Analiza dnia #45

31

-

07

-

2018

Rynki na dziś: Ostatni dzień lipca - ESMA welcome, czyli pierwszy dzień handlu w "zdrowym podejściu" inwestycyjnym.

Rynki na dziś: Ostatni dzień lipca - ESMA welcome, czyli pierwszy dzień handlu w "zdrowym podejściu" inwestycyjnym.

Dziś zwięźle, krótko i na temat, ale i z nowością wprowadzaną na bloga. Otóż, z uwagi na to, że zaczynam interesować się handlem na amerykańskim rynku akcji (a dokładni rynek akcji groszowych), zacznę wprowadzać tu niewielki post typu Watch-List jakie 2-3 spółki są warte uwagi na obowiązującą sesję. Oczywiście, zanim to zrobię pokrótce warto nakreślić, że handel ten jest dla mnie interesujący tylko z perspektywy gry pod redukcję wystrzałów na pre-markecie, czyli wystrzałach jeszcze przed rozpoczęciem sesji. Taka strategia handlu jest stosunkowo prosta i zwyczajnie polega na przyglądaniu się zleceniom rynkowym- czy na danej spółce występują zlecenia sprzedaży kiedy ta wcześniej zrobiła 50 / 70 / 100% wzrostu przed sesją. Taki handel jest o tyle ciekawy, że SL na poziomie do 1% a zysk w granicach 10 - 20% na sesji jest.. zupełnie normalny i wykonalny. Jak wiecie, jestem osobą szczególnie zwracającą uwagę na ryzyko, (zresztą wychowany na wpisach Spekulanta) więc tym bardziej wiedzcie, że coś jest na rzeczy. Na razie słabo u mnie z czasem jeśli chodzi o zmiany, ale za jakiś czas całkowicie planuję przejście na rynek akcji. Tymczasem obserwacja też wiele wnosi przed ostatecznym wejściem w nowe.

Ale schodząc na ziemię- Co do analizy Forex, zapraszam poniżej.

Analiza Złoto: Przegląd poziomów

Niedawno wspomniałem o wykresie złota- że powoli na wykresie zaczyna pojawiać się nam coś jakby konsolidacyjnego, wcześniej osiągając targety dla impulsu w trendzie. Co prawda target ten znajdował się minimalnie niżej, jednak nie podchodzę do rynków aptekarsko- choć wiem, że wielu na tym bazuje.

Abstrahując- przeglądając poziomy z interwału D1 możemy zauważyć szczególnie prostą sekwencję, gdzie jak dotychczas ostatnie impulsu bez strudzenia przedzierały się przez poszczególne poziomy dając jedynie niewielką korektę jako rewanż dla strony byków. W tym momencie utworzone podwójne dno plus poziom mogą sugerować - lub też - dawać nadzieję, na setup wzrostowy, który opiszę poniżej.

Gold - D1

Schodząc interwał niżej widzimy prostą geometrię na wykresie, czyli overbalance pełną gębą. Nie jestem wielkim fanem tej metody, czy w ogóle opierania się na teorii "zagrań w punkt", jednak trudno się nie zgodzić z tym, że są walory, na których rzeczywiście mocno się to sprawdza. W każdym razie ujęcie wykresu H4 pokazuje nam opisywaną jkuż konsolidację, którą zaznaczyłem w niebieskim box'ie pokazując górne oraz dolne ograniczenie. Gra tak naprawdę w tym wypadku powinna nastąpić albo w bliskich okolicach dolnego ograniczenia chcąc zagrywając do góry - z niewielkim SL wynoszącym max 7 do 9 dolarów, albo zagranie na re-teście, gdyby wykres postanowił wybić strefę oporową i re-testować ją tym razem od góry.

Gold - H4

Setup wówczas wyglądałby następująco:

Setup 1

Strefa: 1217 - 1222 (1219,5)
SL: 1213 (6,5)
TP1: 1235
TP2: 1248
TP3: 1262
Wówczas: Średnia strefy 1219,5 | SL -6,5 | TP1, TP2, TP3 = +15,5, +28,5, +42,5 | Średnia zysku: 28,6 | R:R = ~4,8.


Setup 2

Strefa: 1240 - 1236 (re-test strefy oporowej do góry)
SL: 1233
TP1: 1260
TP2: 1285

Nawet nie musząc wyliczać setupu widać, która opcja jest bardziej korzystna. Nic, tylko czekać na rozwój wydarzeń.

Analiza Ropa WTI: Przegląd poziomów

W przypadku wykresu Ropy - w tym dokładniej ropy WTI sytuacja wygląda nieco inaczej. Ropa (w końcu?) osłabia się w ostatnim czasie, więc teoretycznie powinniśmy mieć w pełni zarobione środowisko traderskie, bo przecież od miesięcy skandowali oni spadki.. i to nie małe. Teoretycznie, ponieważ mówić vs rozegrać to dwie, często nie mające ze sobą wiele wspólnego kwestie. Nie słysząc o nowych milionerach na "Pieniądz peel" czy innych "wytrawnych" stronach uznaję, że nic z tego wyczekania i rozegrania waloru nie było.Ale do rzeczy.

Ropa WTI H1

Powyżej widzimy wykres H1, gdzie widać zejście o ponad 9 dolarów co stanowi zjazd o prawie 12% waloru. Czy to jednak przemawia za tym, abyśmy dalej podążali na północ? Niekoniecznie.

Widoczny kanał, który utworzył nam się w ostatnich tygodniach przypomina bardzo tzw. dead cat bounce. "Podbicie zdechłego kota" to nic innego jak budowanie nadziei na dalsze wzrosty po wcześniejszych- dość istotnych spadków. Oczywiście, wskazuje jedynie, że taki układ może się zdarzyć- a nie musi. Musi to na rusi i to nie. Jednak, warto mieć dobry setup w zanadrzu.

Dead cat bounce

Jednak w jaki sposób to rozegrać? Poniżej widzimy wykres M30, czyli nieco przybliżenie sytuacji panującej z wykresu powyżej. Zaznaczone w białym box'ie (przerywana linia) na poziomie ceny 69.50 byłaby dla takiego scenariusza idealną wręcz strefą do zawierania pozycji krótkich z SL na poziomie 70.50 a targetem w okolicach 68.30 / 67.50 oraz 66.66 (ave!). Jak widać już na pierwszy rzut oka R:R jest na dobrym poziomie.

Jeśli na wymienionym poziomie dla pozycji krótkich dodatkowo pojawił się jakiś sygnał z interwału M30 / H1 w postaci pinbara, tym bardziej sygnał nabrałby dla mnie na sile. Oczywiście to tylko mój plan rozegrania, jednak setup wydaje się wielce prawdopodobny.

Ropa WTI M30.

Przykładowy Watch List: Pre-Market to Open.

Dziś przed rozpoczęciem sesji dla rynku amerykańskiego obserwowałem dwie spółki do rozegrania (oczywiście short). Pierwszą z nich jest spółka ATLC (Atlanticus Holdings Corp), drugą zaś NAKD (Naked Brand Group Limited).

Jak pisałem na Twitterze na otwarciu, spółki spełniły założenia, czyli obroty były duże plus wzrost na pre-markecie był stosunkowo duży.

Niecałą godzinę po tym NAKD zrobiło -17%, podczas gdy ATLC -36%. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że w przypadku obu z nich, nie było podbicia po ustanowienia high, co oznacza, że nawet zagrywając na prostą średnią, zejście poniżej i ustawienie SL na poziomie 5-10 centów, TP 80 - 120 centów na akcję byłoby jak najbardziej wykonalne. Takich perełek w ciągu dnia jest wiele - warto je obserwować jeśli ktoś ma dobre warunki do handlu, wykupioną platformę oraz dane rynkowe. Więcej na temat strategii będę pisał w następnych Watch-List'ach.

ATLC
NAKD

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej