Analiza Dnia #43

24

-

07

-

2018

Rynki na dziś: Magia na rynkach, czyli okres publikacji wyników spółek.

Rynki na dziś: Magia na rynkach, czyli okres publikacji wyników finansowych spółek.

Okres publikacji wyników finansowych spółek to okres magiczny na rynkach. Magicznych, ponieważ wszystko może się zdarzyć- jeśli handlujemy na głównych indeksach światowych lub bezpośrednio na akcjach najważniejszych z nich. Ten tydzień to jeden z najważniejszych tygodni pod względem publikacji, dlatego oczy inwestorów skierowane są teraz na czas przed sesją oraz w trakcie, kiedy to dane będą wpływać na rynek.

Kalendarz publikacji

Po wczorajszym dniu jesteśmy już po kilku istotnych publikacjach m.in Alphabet, który opublikował raport o przychodach na poziomie 32,7 mld$ w drugim kwartale, co stanowi wzrost o 26% r/r. Dziś poznamy dane takich spółek jak: 3M, AT&T, VERIZON czy Texas Instruments.

Z danych z kalendarza makroekonomicznego, które rano wpłynęły na rynek dowiedzieliśmy się m.in, iż w lipcu aktywność gospodarcza w strefie euro spadła do najniższego poziomu od dwóch miesięcy, a indeks Flash Composite Purchasing Managers Index (PMI) spadł  z 54,9 do 54,3 w poprzednim miesiącu. Raporty skomentował Chris Williamson, Chief Business Economist w IHS Markit stwierdzając: "Ponowne spowolnienie jest rozczarowujące, potwierdzając podejrzenia, że ​​czerwcowe odbicie było tymczasowe, głównie z powodu działalności w niektórych krajach, która w maju zakończyła niezwykle wysoką liczbę dni świątecznych, z uwagi na coraz mniejszą liczbę nowych firm i dalszy spadek optymizmu biznesowego. Pogorszyły się również prognozy, szczególnie w przemyśle wytwórczym, gdzie w ankietach pojawiły się obawy o wojny handlowe, które znacznie nasilają się w lipcu".

A co na rynkach?

Analiza USDCAD: Przegląd Poziomów + Potencjalny Setup

W ostatnich tygodniach mogliśmy zaobserwować spory potencjał kupujących na parze USDCAD. Niezaprzeczalnie, niestrudzony rajd pokonał ponad 1100 pipsów od styczniqa tego roku. Czy nadszedł czas na odreagowanie? Przyjrzyjmy się wpierw poziomom waloru.

USDCAD H4

Jak widzimy buduje nam się bardzo ciekawa formacja, która wskazuje na możliwość wystąpienia korekty z całego układu. Oczywiście- jak w przypadku wczorajszego GBPUSD- jesteśmy w trendzie a zagranie to będzie przeciwko niemu, jednak chyba nikt nie wierzy w całoroczny, jednostronny rajd na walucie. To nie indeks, a środki zaradcze na zbilansowanie ceny w końcu zostaną wykonane- a gdy to się stanie, warto być przygotowanym na potencjalne rozegranie takiego scenariusza. Dlatego poniżej przedstawiam pierwszy z nich, bardzo konserwatywny, czyli zagranie na re-test strefy i początek zbierania pozycji krótkich dopiero po ówczesnym sygnale z retestowanego poziomu.

USDCAD Setup 1

W takim setupie stosunek zysku do ryzyka występuje na poziomie mniej więcej 1:5, i raczej oczywistym jest gdzie pozycja obronna powinna się pojawić- tak samo z potencjalnymi targetami zaznaczonymi dodatkowo na wykresie.

W drugim zaś scenariuszu wziąłem pod uwagę jeden czynnik. Gdy byki wchodzą schodami, niedźwiedzie preferują raczej wyskakiwanie z okien, dlatego takiej pierwszej korekty możemy się nie doczekać na stosunkowo wysokim jeszcze poziomie. Dlatego drugi setup powinien zostać rozegrany nieco bardziej agresywnie i z re-testem dopiero całkowitej strefy wsparcia dla ostatniego układu. Oczywiście- nie wierzę w setup "kamień w wodę" jednak warto mieć na uwadze, że przez okres wzrostów na walorze niedźwiedzie są stosunkowo niecierpliwe i może tutaj wystarczyć niewielki trigger w postaci danych aby pociągnąć całość układu do zaznaczonych poziomów.

W każdym razie - warto mieć poziomy na uwadze i przyglądać się rozwojowi sytuacji.

USDCAD Setup 2

Analiza GOLD: Przegląd poziomów

W ostatnim czasie również mogliśmy zaobserwować stosunkowo dużą obniżkę cen metali. Jest to oczywiście pokłosie wojny handlowej, która jest szczególnie widoczna w ostatnim czasie- nawet w odniesieniu do poszczególnych danych rynkowych jak klimat biznesowy. Jednak- biorąc pod uwagę, że #atjednakdziała - istotne poziomy dla swing-short zostały osiągnięte i czas na wielką korektę. Przyjrzyjmy się zatem poziomom wyznaczanym z D1.

GOLD D1

Jak widzimy niewiele brakło do dolnego ograniczenia będącego niejako wsparciem dla całego układu. Jednak warto zauważyć, że ostatnie dołki co rusz i raz po raz były wyższe, dlatego wziąłem taką opcję pod uwagę pisząc poniższy scenariusz, chcąc rozegrać strefę. Scenariusz oczywiście prozaiczny i dużej filozofii w tym nie widzę, jednak to co proste zwykle sprawdza się najlepiej.

Gold Setup 1

Powyższy scenariusz jest zatem w portfelu, szukając sygnału po świecach M30. W tym wypadku była to oczywiście świeca młota, sygnalizująca w krótkoterminowym trendzie o możliwym dalszym wspięciu wykresu. Pozycja jest już odpowiednio zabezpieczona. W tym przypadku dogranie sekwencji, czyli zmiany wsparcia w opór powinno dać na jego górnym ograniczeniu kolejny sygnał- tym razem sprzedażowy chcąc płynąć z nurtem i kontynuować już rozpoczęty trend spadkowy.

Entry Gold

Z drugiej zaś strony warto obserwować górne ograniczenie, czy sekwencja nie zostaje przerwana. Jest to oczywiście w obecnej sytuacji geopolitycznej dość śmiała teoria, jednak przygotowany trader to trader z dwoma scenariuszami do rozegrania. Moment wyjścia powyżej sekwencji oraz ponownym re-teście będzie najważniejszym sygnałem, na którym trzeba zwrócić uwagę, ponieważ swing-long który potencjalne z tego setupu może się pojawić może być nawet na około 45 dolarów. Poziomy oznaczone a alerty włączone. Czekamy na rozegranie.

Update's:

Warto również wrócić uwagę, iż z poprzedniej analizy GBPUSD doszliśmy do wyczekiwanej przeze mnie strefy. Jeśli ktoś już w pozycji, bezwzględnie powinny być już zabezpieczone. Dla spóźnialskich sygnał dopiero po potwierdzeniu siły impulsu, a więc wybicia ostatniej konsolidacji.

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej