezerwę na spokojnie oscylowanie wokół poziomów. Zwykle największe zlecenia tego typu leżą blisko poziomów konsolidacyjnych, lub takich, które często są odwiedzane. Dodatkowo, praktycznie brak ruchu na tym poziomie ilości położonych zleceń może świadczyć, że już od dawna poziom ten jest na celowniku (poziom ten oblegany jest od lutego tego roku) i właśnie ten poziom powinien być strzelony - bo jak rusza się cena? Cena rusza się pod wpływem zleceń rynkowych, a więc będzie zmierzać tam, gdzie leżą największe zlecenia chyba, że po drodze okażą się inne, większe (np. 'batony).

Podsumowując: retail mówiący, że coś spadnie bo jest wysoko, i ładujący się pod korek na każdym następnym oporze będzie kompletnie w dziurze, gdy okaże się, że cena od dawna zmierza w zaplanowanym kierunku. Wówczas, druga strona powie, że miała rację, bo 'retail'e trzeba wywalić z rynku ha.ha (i tu śmiech niczym lektor ivo)'. Z kolei retail mówiący, że wzrośnie, bo wszyscy chcą shorcić powie, że przecież to było jasne, bo opory są po to aby je łamać. I również niejako jest w błędzie.

Wniosek? Drobnica totalnie zafiksowana jest na gdybanie i układanie spiskowych teorii. Kompletnie bez sensu jest kłapać o tym czy jedna czy druga strona ma rację, bo ruchy nie są i nie będą nigdy skierowane przeciwko drobnicy, a cena dawno przed dotarciem do poziomów jest kierowana w konkretnym kierunku. Wydaje mi się jednak, że to kwestia trudna dla wielu do zrozumienia a powyższe nie jest faktem a tylko przykładem.

Zatem? Widzimy się na 12.900.

10:10

Powyżej trochę się nagadałem i pewnie wielu po porstu przeskoczy ten wpis patrząc co tam Maks teraz wróży, dlatego nawet nie rozwijałem porządnie wątku :-).

Co do rynków. Dax pisząc powyższe wybija kolejne szczyty na dość dużym wolumenie, a więc reakcja jest z goła inna, niż wczoraj. Widzimy reakcję zbliżoną do wejścia sesji europejskiej po godzinie 9:00 a więc ponad 650 kontraktów na świecę M1.

DAX M5

10:45

Dane dla funta są zdecydowanie gorsze i powinny osłabić walutę. Tymczasem przekroczyliśmy poziom ostatniej sekwencji GBP/USD. Ktoś zdążył wejść? :)
PS. Był re-test :)

GBPUSD

10:47

Wygląda na to, że dziś mamy kontynuację ruchu do góry na niemieckim indeksie. Pozycje krótkie dziś nie będą gościć w moim portfelu dotąd, dopóki nie przekroczymy dzisiejszego dołka. Wszystko inne to łapanie szczytu - a raczej jego próba.

10:52

Para EUR/GBP dostała strzała po danych w kierunku projekcji pisanej w tym poście.

EUR/GBP

10:57

Gdyby chcieć wrócić do poprzedniego wpisu powyżej, gdzie pisałem, że sesja jest zupełnie inna niż wczorajsza pod względem zarówno zachowania ceny jak i stosunku cena < - > wolumen, trzeba pokazać screena z porównaniem dwóch sesji.

DAX - M5 porównanie sesji

Spieszę z objaśnieniem.. 

Zaangażowanie na strefie w takim miejscu może oznaczać sprytne pozbywanie się kontraktów. Takie tematy są bardzo rzadko poruszane, nie tylko jeśli chodzi o inne strony / blogi / portale ale również od strony samych samozwańczych guru świata FX, a szkoda, bo technicznych aspektów rynków brakuje.. 

Ale do rzeczy: zachowanie ceny i sama ideologia początku spadków. Każdy kto choć raz oglądał wolumen wie, że trendom spadkowym towarzyszą zwiększone obroty - wzrostowym zaś zmniejszone. To jasne. Ale jak wygląda upłynnianie kontraktów, gdy już rynek jest nachaopany? Standardowo większość myśli, że idzie nagle jeden wielki wolumen i baaam! Cena spada. 

Niestety trzeba wówczas się obudzić, przeciągnąć i powiedzieć: "ale miałem piękny sen" i spojrzeć jak rzeczywiście to wygląda. Upłynnianie kontraktów zwykle to proces kilkudniowy i charakteryzuje się podwyższonym wolumenem w strefach po przebiciach najbliższych wsparć i oporów, gdzie leży najwięcej zleceń. Nie chodzi tu konkretnie o s/r lvl's, które dla jednych znaczą wiele a dla drugich to ściema. Chodzi o miejsce kładzenia SL'i czyli zleceń obronnych -a jak już sobie wcześniej powiedzieliśmy cena wędruje od do największych zleceń). 

Warto również dodać, że nie oznacza to, że upłynnianie longów powoduje spadki - wzrost może i zwykle nawet trwa przez najbliższe sesje jeszcze kilka procent. Wynika to z prostego faktu, że ktoś, kto ma nabrane duże zlecenia nie chce sam sobie zrzucić ceny przez wyrzucenie dużego pakietu, który nie znalazł by drugiej strony na odbiór. W takiej sytuacji fundusze, które patrzą sobie na ręce również rzuciłby się z wyprzedawaniem co w rezultacie byłoby kiepską opcją dla wszystkich. Takim przykładem może być właśnie wczorajsza i dzisiejsza sesja. Wybicie szczytu - większe zaangażowanie wolumenowe, powrót pod cenę oporu czy zleceń, podejście ponowne i nagłe wahanie ceny. Dziś widać to na powyższym screenie. Nie jest to co prawda sztandarowy przykład, ale stanowi jeden z wielu.

11:15

Chcieliście trochę konkretów więc co jakiś czas będę wstawiał jakieś złote myśli, subiektywnego poglądu jaki reprezentuję ja sam ;-)

DAX aktualnie jest w idealnym miejscu, aby znów zacząć pchać się do góry i zarazem ostatnie, które jeszcze nie spowoduje gwałtowniejszego zejścia. Przejście poniżej 12.580 może być naprawdę ciekawe i choć dziś jestem mniej więcej na zero z pozycji, bo nie było zbytnio okazji, to z utęsknieniem czekam na jakiś sygnał z tej strefy.

DAX M5

11:33

Wykorzystałem przełamanie wsparcia jako sygnał na ewentualną zniżkę, zgodnie z tym, co pisałem powyżej. Z trzech pozycji wpadło 3x20. Więc nie jest już źle, ale trend jak na razie - może się jeszcze rozpędzić. Wkraczamy jednak powolutku w godzinę spokoju na rynku lunch'u Citi. Poniższe pozycje to zlecenia oczekujące, niestety po mocnym zejściu złapałem poślizg cenowy. Taka natura Brokera z modelem MTF.

DAX ENTRY

11:40

W takiej sytuacji ważnym jest, aby Stany również przyłączyły się do spadku. Setup wówczas byłby prosty i nie byłby raczej na jedną sesję.

SP500

12:35

Aktualnie na DAX jesteśmy pod dość istotnym wsparciem- wyjście powyżej może wywołać większe momentum wzrostowe choćby ze względu na trend oraz fakt, że Stany póki co mocno się trzymają. Utrzymanie pod do 13:30 będzie dla mnie okazją do szukania wejścia na S o czym poinformuję.

Tymczasem lunch time! Do zobaczenia za 30 minut.

13:15

My już po krótkiej przerwie i na tapecie odbicie od standardowej dziennej średniej na wykresie M5. Mało zabrakło a byśmy zdążyli na ten sygnał.

DAX M5 - powrót do średniej

14:02

ENTRY: DAX SHORT 12.584, SL6, TP15/20.

Cały czas utrzymuje się sentyment ku dołowi i choć godzina nie jest specjalna, to niewielki SL przy próbie nie zawadzi. Na przyszłość ciekawą opcją byłoby zrobienie live-tradingu choć raz w tygodniu. Zastanawiamy się nad tym czy nie zrobić by czegoś takiego za jakiś czas.

CLOSE: +13

DAX ENTRY +13

14:15

Cóż, kwadrans później byłoby już dwa raz więcej :) Ale przy obecnej zmienności nie ma co się nastawiać na duże ruchy, może właśnie to zejście rozrusza obecne poziomy.

14:35

Przyglądając się kontraktowi na niemiecki indeks FDAX oraz poziomy największej zmienności na strefach (poziomach). Taki podgląd może nam dać niewielki zarys co do obrotu i zarazem istotności poziomów takich jak m.in. 12.500 - 12.490 | 12.440 - 12.430 oraz oczywiście obecne poziomy.

FDAX profil wolumenowy

15:40

Stany zjednoczone na razie spadają - jak na początek sesji. Zwykle to co spada na jego otwarciu rośnie potem podwójnie po rozkręceniu sesji, ale czy tym razem będzie podobnie zobaczmy. Póki co Eurostoxx trzyma się niezmiennie na tym samym poziomie.

1 SP500, 2 NASDAQ, 3 EUROSTOXX

16:18

ENTRY: DAX LONG 12.564, SL10, TP 10 - 20

Dax wyraźnie czekał aż stany uspokoją swój spadek - cel to 1:1 góra 1:2 chyba, że nastąpi tu jakieś momentum lub większy zapał, choć jesteśmy blisko lokalnej strefy oporowej.

CLOSE: +8

Zatrzymaliśmy się typowo na średnich z M1, które jakby nie patrzeć są wytycznymi aktualnego trendu.

Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś więcej po wejściu sesji US, a mianowicie większej zmienności - już nie tyle kierunku.

Jeśli przejdziemy przez lokalny opór będę prawdopodobnie próbował ponowić pozycje, tym razem targetując pod 20+ pkt.

DAX M1 - lokalny opór + strefa vol

16:30

Poznaliśmy właśnie dane z rynku ropy -Zapasy ropy naftowej, które są lepsze od prognoz oraz zdecydowanie lepsze od poprzedniego odczytu.

Właśnie złapało mnie zapalenie ucha, dlatego jutro odprawy prawdopodobnie nie będzie - przynajmniej z mojej strony. Dotrwam do końca sesji i muszę się wykurować. Wybaczcie linijkę prywaty.

16:41

Tak jak pisałem powyżej, wyjście ponowne powyżej obecnego - lokalnego oporu będzie ponowną próbą zajęcia długich.

ENTRY: DAX LONG 12.575, SL10, TP20

DAX ENTRY

Wstępnie szacuję, że nawet teraz jest dobry moment do zamykania nawet części, ponieważ jesteśmy na poziomie obrony niedźwiedzi z interwału M5 (screen poniżej), aczkolwiek przytrzymam chociaż do +15 na pozycję, bo dzisiejszy dzień to łapanie jakiś kompletnych pestek.

DAX M5

Z uwagi na długie stanie na poziomie, zabezpieczam pozycję już na pzoiomie break even point.

DAX - prowadzenie pozycji

CLOSE: +17

DAX CLOSE

Mój wykres z wejściami wygląda trochę jak ser szwajcarski, ale z takiej dziubaniny zrobiło się ponad 55 punktów i tym akcentem i cholernym bólem ucha kończę dzisiejszą sesję.

Mam nadzieję, że dzisiejsze wpisy nieco mniej o samych wejściach a nieco bardziej o strukturze i mechanice pewnych działań na rynku Wam się spodobały. Jeśli tak, częściej będę zwracał uwagę na podejmowanie takich zagadnień.

Postaram się szybko wrócić do formy (i słyszeć). Powodzenia i dzięki za obecność!

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej