Analiza Dnia #6

16

-

04

-

2018

Koalicja 'Antysyryjska' w weeked pokazuje próbę sił, Rosja zapowiada odwet a rynki Europejskie nie okazują strachu - czyli typowy poniedziałek..

Rynki na dziś

W sobotę około godziny 3:00 w nocy naszego czasu, koalicja USA, Francji oraz Wielkiej Brytanii przeprowadziła serię nalotów w Syrii - głównym celem były fabryki broni chemicznej jak podaje źródło Pentagonu. Jest to oczywiście odwet za wspominany już atak chemiczny podczas którego zginęło ponad 60 osób. "Antysyryjsa" koalicja zbombardowała punkty szkolenia, magazyny z bronią w okolicach Homs oraz ośrodek naukowy w pobliżu Damaszku. Z tego również powodu druga część piątkowej sesji na indeksach była dość nerwowa i widać było po wykresie obawy inwestorów- oraz standardowo podczas takich sytuacji i narastających obaw geopolitycznych - odpływ kapitału w surowce, m.in. złoto czy ropę.

"Bloodthirsty partners in warcrimes" by Carlos Latuff.

Rynki europejskie mimo niepewności w obliczu ostatnich zdarzeń, poniedziałkową sesję otworzyły luką wzrostową, budując od początku pozytywną strukturę znajdując się ponad dziennym poziomem Pivot. Jak to zwykle w poniedziałki - zobaczymy co pierwsza sesja tygodnia przyniesie na rynkach. W dniu dzisiejszym poznamy dane bazowej sprzedaży detalicznej USA o godzinie 14:30, o 16:00 poznamy zapasy biznesowe a o godzinie 18:00 przemawia członek FOMC.

Więcej jak zawsze w uaktualnieniach posta poniżej.

Dzienne poziomy pivot points: DAX 16.04

R3 = 12.726

R2 = 12.594

R1 = 12.523

PIVOT = 12.463

S1 = 12.392

S2 = 12.331

S3 = 12.200

Odprawa z godziny 8:45 znajduje się poniżej:

 

Update's:

09:06

Bohomazy - DAX M5 z odprawy

Czekając na setup na niemieckim indeksie - warto również zwrócić uwagę na pokrywające się poziomy jak wspominałem z odprawy. Na chwilę obecną mamy dojście do dziennego poziomu pivota - przejście tego poziomu może wygenerować sygnał d dogrania strefy zaznaczonej powyżej na niebiesko, czyli do poziomu, gdzie będziemy czekać na wyklarowanie sytuacji - kontynuacja trendu czy dalsza zniżka do poziomu dolnego ograniczenia.

09:45

Sytuacja negatywnej struktury powoli się wypełnia - po próbie podejścia do ostatniego szczytu z sekwencji spadkowej widzimy reakcje podażową. Przejście pivota na chwilę obencą może wygenerować sygnał- będę obserwował i reagował na poziom.

DAX M1

09:55

EUR/USD w natarciu - czekamy na re-test strefy aby spróbować pozycji długich. Wyjście z box'a znaczy nic innego jak wyjście z dziennego range'u.

EUR/USD

09:56

DAX powoli przekracza poziom dziennego punktu kierunkowego - jednak na chwilę obecną wymiana kontraktów jest na bardzo niskim poziomie, ponieważ oscyluje w okolicach 100 kontraktów na świecę M1, podczas gdy strefa M5 znajduje się poniżej 1k kontraktów na świecę. Dograliśmy lukę na dziennych notowaniach.

10:27

ENTRY: DAX SHORT: 12.456, SL15, TP25

CLOSE: Przez brak zdecydowanej reakcji zamykam pozycje na +15

10:37

Pierwsza pozycja na żywo za nami. Na niemieckim indeksie widać bardzo ciekawe ruchu pod względem wolumenowym na wykresie M1 - na każdorazowym zejściu poniżej pivota występuje około 470 kontraktów na świecę. To ciekawa informacja zwrotna, że dołki mogą być pogłębiane ze względu na zlecenia znajdujące się pod nimi - a nie jako tako presję podażową. Warto to mieć na uwadze.

DAX M1

10:43

Przy okazji znajdujemy się na strefie z M5, którą rysowałem na odprawie - toteż kolejny dobry powód do ewakuacji z pozycji krótkich, do których dołączałem na niewielkie zejście w dół.

DAX M5 - strefa z odprawy

Jeśli chodzi o omawiany przeze mnie raport COT (Commitment of Traders) na wykresie GBP/USD znajduje się poniżej, abyście mogli zobaczyć dokładnie o czym mówiłem. Wykres COT możecie zobaczyć na stronie CME, która udostępnia informacje o wszystkich podmiotach pozycjonujących się w dostępne walory.

GBP/USD Commitment of Traders - Leveraged

12:11

DAX właśnie przechodzi poniżej standardowych średnich intraday, wcześniej pokazując wyczerpanie na wykresie M5. Jeśli miałoby się stąd odbyć kolejne zejście - traget wówczas byłby TP1: 12.440, TP2: 12.400

ENTRY: DAX SHORT 12.470, SL10, TP20 (wstępnie)

Jeśli jeszcze chwilę wykres nie pokaże skłonności do zejścia- wówczas będę szybko zabezpieczał pozycję (b/e point). Wkraczamy w godzinę marazmu na rynku - dodatkowo nadal jesteśmy powyżej poziomu Pivota dziennego.

Pozycję stawiam na sztywno w tym momencie (czyli parametry TP/SL jak powyżej), ponieważ robię sobie przerwę około 30 minut. Poinformuję co z pozycją, gdy wrócę. Na chwilę obecną wszystko wygląda pro-spadkowo czyli pro-entry.

13:39

CLOSE: +20

DAX CLOSE

Czyste wejście - czyste wyjście, to lubię.

Choć dziś poniedziałek widzę, że statystyka wejść w dniu dzisiejszym jest całkiem dobra. Niedługo stuknie tysiąc wejść. Jesteście z nami? Dajcie znać w komentarzu czy coś rozgrywacie!

13:22

Dziękujemy za odzew w komentarzach, to budujące, że nie staramy się na marne - czas zaangażowany w prowadzenie strony zwraca się z każdą pozytywną osobą na stronie!

Z wiadomości rynkowych w godzinach stagnacji słychać, iż członek FOMC Neel Kashkari z udzielonego wywiadu dla "Wall Street Journal" twierdzi, iż:

  • Fed jest bardzo bliskie realizacji zakładanej stopy inflacji na poziomie 2%
  • Widać wyraźny optymizm Amerykanów w stosunku do rebulikańskiej reformy podatkowej
  • Wskazywał załagodzenie napięcia wojny handlowej
  • Mimo załagodzenia - wskazuje dużą dozę ostrożności co do przyszłości sporu i lekką obawę przed ponowną zmianą sentymentu inwestorów.

13:32

Jak widać - wejście nadal dałoby zarobić i da się wejść z 10 punktowym stop loss'em dla 40 - 50 punktów zysku, czyli ze stosunkiem 1:4 / 1:5. Próba wyłapania wszystkich punktów świata to głupota, ale zawsze można wchodzić nie jedną - a dwoma pozycjami z czego jedną na sztywnym TP a drugą prowadząc po lokalnych korektach.

Na chwilę obecną DAX na wykresie pięciominutowym pogłębił dołek i zanosi się na korektę do istotnego wsparcia na poziomie 12.400 jak wspominałem powyżej.

DAX - M5

13:47

Na razie bronimy strefy wsparcia, reakcja klasyczna po M5 pinbarowej na wsparciu - wejścia jednak z mojej strony zabrakło - choć kontraktów sypnęło ponad 400 na świecę przy budowie setupu- to może być łapanie dołka.

14:35

Właśnie poznaliśmy dane z rynku USA - sprzedaż detaliczna akt. 0,6% porg. 0,4% poprz. -0,1%

15:33

Właśnie wchodzą sesją Stany Zjednoczone - zaczynając od spadku po wcześniejszym dotarciu do dziennego opory R1. Wygląda na to, że DAX w końcu zacznie kontynuować trend spadkowy do poziomu 12.400, który na chwilę obecną jest kluczowy. Poniżej przegląd rynku DAX, SP500, NASDAQ i EUROSTOXX.

Przegląd indeksów

Jak widać na screenie powyżej SP500 oraz NASDAQ klasycznie zareagowali na strefę oporową, dziennego pivota R1. Pamiętajcie o opcji "kliknij aby powiększyć" w razie zby małego lub nieczytelnego obrazu.

15:40

Aby zmienić dzisiejszą sekwencję spadkową na DAX - poziom 12.460 musi zostać przełamany i zamknięty świecą co najmniej M15 w pozytywnej strukturze. Wszystko poniżej z zagraniem longa jest niczym innym jak zagraniem na korektę i relatywnie bardziej ryzykowne.

DAX - M5 sekwencja

16:00

Standardowe średnie intraday - przyjemnie z czymś takim pracować. Określanie potencjalnego zasięgu korekty w trendzie to dobry sposób na szukania wejść. Na panelu poruszana była ta kwestia pod względem nie tylko zastosowania ale ogólnego poglądu na temat średnich.

Jest niewielki potencjał kontry na niemieckim indeksie na Double-Bottom, czyli podwójne dno. Zgadza się również zaangażowanie wolumenowe na strefie - choć w dalszym ciągu jest to łapanie dołka i trzeba mieć to na uwadze.

DAX - M5 podwójne dno + reakcja

ENTRY: DAX LONG: 12.410, SL10, TP20.

CLOSE: -10.

Wejście trochę zbyt wczesne, ale próba była. Szybko zeszli z dużym obrotem dlatego zastanawiam się nad ponowną próbą.

16:13

Trend utrzymuje się bez większych korekt - w chili obecnej brak poziomu do dołączenia. Stany stoją bez większych ruchów, jednak gdy i one dołączą do spadku - szacuję DAX na poziomie 12.340. Na razie jednak chłopaki zza oceanu bronią kurczowo pozycji.

16:28

Stany nadal bronią pozycji a co za tym idzie wyciągają również indeksy Europejskie. DAX wychodząc powyżej 12.420 i zamykając pełną M15 można powiedzieć, że ma dużą szansę na wyprowadzeni kontry do poziomu 12.460! Obserwujcie poziom.

Tymczasem ja kończę dzień na skromnym wyniku niecałych 30 punktów, czyli w porządku jak na sesję poniedziałkową. Dziękuję wszystkim odwiedzającym za obecność i aktywność w komentarzach. Powodzenia i do jutrzejszej odprawy! 

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej