Analiza Dnia #5

12

-

04

-

2018

Narastający, kolejny konflikt z udziałem USA, tym razem na lini USA - Rosja, prawdopodobnie od czasów zimniej wojny nie był tak napięty jak w przeciągu ostatnich dni. Rynki azjatyckie wskazały niepewność i oczekują dalszego rozwoju sytuacji na kolejnych sesjach europejskich i amrerykańskich. Odprawa online 8:45.

Rynki na dziś

Notowania rynków azjatyckich zwolniły swoje tempo, głównie za sprawą narastającego napięcia na linii USA - Rosja, o którym wspominałem na wczorajszej sesji w wątku Analizy Dnia #4. Myślę, że kontekstem politycznym następnych dni, będzie obserwacja inwestorów jak sytuacja się rozwija - ponieważ jakby nie patrzeć, po wczorajszych doniesieniach i relatywnie mocnych słowach Moskwy o ewentualnym odwecie prosto w miejsce, skąd rakiety USA mogłyby zostać wystrzelone w stronę Syrii - jest jawną groźbą. Stosunki USA - Rosja są prawdopodobnie w chwili obecnej najbardziej napięte od czasów zimnej wojny.

Rynki Europejskie otworzyły się bez większych niespodzianek- otwarcie niemieckiego indeksu nieznaczną luką wzrostową oraz EUROSTOXX, który podobnie jak DAX, otworzył się niewiele poniżej dziennego punktu kierunkowego- jakim będzie dzienny punkt Pivot point.
Dla DAX'a są to poziomy odpowiednio:

R3 = 12.590
R2 = 12.452
R1 = 12.368
PIVOT = 12.314
S1 = 12.230
S2 = 12.176
S3 = 12.038

Poza relatywnie niewielkim zjazdem DAX na wczorajszej sesji - niewiele się zmieniło. Nadal mamy zarówno konsolidację - jak i nadal obowiązujące poziomy do czasu, w którym sesja nie rozwinie się na co najmniej 100 punktów od obecnych poziomów +-.

Krótkim wstępem to wszystko, zapraszam jak ostatnio i podejrzewam, że już zawsze - o godzinie 8:45 na odprawę, gdzie omówimy sobie bardziej szczegółowo najciekawsze poziomy do rozegrania dzisiejszej sesji zarówno na niemieckim indeksie, jak i dodatkowych dwóch walorach, które zawsze dzień wcześniej możecie wskazać w komentarzu jak by Was interesowały.

Odprawa z godziny 8:45 znajduje się poniżej:

 

09:22

Aktualizacja poniższych poziomów oraz wrzucenie jak na odprawie obiecałem - poziomów o których wspominałem.

DAX M5 strefy (kliknij aby powiększyć)

Są to odpowiednio:

Wsparcie dnia: 12.260 / 12.280
Wsparcie #2: 12.200
Lokalny opór #1: 12.310 / 12.320
Lokalny opór #2: 12.340

09:28

Choć osobiście nie zdążyłem się załapać na ten ruch, ponieważ dopinałem sprawy z odprawą - to jednak reakcja na wsparcie klasyczna i wynikająca z opisu z odprawy. Innymi sowy, było to bardzo łatwe wejście a aktualnie znajdujemy się blisko pierwszego oporu intraday na poziomie 12.310.

09:40

Dziś o godzinie 11:00 poznamy dane ze Strefy Euro - produkcja przemysłowa. Prognoza co do danych jest lepsza, a więc ewentualnie gorsze dane mogą spowodować przełamanie poziomów wsparcia.

Następnie po godzinie 13:30 usłyszymy protokół z posiedzenia EBC dot. polityki monetarnej.

10:10

Na DAX mamy podejście do dziennego Pivot Point'a - przejście tego poziomu będzie dla mnie próbą dołączenia do ruchu na 12.340 / 12.350. Póki co, dzień bez większych wrażeń.

DAX - M1 pivot

10:42

Wygląda na to, że na sesji europejskiej póki co nic wielkiego się nie zadzieje- widocznie czekamy na dane oraz sesję US.

W komentarzach pytacie o plugin (wtyczkę) do przeglądarki aby na bieżąco odświeżała strone. Osobiście korzystam z Auto Refresh.

(kliknij aby powiększyć)

12:18

Dojście do pivota - re-test i wejście w pozycje, czyli typowy setup pod wyjście powyżej pivota dziennego. Dzienny pivot point to niejako punkt kierunkowy dnia, dlatego statystycznie przejście tego poziomu następuje wraz z momentum w stronę kontynuacji przejścia. W tym wypadku jasnym jest, że były to pozycje długie - dość późno wzięte ale prawdę powiedziawszy dzisiejszy dzień mnie już trochę rozleniwił i nie zdążyłem złapać lepiej. Mimo wszystko prawie 30 punktów wskoczyło w chwilę, oczywiście czas reazacji pozycji to czysty przypadek i nawet nie zdążyłem zapostować wejścia.


Oczywiście w taki momencie można by trzymać dłużej pozycje - w końcu przeliśmy punkt kierunkowy prawda? Niestety w takim momencie jak ten innej opcji nie było, ponieważ wejście nie było czyste. Czyste, to znaczy nie było stu procentowo zgodni ze strategią. W moim przypadku strategia zwykle nakazuje otworzenie dwie pozycje- jedną na sztywny TP ustalony jeszcze przed zawarciem transakcji, drugą zamknąć na najbliższym kolejnym punkcie odwrotu - w tym wypadku następny to 12.400. Jednak zbyt szybka reakcja i moje 'znudzenie' brakiem większych ruchów nie dało mi szansy otworzyć drugiej. Natimiast jak na pierwsze wejście dnia 27 pkt to dobry wynik. Czekamy na kolejne wejście na poziomie 12.400 lub po re-teście na kontynuację wzrostów. Zobaczymy co powie nam przez ten czas wolumen na strefach.

Przegląd rynków na godzinę 12:30 wygląda bardzo pro-wzrostowo. Czekamy jednak na dane o godzinie 13:30

Przegląd indeksów - DAX, SP500, NASDAQ, EUROSTOXX

Apetyt na 12.400 nadal jest, podejście pod dzienny poziom R1 - 12.368 zaliczony. Tempo jest dość duże, mimo wszystko próba S:


ENTRY: DAX SHORT: 12.366, SL10, TP20 - wejście jest przeciw trendowi, dlatego po około 10 punktach, czyli spełnieniu warunku 1:1 zabezpieczam na break even point.

Doszliśmy do poziomu 12.356, a więc +10 na pozycji. Ze względu na brak jednoznacznej reakcji na korektę (jest to zagranie pod prąd!) zamykam pozycję na 1:1. Spodziewałem się większego / szybszego odreagowania - tymczasem dojście do średnich nadal podtrzymuje cenę i służy jako wsparcie dla obecnego trendu M1.

+10

Stany zjednoczone niestrudzenie rosną, podczas gdy Europa stoi. To też przemawia za dalszą kontynuacją.

12:53

Przegląd poziomów DAX z M5 - aktualna sytuacja względem wsparcia i oporu. Na wykresie M5 pivoty weekly - R1 12.415, a więc idealnie w miejsce oporu z poprzednich dwóch sesji.

DAX - M5 przegląd poziomów

12:56

Jeśli tylko dzisiejsze high zostanie przekroczone zastanawiam się nad dołączeniem do wzrostów z SL pod ostatnio stworzoną sekwencję (w tym momencie 12.350).

Z perspektywy ryzyka, dogodniejsza jest w tym miejscu pozycja krótka, jednak to nadal łapanie szczytu. Jeśli wejście, to tylko z 10 punktowym stopem- więcej to zbytnie oddawanie punktów. Potencjał dla S jest w okolicach 12.314, które pokrywa się nie tylko z pivotem, ale również z powrotem do średnich z M5 oraz ostatniego okna popytowego.

ENTRY: DAX SHORT: 12.364, SL10, TP30

DAX - ENTRY

Ceny mogą się delikatnie różnić - ponieważ sam widzę jak pomiędzy 3 brokerami różnią mi się ceny. Aktualnie ryzykuję 10 punktów, czyli raptem ostatniego trade'a, a potencjał jest w skali od 30 do 45 punktów nawet, więc warto zaryzykować.

Po raz kolejny na rynku nie widać skłonności do wykonania korekty - co prawda M1 zeszło pierwszy raz od godziny 12 pod średnie - jednak trend nadal trzyma i podglądowe wskaźniki powinno być na miejscy drugim. Poczekam jeszcze z tą pozycją do godziny 13:30, jeśli nic się nie zmieni, zamknę na obecnym plusie.

13:28

Zamykam pozycję na +5. Szał to nie był zdecydowanie, choć już w pewnym momencie można było zebrać +14 pkt.

Teraz czekamy na EBC.

14:05

Pinbarowa M5 na DAX - klasycznie chłopaki poleceli - najpierw wybicie i sczyszczenie szczytu, potem zawrotka.

Aktualnie setup nasuwa się jeden, jeśli potwierdzą to, co powyżej napisałem.

DAX M1 - jeśli potwierdzą scenariusz - część niedźwiedzia.

14:34

ENTRY: DAX LONG 12.372, SL10, TP25

Co prawda robimy trzeci szczyt, ale presja na górne ograniczenia dwudniowej konsolidacji jest widoczna. Wejście klasycznie po re-teście punktu dziennego R1.

15:07

Oficjalnie zamykam longi +25

+25

Pozycja trwała ponad 30 minut i niewiele zabrakło na SL'a (low 363,5 a SL 362) jednak gra z trendem zwykle idzie pomyślnie. Teraz zbliżyliśmy się do pełnego poziomu 12.400, gdzie również jest to poziom oporowy na dziś i rozstrzyga się właśnie ważna kwestia co do dalszych zwyżek.

15:20

Aż strach to powiedzieć, ale to dobre miejsce dla pozycji krótkich :) Zaraz przed nami tygodniowy pivot R1 na DAX (załączony obrazek), NASDAQ na poziomie dziennego R1 oraz SP500, które ledwo się przebiło. Czekamy na reakcję na wolumenie!

16:32

Na dzień dzisiejszy więcej niczego nie widziałem na zajęcie pozycji i tym samym kończę dzisiejszy trading z wynikiem trochę ponad 60 punktów.

Jutro, czyli w piątek widzimy się na #7 Panelu Dyskusyjnym w Poznaniu! Dzięki za dzisiaj!

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej