Analiza Dnia #4

11

-

04

-

2018

Wczorajsze przesłuchanie CEO Facebooka przed dwoma komisjami, dzisiejsze dane i posiedzenie EBC, odprawa live. Co to będzie, co to będzie?

Rynki na dziś

Wczoraj po godzinie 20 przed senatem przesłuchiwany był CEO Facebooka, Mark Zuckerberg. Przesłuchanie dotyczące naruszenia zaufania co do giganta społecznościowego przebiegało serią pytań dotyczącą zarówno samego skandalu z udziałem firmy Cambridge Analytica, ale również ogólnych pytań dotyczących przyszłych rozwiązań portalu oraz sposobu w jaki strona chce sobie poradzić z przechowywaniem danych oraz zapobieganiem podobnych incydentów na przyszłość. Podczas przesłuchania zaraz przed godziną 22 akcje Facebooka szybowały o ponad +4,55%, co przełożyło się na ponad 65 punktowy wzrost amerykańskiego indeksu US100 NASDAQ. 

Zdecydowanymi zwycięzcami dnia amerykańskich indeksów był również Boeing dający +3,83%, Caterpillar dający +3,45 oraz DowDuPont przekraczający nieco ponad +3,40%. Dodatkowym pretekstem do wzrostów było spowolnienie napięć handlowych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi po ogłoszeniu przez Xi Jinping zmiany polityki handlowej- jednak jednoznacznej presji na lokalne szczyty nie było zanadto widać.

Dziś rynki europejskie otworzyły się podobnie, jak zamknięcie dnia poprzedniego- choć na nocnych notowaniach DAX odwiedził jeszcze rejony 12.320, a więc 45 punktów poniżej otwarcia.

Rynek zaraz po godzinie 10:30 oczekiwać będzie danych z rynku UK, bilansu handlowego, o godzinie 13:00 przemówienia EBC Mario Draghi'ego, wskaźnika cen dóbr konsumpcyjnych o godzinie 14:30 oraz jak zwykle w środy - zapasy ropy naftowej zaraz po godzinie 16:30.

Dziś zaplanowana jest odprawa online, dlatego nie będę pisał tego, co w sumie powiem :) 


Odprawa powinna ruszyć około 8:45.

 

Update's

9:14

Już na chwilę po odprawie widać, że zaznaczony poziom na żywo, czyli poziom 12.400 pięknie zareagował podażowo, niestety przez prowadzenie odprawy nie miałem technicznej możliwości zajęcia pozycji, ale mam nadzieję, że chociaż Wam się to udało.

DAX M1 przedstawiony setup (kliknij aby powiększyć)

09:30

USDJPY - dwa setupy przedstawione w odprawie, czekamy tak jak mówiłem raczej an swingowe podejście niż intraday, ale warto zwrócić na nie uwagę choćby ze względu na fakt, że miejsce jest ciekawe dla obu scenariuszy.

USD/JPY - scenariusze z odprawy. (kliknij aby powiększyć)

09:58

ENTRY: DAX SELL 12.376, SL15, TP 37 - wejście typowo pod utworzoną strefę lokalnego oporu w strefie 12.380. Jest spora szansa na wybicie dzisiejszego dołka oraz dojscie na re-test poziomów z przed otwarcia rynku.

DAX ENTRY

10:17

Oficjalnie zamykam pozycję krótką z wejścia powyżej na +30. Ciekawy i jakże prosty setup - aktualnie znajdujemy się na pierwszym wsparciu dnia (S1) z dużym obrotem na poziomie.

DAX CLOSE +30

Poziom obrony zdaje się reagować klasycznie - wyrzucenie wolumenu na poziomie 2 x 400 kontraktów na świece M1 i obrona strefy. Aktualnie dojście powinno mieć miejsce do poziomu 12.365 - gdzie kolejna kampania sell na sekwencję spadkową powinna dać sygnał.

10:26

Aktualnie doszliśmy do poziomu standardowych średnich intraday z interwału M1, czyli ponowna oscylacja na poziomie 12.360. Choć Stany spadają, to nie jest regularna godzina handlu an amerykańskich indeksach, dlatego nie biorę obecnej korelacji pod uwagę. Eurostoxx wybronił dołek podobnie jak DAX poziomem S1 i zwiększonym obrotem na strefie- dlatego setup na kontynuację spadków zdecydowanie pod dołkami a zaraz ponownym wybiciem bronionej strefy.

DAX M1 podgląd

Dodaliśmy opcję powiększenia zdjęcia po ówczesnym kliknięciu na nie - to usprawni Wam podgląd obrazów.

10:54

Dax na wykresie pięciominutowym doszedł do średniej SMA50, którą używam jako jedną ze standardowych średnich do kontynuacji trendu. Dziś jakby ine aptrzeć krótkoterminowy trend spadkowy gości na wykresie, dlatego tak długo, jak długo średnia nie zostanie wybita oraz nachodzący na podobnym poziomie strefa oporowa, tak długo jestem ostrożny z pozycjami długi na chwilę obecną.

12:08

Wkroczyliśmy w godzinę marazmu na rynku oraz stosunkowo małych obrotów (poniżej 100 kontraktów na świece). Ostatnie podejście pod strefę oporową właśnie z tego powodu nie zostało przeze mnie wykorzystane do zajmowania pozycji krótkiej - czym mniejsze obroty, tym większe potencjalne ryzyko podczas prowadzenia pozycji. Dopiero przed sekundą zejście na świecy m1 towarzyszyło 350 kontraktami oraz fakt zejścia ponownego pod strefę S1. Niewykorzystane wejścia się mszczą, jednak moim priorytetem są wejścia o wysokiej jakości stąd nie raz zawahanie.

12:17


Stany przyłączają się do spadku - dax wybija poziom nocnych notowań. Teraz dołączenie do pozycji krótkiej tylko po re-teście poziomu 12.340. Powrót powyżej zaś może spowodować kolejną godzinę powrotu do poziomów konsolidacyjnych.

o ile w tym tempie tam dojdziemy... :)

Stany (SP500 oraz NASDAQ) pikują poniżej dziennego pivota S1.

13:17

I mamy zwycięzcę dnia!

Źródło: Twitter

13:25

Własnie przemawia Mario Draghi - który jakby informacją prezydenta Donalda Trump'a został z lekka przyćmiony. Niedługo skrót debaty.

Na chwilę obecną jednak na rynek wpływają ciekawe informacje w związku z konfliktem na linii Rosja - USA.Prezydent Donald Trump zapewnił, że USA będzie interweniować w Syrii - nawet mając na względzie ryzyko zestrzelenia ewentualnych pocisków przez Moskwę. Przywołując reżim syryjski, nazywa syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada "zwierzęciem zabijającym gazem ". Również dziś  ambasador Moskwy stwierdził, że "jeśli dojdzie do amerykańskiego ataku, zestrzelimy pociski i zaatakujemy pozycje, z których zostały wystrzelone".

13:48

Tymczasem niemiecki indeks zszedł do wsparcia patrząc po interwale M5 oraz zagłębiając się w dwie poprzednie sesje zostawiając niewielkiego pinbara - po tym niewielkie wejście, jako jeden z setupów z systemu, czyli zejście na wsparcie (1), pogłębienie wsparcia (2), wyjście do punktu poprzedniej korekty (3). R:R na poziomie 1:1 dla tych pozycji.

DAX ENTRY

Odpowiadając na pytanie - tak, pierwsza pozycja była nieco wcześniejsza niż nakazuje setup wyżej opisany, powód wejścia był prozaiczny i wynikał z rozstawu wolumenu na poziomie. Jeśli chcecie, aby więcej tłumaczyć jakieś zagadnienia związane z sekwencją / pivotem / vol. dawajcie znać w komentarzach.

M5 sygnalny setup

Dla czytających na bieżąco osób pytanie: Dajcie w komentarzu znać na co mam zwrócić większą uwagę podczas aktualizacji posta:
a) opis powodu wejścia
b) opis opis powodu wyjścia
c) opis szukania miejsc wejść
d) inne___?

Dajcie znać na co zwracać większą uwagę!

13:57

Sytuacja na razie jest prosta, szukamy wejścia w pozycję krótką po dojściu w rejony 12.300 - 12.320. Jest to poziom utrzymania sekwencji spadkowej, wybicie może dać większe momentum a więc i kontrę ze strony byków chociaż do poziomu średniej z interwału M5.

14:25

Przeglądając jeszcze raz odprawę, aby przyjrzeć się postępowi sytuacij widzimy ciekawą sytuację 1:1 z reakcją rynku.

DAX z odprawy (niska jakość zdjęcia- screen z video)
DAX wykonanie rynkowe 1:1 (kliknij aby powiększyć)

Jeśli chodzi o wykres GBP/USD również w punkt reakcji - zaraz po nadbiciu overbalance z odprawy.

GBPUSD - reakcja z odprawy. (kliknij aby powiększyć)

14:30

Własnie poznaliśmy dane z godziny 14:30 bazowego wskaźnika cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) (r/r) - akt. 2,1% prog. 2,1% poprz. 1,8%. Dane dokładnie jak prognoza, a więc nie powinny mieć wpływu na rynek.

Jeśli chodzi o powrót do przemówienia Mario Draghi'ego:

  • widać niewielki wpływ taryf handlowych, narasta obawa odwetu,
  • taryfy handlowe ogłoszone przez Stany Zjednoczone i Chiny są niewielkie, ale znacznie szkodzą zaufaniu inwestorów
  • w obecnej sytuacji ważniejszy jest sam odwet, który może mieć większy wpływ na rynki
  • mimo wszystko widać pozytywne przesłanki dla strefy euro - płaca i inflacja będą rosły
  • Unia powinna się mocniej zintegrować, aby zmierzyć się z wyzwaniami gospodarczymi

14:48

Na wykresie nadal niepewna sytuacja. Chłopaki z Frankfurtu robią podwójny dołek (m1) z szansą wyjścia mocniejszego impetu górą. Aktualnie przejście poziomu 12.300 równoznaczne jest z ryzykiem wystąpienia większej korekty.

14:57

DAX - M5 double bottom + vol reaction

15:44

Zaraz po otwarciu rynków Stany Zjednoczone powróciły do box'a z konsolidacji z przed godziny 11:00. Często to, co dzieje się na samym otwarciu - odwracane jest w następnych godzinach handlu, dlatego ostrożnie przypatruję się dalszemu rozwojowi sytuacji. Europa nie koniecznie chce podążać - chociaż układ mają ciekawy do większego podejścia do góry.

DAX - Strefa oporowa
SP500 - Strefa oporowa

15:54

ENTRY: DAX LONG 12.300, SL15, TP32

Błyskawiczne podejście świadczy przede wszystkim o wyczekiwaniu europy na pretekst - choć stany nadal w miejscu. Przekroczona pierwsza strefa oporowa i dojście do drugiej jednym tchem.

Zawahanie ceny i wyładowanie wolumenu na świecy niekorzystnie świadczy dla posiadaczy pozycji długich (rozładowanie) dlatego zabezpieczam pozycje na moment wejścia (b/e).

TP osiągnięte! 

DAX buy setup

Taka koncepcja postowania wejść na żywo jest trudna - wymaga dużo szybkiego pisania, ale myślę, że jako czytelnicy doceniacie, że nie ma ściem po fakcie, tylko zawsze aktualnie postowanie zagrań.

16:15

Za 15 minut poznamy dane z rynku ropy - zapasy ropy naftowej. Tymczasem z mojej strony na dziś to już wszystko. Jak wiecie (bądź nie :)) mój trading ogranicza się do kilku wejść dziennie z targetem kilkudziesięciu punktów o możliwie jak najmniejszym ryzyku. Dziś wejść było mało - choć można było wyłapać o wiele więcej, przede wszystkim dlatego, że przegapiłem rajd do dołu patrząc na wykres i nie reagując. Powodem była oczywiście reakcja wolumenu a dokładniej mówiąc jej brak - czyli spadające zaangażowanie w miejscu, gdzie powinien pójść konkret i rozładowanie. W swoim wątku dziennym jak zdążyliście zauważyć przybliżam wam jak mocno pracuję z wolumenem, choć w najbardziej uproszczonej wersji - czyli tylko reakcję na konkretne strefy popytu podaży i analiza tych reakcji.

Niebawem może uda się zrobić jakieś spotkanie online na ten temat a la webinar - choć tego słowa osobiście nie lubię i preferuję zwyczajnie "spotkanie online". Jeśli jesteście takim czymś zainteresowani, dajcie znać w komentarzu bo takie przedsięwzięcie też kosztuje trochę czasu na zorganizowanie i poprowadzenie.

Z mojej strony to wszystko - dzięki za uwagę na odprawie i przyznaję, że myślę o codziennej odprawie jak niegdyś - każda punkt 8:45.

Powodzenia!

19:40

Po powrocie z treningu i zerknięciu szybkim ostatni raz na wykresy z domu - zauważyłem, że na jednym z kont nadal mam zaznaczone "stare" poziomy z przed dwóch tygodni. Jak widać - nadal jakże aktualne.

DAX - H4 poziomy przeglądowe (kliknij aby powiększyć)

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej