Analiza Dnia #42

23

-

07

-

2018

Ostatni tydzień handlu 1:100

Rynki na dziś: Ostatni tydzień handlu 1:100

Nowy tydzień, a zarazem ostatni tydzień handlu przed ograniczeniem dźwigni dla produktów OTC przed nami. Dla jednym okres ten posłuży jako oswojenie się z mniejszymi pozycjami, tak, aby być w pełni przygotowanym na nadchodzące zmiany- dla innych zaś jest to tydzień "przenosin" do brokerów z Cypru czy Australii. Niemniej jednak- deadline nieuchronnie się zbliża.

A co na rynku? 

Analiza GBPUSD: Przegląd poziomów + możliwe scenariusze

Sytuacja na wykresie funta jest bardzo ciekawa. Patrząc na interwał H4 dość wyraźnie widoczny jest kanał spadkowy, którego poziomy są aż nadzwyczajnie re-testowane, co pozwala jednoznacznie rozrysować najważniejsze wsparcia i opory z całego układu, który tworzy nam się praktycznie od początku maja.

GBPUSD H4

Przyglądając się wykresowi, widzimy jedną - jak dotąd nieudaną - próbę wyjścia górnym ograniczeniem kanału, dolne zaś są mocno respektowane. Może to oczywiście świadczyć o pierwszej próbie ataku, co zresztą widać po sposobie reagowania wykresu na każde zejście, jednak chcąc spojrzeć bardziej całościowo na walor, sytuacja polityczna UK na razie nie daje powodów do euforii na wykresie. Mimo to przygotowałem dwa scenariusze na próbę rozegrania górnego ograniczenia - a nawet ceny powyżej - z domyślnym atakiem strefy 1.34 (drugi zaznaczony na wykresie opór).

GBPUSD scenariusz 1

W pierwszym przypadku, na który po prawdzie najbardziej liczę to scenariusz na re-test strefy 1.3050, gdzie jak widzimy wcześniej - reakcja była klasyczna. Obniżka o około 90 pipsów byłaby najbardziej dogodnym scenariuszem pod względem R:R, ponieważ setup musiałby wyglądać następująco:

Entry: 1.3070 - 1.3045

TP1: 1.3200 (150)

TP2: 1.3300 (250)

TP3: 1.3440 (380)

SL: 1.2980 (60/80)

Time: 2 weeks

Naturalnie, spoglądając na wyniki potencjalnych Take Profit'ów widać, że nie jest to setup intraday, a raczej setup z okresem do dwóch tygodni - jeśli scenariusz miałby się sprawdzić. Określenie ramy czasowej dla projekcji w gruncie rzeczy ma swoje dobre strony, ponieważ w razie mocnej konsolidacji pozwala trzeźwo określić czy dalsze czekanie, a więc narażanie się tym samym na kolejne ryzyka związane choćby z politycznymi czy makroekonomicznymi elementami ma nadal sens.

GBPUSD scenariusz 2

W drugim przypadku, kiedy wykres nie byłby skory do zrobienia wyczekiwanej korekty a nadal impuls, który został zainicjowany wychodząc ponownie powyżej strefy "nadziei" na dalsze wzrosty by się rozpędzał- wówczas obecny stan rzeczy, czyli niewielka konsolidacja musiałaby zostać potraktowana jako re-akumulacja na poziomie i górne organicznie stanowi miejsce do wejścia w pozycję na wybicie niewielkiego kanału. Jak przyjrzycie się na wykresie (można kliknąć aby powiększyć wykres) fioletowe linie są oznaczeniem konsolidacji.

Wówczas nie trudno się domyślić, iż strefa znajduje się nie więcej niż na 20 pipsów po wybiciu a SL nie więcej, niż poniżej fioletowej strefy. Targety pozostają jednak bez zmian i w tym przypadku, choć R:R bardzo nam się nie zmienia - ze względu na niewielki w rezultacie SL.

Analiza DAX: Przegląd poziomów

Indeks 30 największych niemieckich spółek przeżywa teraz prawdziwy renesans poziomowy. Takie zwiedzanie poziomów góra-dół dodając do tego zasięgi jakie robi jest prawdziwym rajem dla już nie tylko inwestorów indywidualnych, ale również dla samych instytucji mogąc czarować poziomując się na konkretne zdarzenie. Stąd również- taki wysyp kontraktów opcyjnych, w nadziei na dobre zabezpieczenie i równie dobrą akumulację lub dystrybucję.

DAX D1

Aktualnie widzimy na interwale D1 od momentu zejścia w okolice 12.155 klasyczny układ impuls-korekta-impuls-korekta(?). Przy tym ostatnim jednak do końca pewnym być nie można, ponieważ domniemanie jedynie, że z tego miejsca może udać się jakiś atak pod strefę 12.830, która przyznam szczerze- kusi. Kusi z całą pewnością na pewno nie tylko mnie, ponieważ kontrakty opcyjne (przeszliśmy na serię sierpniową!) dopiero zaczynają się plasować na poziomach 12.800 wzwyż. Tym co dla jednych jest zabezpieczaniem swoich pozycji, dla innych jest idealnym pretekstem do strzelenia poziomu tylko dlatego, aby w pełni aktywować opcje.

Open Interest 23.07

Oczywiście opcje dopiero zaczną się napełniać w trakcie rozwoju pierwszego tygodnia sierpnia, jednak już można podejrzeć w jaki sposób rozkład kontraktów ma miejsce.

W tym momencie jeśli chodzi o ważne poziomy dla DAX intra jest to dołek 12.455- który jeśli zostanie przerwany powinien dać ruch do poziomu 12.380 i to będę rozgrywał. Natomiast w chwili obecnej jesteśmy w momencie, gdzie przynajmniej teoretycznie powinien wystąpić kolejny impuls do góry. Co prawda zasięgi tego impulsu oraz tej korekty są mniejsze od poprzedniej, co może wskazywać wykończenie ruchu- jednak warto mieć na uwadze taką możliwość. Konkretnych, szczegółowych miejsc na razie brak, a każde zagrywanie teraz niesie za sobą większy poziom obronny pozycji.

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej