Analiza dnia #36

29

-

05

-

2018

Rynki na dziś: Włoski trup z szafy, kontynuacja niepewności na rynku.

Rynki na dziś: Włoski trup z szafy, kontynuacja niepewności na rynku.

Rynki europejskie już od dwóch dni trawią sytuację polityczną Włoch, a kanclerz Angela Merkel pokłada duże nadzieje w "silny rząd Włoch" o którym w chwili obecnej można jedynie pomarzyć. Samo otwarcie rynków świadczy dziś o mocnej presji podażowej, czego wynikiem jest niepewność na rynku co do trzeciej największej gospodarki strefy euro.

Dziś dzień bez większych danych, jedynie przemówienia pojedynczych członków EBC, które nie powinny mieć większego wpływu na rynek.

Czego możemy się dziś spodziewać: DAX.

W ostatnich dniach często pisałem, że cała struktura spadkowa utrzymana będzie tak długo, jak poziom 13.040 zostanie utrzymany. Dopiero przejście tego poziomu będzie informacją o zmianie dotychczas panującego trendu niższych interwałów- czyli trendu spadkowego. Tak też się stało w dniu wczorajszy, to znaczy mieliśmy re-test poziomu uznanego jak newralgiczny dla całego układu. Co prawda było jego nadbicie, ale następna świeca pokazała już presję podażową, co było klarownie widać na wykresie nawet tak niskiego interwału jak M5.

Utrzymanie poziomu stanowi zatem potwierdzenie chęci zwiedzenia niższych poziomów - pytanie tylko (jak zawsze ) brzmi jak niskich. Dla szacunków można podstawić kolejny punkt z konsolidacji, czyli poziomy ok. 12.650 jako następne godne do shorcenia. Jeśli faktycznie tak miałoby się stać a dzienna świeca zamknąć by się miała poniżej poziomu 12.800 oznaczać to będzie nic innego jak rozpoczęcie większego swingu w dół. Gdy porównywałem podobny schemat kilka tygodni temu do obecnego - większość nie podchodziła do tego z przekonaniem. Dziś patrząc na te analizy widzimy, że póki co sytuacja sprawdza się w 100%. Tu oczywiście nie chodzi o to, by mieć rację, tylko o to by móc to rozegrać. Tutaj oczywiście ciężko było rozegrać to jedną czy dwoma pozycjami, chyba, że każde podejście w okolice 13.040 było wykorzystywane, choć takich podejść było tyko dwa.

Dziś szczególną uwagę zwrócę na poziom 12.800/810, gdzie sekwencja powinna zostać utrzymana i własnie stamtąd po ewentualnej korekcie (o ile dojdzie do takiej) powinniśmy trzymać rękę na pulsie. Jeśli poziom zostanie utrzymany czeka nas kolejne zejście w wyżej wymienione już poziomy 12.650 i niżej. Jeśli zaś przełamany, zostaje ostatnia linia obrony obozu niedźwiedzi na poziomie 12.860. Jest to zatem kolejny dość istotny poziom, na który warto zwrócić uwagę.

Dziś zmienność powinna być większa, dlatego zalecam szczególną ostrożność.

Poziomy PV na dziś:

R3 = 13.339

R2 = 13.123

R1 = 12.992

P.P = 12.906

S1 = 12.776

S2 = 12.690

S3 = 12.473

Dane na dziś

Wtorek:

  • 12:30  EUR Przemówienie Merscha z ECB
  • 16:00  USD Wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board
  • 18:30  EUR Przemówienie Pani Lautenschlaeger z ECB

Update's:

09:26

Zrzucenie na vol. sygnalną do S.

10:09

DAX aktualnie na wsparciu!

10:30

Nie ma to jak 2 godziny handlu.

15:03

DAX aktualne poziomy:

15:42

W końcu weszły Stany, po dniu nieobecności. Teraz zachodzi pytanie- traktują lukę jako okazję do zakupu czy włączy się jak słabej europie panika? Jeśli potraktują jako okazję, dzienny PV powinien zostać strzelony. Pytanie bardziej rozchodzi się, czy gramy pod scenariusz trendu czy sentymentu, który w tym wypadku może być skrajnie inny.

16:15

I Nasdaq faktycznie odrobił, niewiele zabrakło do poziomy PV o którym pisałem powyżej.

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej