Analiza dnia #30

-

-

Rynki na tydzień: 21.05 - 25.05 Przygotowanie pod DAX / NASDAQ oraz EUR/USD.

Rynki na tydzień: 21.05 - 25.05 Przygotowanie pod DAX / NASDAQ oraz EUR/USD.

Zdjęcie: Bull And Bear Of The Day Analysts Weigh In On Tesla Motors Inc TSLA Chipotle Mexican 

Kończący się już tydzień był dla niemieckiego rynku pod znakiem kontynuacji wzrostów, licząc już ponad 1.400 punktów od końcówki marca. Ruch ten przekłada się na ponad 12 procentowy wzrost, który co prawda trwa już niecałe dwa miesiące, jednak jest to co do zasady stosunkowo dużym wzrostem biorąc pod uwagę tak naprawdę jedną korektę na prawie 350 punktów. Choćby z tego powodu zdecydowana większość inwestorów rynku OTC przygląda się wykresowi od dobrego tygodnia w poszukiwaniu potencjalnego miejsca do wystąpienia korekty - nawet w podobnych do poprzedniej zasięgu. Tak jak pisałem w zeszłym tygodniu, trend buduje łatwo zauważalną sekwencję, lub w gwoli ścisłości - jest łatwo widoczną sekwencją, która dopiero po przełamaniu wygeneruje sygnał na średnioterminową obniżkę.

Trendy mają to do siebie, że zwykle budują trzy stopnie emocjonalne. W pierwszej, inwestor próbuje łapać szczyty, bo przecież coś rośnie to musi spaść. W drugiej trader powoli przyzwyczaja się do nieustępliwemu trendowi, nie łapie już szczytów, bo każda taka próba ląduje przecież na SL'u i zaczyna próbować częściej dołączać do trendu. W trzeciej, kiedy trader już na dobre wali pozycje zgodnie z trendem -bo przez ostatnich kilka razy zaczyna wychodzić to w ślepo- okazuje się, że druga strona zaczyna przejmować pałeczkę i cykl zaczyna się od nowa - inwestor łapie dołki bo przecież rosło przez ostatnich kilkanaście sesji to musi przecież zaraz zacząć rosnąć na nowo.. To jest idealnie zauważalne wśród większych społeczności, które średnio co 200 400 lub 600 punktów krzyczą: "panie, to przecie bessa, będzie już spadać X tysięcy punktów, dołączaj póki jeszcze drogo" albo "panie, to już przecie hossa, dołączaj póki jeszcze tanio to załapiesz się na nowy high!". Oczywiście, każdy ma prawo do swoich przemyśleń, analiz, scenariuszy, jednak w większości nic z tego nie wynika, a gdy większość zaczyna już tak gdakać, to zaczynam szukać odwrotki :) 

W tym wypadku patrząc na niemiecki indeks i przeglądając jego poziomy intra widzimy wspomnianą już sekwencję, czyli wybijanie szczytu - re-test od góry i wybicie kolejnego szczytu wędrując tych kilkaset punków wyżej. Na screenie poniżej prócz zaznaczonych ważnych poziomów na zielono i czerwono zaznaczone jest również -jak poprzednio- istotne miejsce dla całego układu wzrostowego na żółto (złoto?). To będzie poziom mogący na chwilę obecną wygenerować jakiś większy sygnał na 250 - 500 punktów. Może, nie musi. Póki co takich przejść w obecnym trendzie nie mieliśmy- czy tym razem się uda? W końcu nowe high woła ;)..

Dax - H4, przegląd poziomów (kliknij aby powiększyć)

Oczywiście, to tylko pogląd w stylu "co by było gdyby", czyli przygotowanie pod ewentualność wystąpienia korekty choćby podobnej, do tej z końcówki kwietnia. Wówczas zasięgi byłyby w okolicach 12.840 / 12.630 co nie byłoby jakimś fenomenalnym spadkiem. To byłoby raptem 3,8%, a patrząc z interwału D1 byłby to raptem re-test wybicia konsolidacji, czyli sekwencja z większego / wyższego interwału.

Oczywiście w tym całym układzie nie da się nie zauważyć już coraz mocniej rozrysowanego RGR'a z interwału H4+. Nie jest on co prawda książkowy, ale wielu już wystarczy, aby próbować pozycjonować się pod taki setup. Jeśli chodzi o realizację takiego scenariusza to prawdę mówiąc ciężko oszacować skalę zarówno zasięgu jak i w ogóle podejścia do pozycjonowania, ponieważ cały układ ma.. Równy rok czasu. Lewe ramię zaczęło się budować w kwietniu 2017 roku.

Dax - D1 (kliknij aby powiększyć)

Mimo wszystko pokazać układ należało, ale pozostawiam rozegranie innym - odszedłem już od długoterminowego grania. Jeśli chodzi o poniedziałkową sesję przypominam tylko, że niemiecki indeks jest zamknięty- dlatego skupimy się na jutrzejszej sesji bardziej na amerykańskich indeksach po godzinie 15:30, a przed - parą EUR/USD, która do tego czasu dotrzyma nam towarzystwa.

Skoro mowa już o Amerykanach. Poniżej prezentuje się wykres technologicznego indeksu Nasdaq - oraz najważniejsze poziomy, które w ciągu najbliższych sesji będą nam z całą pewnością towarzyszyć. Obecny, tzn. poziom 6865 jest dla mnie bardzo istotny i w zależności, czy wykres po weekendzie otworzy się podobnie czy nie- będzie służył jako punk kierunkowy dla poniedziałkowej sesji. Amerykanie mają bardzo podobne schematy na chwilę przed otwarciem i na otwarciu rynku raz po 20 - 30 minutach po jego otwarciu. Zresztą często o tym wspominam - czyli typowa zrzutka wykresy lub odwrotnie - wybicie i krekta. To proste schematy, które tak długo jak trwają - warto wykorzystywać dla "darmowych" bo powtarzalnych punktów.

Nasdaq - H1, przegląd poziomów (kliknij aby powiększyć)

Amerykański rynek jest na dużych sterydach i chyba każdy się z tym z godzi, dlatego o wiele ciężej jest patrząc z interwału D1 złapać się na spadki, ale obecny układ przypomina ten z niemieckiego indeksu. Mianowicie dochodzimy do bardzo istotnego punktu linii szyi. Punkt ten co prawda wypada około 20 punktów wyżej, jednak licho nie śpi i warto obserwować reakcję nawet na obecnych poziomach.

Nasdaq - H4, RGR (kliknij aby powiększyć)

Osobiście, najbardziej pasowałby mi scenariusz korekty do poziomu 6770 (zaznaczonego jako drugie wsparcie z H1) i następnie czekanie na sygnał popytowy, tak, aby dołączyć do kolejnej zwyżki w okolice obecnego poziomu oporowego. Jednak decyzja jak zawsze należy do rynku i zobaczymy, co będzie miał do powiedzenia w tej kwestii w tym tygodniu.

Jeśli chodzi o EUR/USD tutaj nie ma za bardzo co się rozwodzić. W piątek pisałem o shortach do poziomu 1.1700 i w sumie nadal na to czekam, ale też kopać z koniem się nie będę, jeśli nadal ruchy będą takie, jak widzimy obecnie, czyli niewielkie impulsy i korekta na 70 - 80% z niższych interwałów utrudniając przy tym wejście.

EUR/USD - H4, przegląd poziomów (kliknij aby powiększyć)

Dopiero albo dojście do poziomu 1.1700 albo ponowne przejście poziomu 1.1820 będzie dla mnie miejscem do szukania pozycji długich. Póki co, czyli póki wykres jest pomiędzy istotniejszymi dla mnie poziomami, gram albo z trendem, albo odpuszczam do momentu dogodnego miejsca. Jeśli chodzi o granie intra można podeprzeć się poziomy PV dla sesji intra i próbować haratać niezależnie od trendu. Poziomy PV dla sesji intra zarówno dla pary EUR/USD jak i dla indeksów amerykańskich udostępnie zaraz po godzinie 09:00 w updacie.

Tymczasem.. Do zobaczenia w komentarzach i aktualizacjach posta!

Link do wszystkich szablonów na mt4 znajdziecie -> tutaj.

Dane na poniedziałek: brak istotnych danych.

  • Dzień wolny: Kanada, Niemcy.
  • 00:45 | NZD | Sprzedaż detaliczna (k/k)
  • 01:50 | JPY | Bilans handlowy
  • Aprox. | USD | Spotkanie OPEC

Więcej jak zawsze poniżej w uaktualnieniu posta.

Update's:

08:33

EUR/USD PV's (dialy):

R3 = 1.18727

R2 = 1.18332

R1 = 1.18148

P.P = 1.17937

S1 = 1.17753

S2 = 1.17542

S3 = 1.17147

EUR/USD M5

Na chwilę przed godziną 09:00 znajdujemy się na poziomie S2, presja podażowa jest dziś szczególnie widoczna. Po godzinie 9 będę się przyglądał reakcji jednego z ważniejszych poziomów wsparć S2 i zgodnie z reakcją zagrywał.

09:06

Reszta europejskich indeksów otwiera się wysoko. Zdaje się, że inwestorzy "otrząsnęli" się z widma wojny handlowej na linii USA - Chiny. W weekend sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział, że jego kraj zdecydował o zawieszeniu wojny handlowej, podczas gdy obie strony pracują nad ramami porozumienia handlowego, ale dodał, że cła na towary mogłyby zostać przywrócone, gdyby Chiny nie wywiązały się ze swoich zobowiązań. 

Tymczasem wykres NASDAQ na wykresie M5 zbliża się do dziennego PV, skąd może rozegrać się akcja po godzinie 15:30.

Nasdaq M5

10:16

ENTRY: EUR/USD LONG 1.17270, SL15, TP 25 / 30.

Pierwsze, można by rzec - testowe wejście w EUR/USD. Jesteśmy co prawda jeszcze pod S2, jednak widać niewielką próbę odkupienia waluty czyli obrony poziomu. Może nawet do S1 target lub ciut powyżej jest prawdopodobny.

10:31

CLOSE: +15 50% 1:1

Póki co piękna reakcja, czekamy jednak na więcej.

11:32

Drugą połowę nadal trzymam, choć zabezpieczam już na poziom bep (break even point) ponieważ utworzyła się lokalna strefa wsparcia i jeśli puści- dalsze wzrosty uważam za zanegowane przynajmniej do około godziny 13.

12:02

CLOSE: +24 REST.

14:46

I edek zrobił dokładnie to, co rozrysowywałem powyżej. To są dokładnie te same linie na dzisiejszy schemat. Co prawda rozegrane na 24 pipsy, ale, w taki dzień (poniedziałek + wolne w Niemczech) nie pogardzę!

EUR/USD

Jeśli chodzi o wykres Nasdaq - to w dalszym ciągu czekamy na wejście US na rynek, czyli jeszcze ok. 40 minut od momentu, w którym to piszę. Setup jaki wyczekuje zależny jest mocno od tego w jaki sposób rynek się otworzy. Dlatego wstrzymam się do bliższego momentu od otwarcia rynku. Dojście do poziomu R3 (6968) byłoby naprawdę interesujące.

16:13

Nic na rynku się nie dzieje ciekawego, dlatego dziś zarobione 24 pipsy i odpuszczam. Zbieram się na trening i czekam z niecierpliwością na jutrzejsze otwarcie DAX. Jedna ze złotych zasad mówi, że nie musisz tradować codziennie i to jest właśnie taki dzień. :) Dlatego - do zobaczenia jutro, kiedy w końcu coś zacznie się dziać.

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej