Analiza dnia #46

02

-

08

-

2018

Rynki na dziś: Giełdowe szaleństwo, czyli dlaczego retail łapie noże? #46 Analiza dnia.

Rynki na dziś: Giełdowe szaleństwo, czyli dlaczego retail łapie noże? 

Zdarzyło Wam się kiedyś zadać pytanie, na które chcielibyście otrzymać odpowiedź, jednak po wypowiedzeniu treści pytania w głowie pomyśleliście: "W sumie nie warto"? Pewien szczeciński raper śpiewał kiedyś: "Dobra - myślę - "Skończ ten teatrzyk."To nic nie znaczy, to o niczym nie świadczy". W tym wypadku dokładnie odwzorowuje to treść tytułowego pytania.

Dwie ostatnie sesje na niemieckim indeksie DAX może nie należą do jakiś wybitnie spektakularnych, jednak dwa dni (z czego dzisiejszy ledwie się rozpoczął) i już na liczniku mamy ponad 320 punktów spadku w momencie, kiedy to piszę. Z perspektywy grania intra jest to jednak wynik, który z pewnością daje zarobić.. lub przepuścić co-nie-co z konta. Co prawda dostępna dźwignia 1:100 została już zmniejszona, jednak dziki pęd tam, gdzie regulacje nie sięgają jest widoczny na wszystkich forach, co w rezultacie nie zmienia stanu rzeczy- zmienia tylko odbiorcę kapitału- w tym przypadku wszelkiej maści Australijczyków, Cypryjczyków czy Szwajcarów. Ale do rzeczy.

Czy spadek 320 punktów w ciągu dwóch sesji, czyli klasyczny "kamień w wodę" może przestraszyć retail tradera przez łapaniem noży? Ależ skąd! 

‍Euwax Sentiment

Powyższy wykres obrazuje tylko dzisiejszą sesję, gdzie w momencie spadku retail ładował pozycje długie i to nie byle jak. Wzrost z poziomu 20 czy nawet 30 do prawie 55 to zbliżanie się do ekstremum licznika, który w moim odczuciu już po przekroczeniu granicy 50 punktów stanowi dużą dysproporcję. Niby to nie dziwi- w końcu nic nowego, ale gdy spojrzymy na wykres sytuacja nie do końca wydaje się taka oczywista, by móc wzruszyć ramionami i raz jeszcze zacytować: "To nic nie znaczy, to o niczym nie świadczy".

DAX - M1, Freefall

Na powyższym wykresie ująłem dwie sesje- wczorajszą i dzisiejszą. Choć wczorajszego screena z sentymentem już nie posiadam (niestety, usunąłem) to musicie wierzyć mi na słowo, że sentyment wyglądał podobnie, z drobną uwagą- ekstremum było na poziomie nieco wyższym, bo w granicach 60 punktów. Abstrahując jednak od samego barometru retaili- postanowiłem wyjść z krótkim pytaniem dla każdego czytającego.

Pytanie: Wskaż na powyższym wykresie choć dwa racjonalne miejsca próby gridowania pozycji long.
a) Wczorajsze uklepane wsparcie
b) Dzisiejsze otwarcie
c) Kto griduje wywala portfel

Podpowiedź: Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
Dobrze, już przestaję ironizować, ale musicie mi wybaczyć- to było silniejsze ode mnie. Raz jeszcze robiąc wgląd w wykres począwszy od wczoraj, skończywszy na dniu dzisiejszym była jedna okazja i racjonalne wejście w pozycje L, które i tak strzeliłoby co najwyżej na poziom wejścia, czyli poziom break even point. Jak to się mówi- próba to próba, wykorzystywać sygnały ze strategii trzeba, ale każda strategia jest tak dobra, jak dobry jest racjonalizm i obiektywizm handlującego- a jak wiadomo, z tym bywa różnie.

Po odświeżeniu statystyk, niemiecki DAX nadal spada, tymczasem gracze nadal szukają dna..

Euwax Sentiment vs DAX Movement

Odchodząc już od studium przypadku pt.: "Dlaczego retail traci" przechodzimy już do konkretów, czyli analiz i co na rynkach słychać.

Analiza DAX: Przegląd poziomów.

Skoro rozmawialiśmy już o DAX, trudno nie powiedzieć o nim choć paru słów. Kampania sell rozpoczęła się dosłownie w punkt z miejsca oporowego, o czym dymiłem od poprzednich analiz. Czy to rozegrałem? Oczywiście, że nie. Teraz moja sesja ogranicza się w 90% do sesji amerykańskiej i handlem w godzinach 15:30 - 17:30 oraz odkrywaniem nowych terenów w związku z handlem na amerykańskich spółkach. Ale do rzeczy.

Kampania sell trwać powinna nie mniej nie więcej jak do poziomu 12.155. Dlaczego? Ponieważ gdybym był grubasem na każdym jednym wsparciu intraday (a jest ich po drodze 5) dawałbym nadzieję na wzrosty- spychając potem wykres coraz niżej, następnie przy poziomie, gdzie retail się obróci, czyli nabicie 12.155 zrobiłbym wyciśnięcie eSkowiczów ponownie do 12.630. Chytre? Nie, prawdziwe.

DAX D1

Z obecnego układu opcji na indeks nie wynika absolutnie nic. Na razie opcje są rozłożone, jednak zmiana nie zrobiła na nikim wrażenia, dlatego póki co uważam, że freefall nadal jest i będzie obecny. Dopiero gdy pojawi się coś klarownego na rynku opcyjnym zwrócę uwagę jak wygląda to na poziomach wykresu DAX.

Analiza profilu wolumenowego również niewiele może nam powiedzieć prócz oczywistego faktu jakim jest przemiał na poziomach oporowych znacznej ilości kontraktów.

Podsumowując: Dajmy się chłopakom z Frankfurtu wyszaleć, a jak pojawi się jakiś game-changer, na pewno napiszę.

Analiza Ropa WTI: Setup prawie wypełniony.

Tu nie ma co pisać wiele - setup na ropę uważam już w 75% wypełniony. Pisałem o spadkach - spadło, pisałem o strefie reakcji - reagowało. Po wczorajszych dość zaskakujących danych odnośnie zapasów ropy naftowej, rynek zareagował mocnym impulsem- jednak ogólnego sentymentu jak widać to nie zmieniło. Sentyment na rynku ropy zmieni się dopiero po wybiciu i utrzymaniu poziomu 69 dolarów za baryłkę.

Oil WTI

Kto skorzystał z setupu, ten skorzystał, a tymczasem po odświeżeniu wykresu mamy kolejną obniżkę z celem wypełnienia w 100% targetu dla swing-short. Póki co nawet na poziomie 66.66 dolara nie ma przesłanek do próby kontry obozu byków.

Analiza USDCAD: Koniec spadku? 

Przedstawiany w poprzednich analizach setup na parę USDCAD z możliwością obsunięcia powoli można nazwać w połowie wypełnionym. Co prawda osobiście jak już pisałem wchodziłem wcześniej- tak więc i target miałem inny, aczkolwiek setup nadal jest w grze. W grze nie tylko w rozumieniu dalszego rozegrania, ale i kolejnej ewentualności podbicia a co za tym idzie- momentem wejścia dla spóźnialskich.

USDCAD H4

Dojście do poziomu 1.30700 może stanowić kolejny potencjał do spadków, warto wówczas obserwować interwały H4/D1 czy czasem sygnał ze strefy nie zostaje generowany w postaci pin-bara bądź zwyczajnego pojawienia się na strefie oporowej podaży. Osobiście uważam, że dopiero zejście w ostatni punkt docelowy dla pozycji short może być dogodną strefą do wyprowadzenia mocnego ataku ze strony byków ponownie do strefy 1.31100. Tam i dopiero tam będę inicjował taki setup, po wcześniejszym zejściu i oczywiście potwierdzeniu scenariusza.

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej