Analiza Dnia #2

09

-

04

-

2018

Początek tygodnia - rynki odrabiają stratę otwarciem, spór USA- Chiny złagodziny, oczekiwanie na dane z tygodnia.

Rynki na dziś

Rynki europejskie odrabiają straty z piątku otwierając się luką wzrostową na wykresie dziennym. Kontekstem tego tygodnia będzie przede wszystkim rozwiązywanie sporu handlowego na linii USA - Chiny, wystąpienie prezydenta Chin - Xi Jinpinga - na wtorkowym posiedzeniu Boao Forum for Asia, na którym głównym tematem będzie spór o cła importowe z Waszyngtonem, wtorkowe dane PPI i środowe przemówienie Maria Drahgiego. W czwartek poznamy protokół z posiedzenia i na tym dane praktycznie się kończą.

DAX

Niemiecki indeks -jak zresztą cała Europa- otwiera się luką wzrostową na wykresach dziennych. Otwarcie dnia powyżej poziomu dziennego oporu R1 na poziomie 12.272 świadczy o presji popytowej - i poziom dogrania strefy z R2 (12.355) wydaje się pewna. Nie mniej - Okolice tego poziomu z perspektywy intraday wydają się być korzystne dla pozycji krótkich z celem ostatniego dołka 12.300 - lub poziomem graniczących z otwarciem dnia, 12.270.

Jeśli strona popytowa nadal będzie przyciskać - maksymalny zasięg na dziś szacuję na okolice 12.470.

W odniesieniu do średnioterminowego trendu, przełamanie poziomu 12.450 / 12.500 oznaczać będzie zmianę trendu i możliwy głębszy impuls w okolice 12.750 - 12.900, co w sumie wcale by mnie nie zdziwiło, ponieważ chęć odwiedzenia tych poziomów widoczna jest już tygodnia. W tym czasie indeksy amerykańskie głównie z powodów problemów spółek technologicznych się przeceniały, co naturalną konsekwencją było utrzymanie indeksów europejskich w płytkiej konsolidacji. Aktualnie sytuacja choć nie rozwiązania z Facebook'iem czy Teslą, wydaje się być już zdyskontowana przez cenę.

Jeśli chodzi o poniedziałkową odprawę to byłoby na tyle :) Zobaczymy w jaki sposób otwarcie tygodnia wpłynie na dalsze sesje oraz jak środowe dane wpłyną na obecną sytuację.

Więcej informacji jak zawsze w update'cie!

Powodzenia!

Updates:

14:20

Jak z odprawy wcześniej wynikało - podejście pod poziom oporowy, czyli okolice poziomu 12.355 skutkowało zajęciem pozycji krótkiej - ze skutkiem niewiele ponad 20 punktów na ryzyku wynoszącym osiem punktów.Wszystko oczywiście opisane na grupie.

Trade DAX - 1:3 RR

Późniejsze, nieco bardziej wyraźnie podejście pod strefę oporową znów zostało wykorzystane do pozycji krótkich - nie tylko ze względu na sam fakt niemieckiego indeksu, ale relatywnie dobrze wyglądającego na spadki indeksu Eurostoxx, który wygenerował sygnał po M5.

Trade DAX 2 - 1:5 RR

15:56

Aktualnie DAX osiągnął poziom dziennego pivot point'a na poziomie 12.212 z reakcją popytową wynoszącą 660 kontraktów na strefie m1 oraz ponad 1900 kontraktów an świecy m5 broniącej poziomu co stanowi drugi największy wolumen dzisiejszego dnia.

DAX M1 - Vol on area

16:25

Na dzień dzisiejszy co prawda trading z mojej strony jest skończony, dwa wejścia zrobimy swoje- jednak sytuacja bardzo ciekawa. Aktualnie stany tzn. Sp500 oraz Nasdaq trzymają się wysoko jak na dzisiejszą sesję - DAX oraz Eurostoxx natomiast jakby czekały na sygnał do podbicia. Wniosek jest jeden- trzeba obserwować stany czy podciągną i czy tym samym Europa zareaguje. Na chwilę obecną DAX blisko poziomu oporowego patrząc na wykresie M5 - warto obserwować ten poziom pod względem dobrego miejsca na wejście. Ewentualne scenariusze jakie biorę pod uwagę:

DAX scenario

Na chwilę obecną scenariusz numer 1 wydaje się bardziej prawdopodobny biorąc pod uwagę sekwencję spadkową dziś.

21:05

Choć po godzinie regularnego handlu wyjście powyżej strefę oporową i re-test poziomu tym razem od góry, czyli klasyczne przejście oporu we wsparcie. Na tym zdecydowanie kończymy dzień - a jutrzejszy ze względu na wspomniane już wystąpienie prezydenta Chin - Xi Jinpinga - na pewno będzie obfitować w okazję do wejść.

DAX - zamiana oporu we wsparcie

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej