Analiza Dnia #3

10

-

04

-

2018

Wtorkowe przemówienie Chińskiego prezydenta daje się we znaki głównie na europejskich indeksach, które wydają się jedynie czekać na pretekst do dalszej zwyżki. W połączeniu z dziejszymi danymi oraz poziomami indeksów może dać całkiem ciekawą sesję.

Rynki na dziś

 Dziś w nocy Chiński prezydent Xi Jinping obiecał złagodzić ograniczenia dotyczące inwestycji zagranicznych w przemyśle motoryzacyjnym, obniżyć cła importowe na pojazdy, otworzyć chińskie rynki na zagraniczne firm oraz zrobić wszystko co konieczne aby importować więcej towarów, których Chiny potrzebują, w celu zmniejszenia nierównowagi handlowej.W najważniejszym przemówieniu wtorkowego dnia Xi podkreślał obietnice większego dostępu zagranicznym firmom do chińskiego sektora finansowego i wytwórczego, oraz zaangażowanie Pekinu w w dalszą liberalizację gospodarczą w obliczu rosnących napięć handlowych ze Stanami Zjednoczonymi.

W nocy rynki Europejskie zareagowały ponad 170 punktowym wzrostem na otwarcie, a podczas pierwszych dwóch godzin handlu kolejną zwyżką w sumie o nieco ponad 200 punktów od wczorajszego zamknięcia. Łagodzenie aktualnej sytuacji na linii USA - Chiny wydawało się być pewne i póki co nie ma zaskoczenia reakcją jaką podjęły jeszcze w nocy rynki. Przemówienie Xi zatem zaostrza apetyt na ryzyko, choć patrząc po amerykańskim indeksie strachu - SKEW - jesteśmy na wyjątkowo niskich poziomach w tym roku.

SKEW 119.90 -2.49 -2.03%

W nocy rynki Europejskie zareagowały ponad 170 punktowym wzrostem na otwarcie, a podczas pierwszych dwóch godzin handlu kolejną zwyżką w sumie o nieco ponad 200 punktów od wczorajszego zamknięcia. Łagodzenie aktualnej sytuacji na linii USA - Chiny wydawało się być pewne i póki co nie ma zaskoczenia reakcją jaką podjęły jeszcze w nocy rynki. Przemówienie Xi zatem zaostrza apetyt na ryzyko, choć patrząc po amerykańskim indeksie strachu - SKEW - jesteśmy na wyjątkowo niskich poziomach w tym roku. Dodatkowo dziś o godzinie 13:30 przemawia czlonek FOMC oraz o godzinie 14:30 poznamy aktualny wskaźnik cen dóbr produkcyjnych USA.

DAX

Dziś na indeksie 30 największych niemieckich spółek wielkiej filozofii grania intra nie będzie. Choć już wspominana fala ponad 200 punktów przywitała nas do godziny 9:00, strefa 12.400 - 12.440 jest strefą oporową i z własnie z tych poziomów dogodny stosunek zysku do ryzyka będzie przemawiać za pozycjami krótkimi. Dziś tak długo, jak długo ten poziom właśnie będzie trzymał - dla długo będę szukał pozycji krótkich z celem 20 - 45 punkowym o ryzyku nie przekraczającym 10 punktów, a więc stale ryzyko na poziomie 1:2 - 1:4,5.
Pozycje długie zasadne będą dopiero w okolicach dogrania luki notowań dzienny, a więc poziom 12.300 - 12.270 gdzie dodatkowo znajduje się dzienny Pivot Point.

Zdecydowanie dzień na dogrywanie standardowych dziennych średnich z interwału M1/M5 oraz poziomów dziennych punktów oparcia p/p. Więcej informacji jak zawsze w Update'cie.

Eurostoxx

Europejski indeks 50 największych spółek dziś powinien nakreślać kierunek dla reszty indeksów. Choć z moich obserwacji wynika, iż bardzo mało inwestorów intraday przygląda się temu indeksowy, to jednak jest to jeden z najistotniejszych rynków, jakie mają olbrzymi wpływ na relację Europy do Stanów. Poza tym, jest to rynek na którym właśnie odbywają się największe wymiany kontraktów typu Futures. Zdawać by się mogło, że nie raz nader aktywny DAX rusza resztą indeksów Europejskich, co jednak nie do końca jest prawdą.
Dziś najważniejszym poziomem oporowym na wtorkową sesję będzie poziom 3366 - 3370. Poziom reakcji na popyt to podobnie jak w przypadku niemieckiego indeksu - poziom 3335 - 3340.

Niedługo ruszymy również z odprawami live- jak kiedyś podczas prowadzenia szczecińskiego biura Trading Club Szczecin. Może nie będą one codziennie, jednak postaramy się systematycznie coś poprowadzić.
Powodzenia!

Updates:

10:10

Dax na chwilę obecną zrobił klasyczną reakcje na strefę oporową dając możliwość wejścia w pozycję z niewielkim ryzykiem dokładnie jak opisywałem powyżej. 

DAX- pierwsze pozycje dnia, 1:2,5.

Aktualnie zejście ze strefy M5 traktuję jako zejście do standardowych średnich (sma50) i próbę wyprowadzenia kontry ponownie pod opór w okolice 12.400, gdzie może być kolejna okazja do pozycji krótkiej.

DAX M5 powrót do s. średnich.

11:55

Powoli, ale stanowczo doszliśmy do wspominanej już strefy oporowej - gdzie znajduje się poziom R1 z perspektywy tygodniowego układu pivotów. Choć wkroczyliśmy w godzinę marazmu (11:30/13:30) może nastąpić tu reakcja- ponownego zejścia do okolic strefy 12.360.

DAX M5 - dojście do strefy oporowej

12:20

Zbliża się godzina lunch'u Londyńskiego Citi- tymczasem na DAX wolumenowo obrót spadły poniżej 100 kontraktów na świecę. Przegląd rynku wygląda następująco:

  • DAX +1,21%
  • Eurostoxx +0,90%
  • SP500 +1,24%
  • NASDAQ +1,68%
DAX M1/M5 (góra), Sp500 M5 (lewo) NASDAQ M5 (środek) EUROSTOXX M5 (prawo)

13:30

Równo za godzinę poznamy dane - aktualny wskaźnik cen dóbr produkcyjnych USA.Chwilę wcześniej dane z Kanady - rozpoczęcie budowy domów. Tymczasem po informacji członka rady nadzorczej Europejskiego Banku Centralnego - Edwarda Nowotnego - para EUR/USD zalicza ponad 23 tysiące kontraktów na świecy M5 idąc ponad 50 pipsów. informacja opiewa o podniesienie stopy depozytowej z -0.4 do -0.2 proc.

13:53

ENTRY: DAX - wejście long 12.358 (SL/TP10) z poziomem 1:1 po utworzeniu M5 pinbar'a. Choć sam pinbar nie jest w najciekawszym miejscu, to jednak próba jest zasadna. Wejście raczej na korektę obecnego krótkoterminowego trendu spadkowego M1.

Transakcja 1:1 wypełniona

DAX ENTRY

14:03

Niemiecki indeks klasycznie zareagował na strefę oporową po ówczesnym re-teście schodząc 40 punktów ostatnią m1 ponad 750 kontraktami znajdując się na R1, a więc obecnie wsparciu pierwszym intra.

Teoretycznie zejście na tego typu wsparcie powinno zostać wykorzystane do zajmowania pozycji długiej wraz po tzw. "wyładowaniu wolumenowym" jaki temu zejściu towarzyszył, jednak z uwagi na godzinę i dane, które niedługo wpłyną na rynek wstrzymałem się z wejściem. Teraz interesują mnie poziomy 12.390 czyli albo zanegowanie sekwencji spadkowej, albo kontynuacja spadków po dwukrotnym re-teście strefy oporowej - oraz poziom przełamania dziennego R1 na kontynuację spadków do dziennego pivota. To dałoby zasięg na około 60 punktów.

14:30

USA - PPI akt. 0,3% prog. 0,1% poprz 0,2%
Kanada - Zezwolenia na budowę akt. -2,6% prog. -1,5% poprz. 5,2%

15:20

Na rynku nie dzieje się nic szczególnego po danych. Czekamy na otwarcie rynku amerykańskiego już za 10 minut. Amerykańskie indeksy dziś nie ruszały się praktycznie wcale, wskazując na oczekiwanie przed otwarciem sesji US. Patrząc na układ wykresu wiele zależy od nich samych jak poprowadzą dalej Europę. Zarówno SP500 jak i NASDAQ znajdują się ponad dziennym poziomem R1, a więc i wsparciem intra. Przełamanie i utrzymanie się ponad tym poziomem może również spowodować obsunięcie europy na co bardzo bym liczył. Gdyby nie godzina - rozegranie niemieckiego indeksu wydawałby się prosta. Przejście ponad strefę oporową niewiele znaczy bez potwierdzenia lub choćby re-testu strefy od góry. Zatem przełamanie ostatniego dołka z M5 mogłoby dalej świadczyć o przecenie- może nawet do poziomu dziennego Pivot point'a.

15:32

Entry: DAX 12.385, SL7, TP20 - wejście typowo na scenariusz rozrysowany powyżej, czyli zejście, re-test - zejście.

+20

DAX ENTRY +20

Szybki trejd i w sumie szczęśliwy rozstaw TP.

Dalsze zejście w grze, stany aktualnie pikują, Eurostoxx jeszcze trzyma się poziomu R1 a DAX jak to DAX, przeloty w jedną i w drugą.

15:52

ENTRY: DAX SELL 12.390, SL10, TP20

Sytuacja się rozwija.

DAX ENTRY SELL SETUP

Wejście zamknięte z ręki na +18.

+18

Generalnie jak na drugi dzień prowadzenia strony uważam, że dość sporo treści umieszczam. Nie wiem ile osób aktualnie to czyta i odświeża w poszukiwaniu Update'a sytuacji gdy postuję np. swoje zagrania, ale miło byłoby, gdybyście dali mi chociaż znać w komentarzu pod tym postem - można komentować za pomocą wtyczki Facebook. Jeśli chodzi o automatyczne odświeżanie stron polecam wtyczkę Auto Refresh w przeglądarce - automatycznie odświeża co X okresów wybranych przez nas.

W swoim tradingu generalnie staram się nie ograniczać co do wejść czy dziennego poziomu zysku / straty. Myślę, że za stary jestem na to, ale w przypadku kilku dobrych lub w miarę dobrych wejść (znając podstawowe pojęcie prawdopodobieństwa) wolę się ograniczyć, aby nie nadużywać 'szczęścia' - dlatego na dziś kończę trading. Dziękuję dziś wszystkim odwiedzającym i odświeżającym za wizyty i zapraszam na jutrzejszą odprawę live - link zostanie podany w poście tu, na stronie. 


Powodzenia!

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej