Analiza dnia #29

18

-

05

-

2018

Byki nie dają za wygraną - czyli 1400 punktów wyżej..

Rynki na dziś: Byki nie dają za wygraną - czyli 1400 punktów wyżej..

Dziś rynki europejskie wskazują na wyższe otwarcie po tym, jak w czwartek zamknęły się po wyraźnych wzrostach. Niemiecki indeks DAX wydaje się nadganiać resztę indeksów, które już od dawna wskazywały na siłę w podejściach i re-testach poziomów z początku roku 2018. Natomiast rynki amerykańskie zaraz po godzinie zamknięcia sesji europejskiej oddały wzrost budowany przez dwie godziny handlu na właściwej sesji. Dziś nieznaczne odrabiają stratę, choć do ich właściwej sesji musimy poczekać jeszcze 6,5 godziny.

Zaraz po godzinie 08:00 poznaliśmy dane z rynku Niemiec. Ceny produkcji w Niemczech wzrosły w kwietniu o 2,0% w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Miesięcznie wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych wzrósł do 0,5% w kwietniu. Indeks odnotował wzrost cen we wszystkich głównych grupach branżowych. W kwietniu ceny energii wzrosły o 3,2%, podczas gdy ceny energii elektrycznej wzrosły o 6,1%, ceny paliw wzrosły o 3,3%, a ceny gazu ziemnego wzrosły o 4,0%.

Dziś już nie ma zaplanowanych ważniejszych danych makroekonomicznych, dlatego tylko informacje wpływające na rynek w ciągu dnia mogą mieć wpływ na wykresy. Na rynku mówi się, że sentyment inwestorów zależy jest od drugiej tury rozmów handlowych między USA i Chinami.

Czego możemy się dziś spodziewać?

DAX

Przegląd poziomów DAX z interwału M5 dla dzisiejszej sesji wygląda następująco:

DAX M5 - przegląd poziomów

Punktem kontrolnym dnia jest poziom 13.090, który będzie dla mnie bardzo istotny w dniu dzisiejszym. Naturalnie, przejście tego poziomu, może wywołać ruch do poziomu następnego istotnego wsparcia, który jest widoczny na poziomie 13.030 (pomijając "papierowe wsparcie 13.075). Oporem jest wytworzona w dniu dzisiejszym strefa 13.130/13.140 choć finalnie brakuje mi nadbicia tego poziomu - do poziomu 13.150 / 13.160, dla dopełnienia dojścia do poziomu z okna podażowego.

Pivoty na dziś:

R3 = 13.370

R2 = 13.220

R1 = 13.164

P.P = 13.070

S1 = 13.014

S2 = 12.920

S3 = 12.770

Dane na dziś.

Piątek:

  • 01:30  | JPY | Krajowy wskaźnik CPI (m/m)
  • 08:00  | EUR | Wskaźnik PPI w Niemczech (m/m)
  • 14:30  | CAD | Bazowy wskaźnik CPI (m/m) (Apr) + Podstawowa sprzedaż detaliczna

Update's:

09:44

Prócz przeglądu niemieckiego indeksu podrzucam również EUR/USD, SP500 oraz OIL.WTI

EUR/USD

SP500

OIL.WTI

09:48

DAX właśnie siedzi na wsparciu zaznaczonym na wykresie dnia, czyli punkt kontrolny / punkt kierunkowy dnia.

Póki co reakcja wydaje się bardzo klasyczna. Dziś mamy zejście około 57 punktów, co stanowi 30% wczorajszego wzrostu. Jeśli rozpatrywać dzisiejsze zejścia w kontekście dołączenia do trendu wzrostowego, bądź po prostu na próbę dołączenia do nurtu "grubasów" - poziomy 13.070 - 13.090 wydają się być dobrymi.

09:55

Często też w swoim tradingu obserwuję tego typu re-testy. Ktoś mógłby powiedzieć- niewielkie mean reversion, czyli korekta w okolice standardowych średnich. Jak zwał, tak zwał - ważnym, aby dołączając po takich testach wracać uwagę, czy również poziom się zgadza. W tym przypadku jesteśmy zaraz pod wsparciem i dołączanie jest dość ryzykowne, jednak często tego typu testy pokrywają się z odpowiednimi poziomami do dołączeń (np. 50% korekty poprzedniego impulsu).

DAX M1- SDŚ re-test

10:03

Europejski indeks 50 spółek czeka na wsparciu z dziennego poziomu PV. Ważne wsparcie dnia i zarazem kontekst dla DAX.

EUROSTOXX

10:21

Sentyment graczy w formie.. Znaczy, pro-wzrostowy. To tylko potwierdza, że re-test średnich + lokalna strefa oporowa powinna zareagować klasycznie.

‍EUWAX SENTIMENT

10:40

To jak to nazwałem 'papierowe wsparcie' na razie zatrzymało niewielką obniżkę ceny. Zmienność jest dziś niewielka, ale obroty nie są wcale aż tak małe, dlatego wnioskuje, że w pewnym momencie po prostu 'się zacznie' dziać. Czekam na coś konkretnego.

11:24

ENTRY: DAX LONG 13.088.5, SL6, TP 10 / 20.

11:40

CLOSE: +4.

Brak jakiejkolwiek reakcji + nadal sentyment rynku jest negatywny. Nie ma co się kopać z koniem póki co, nawet mimo ogólnie panującego trendu. Pozycja zatem w okolicach zera.

11:53

Wejście wyleciałoby na SL'u więc mimo wszystko dobrze, że wyszedłem, jednak jak widzimy co się aktualnie dzieje, możecie się domyślić jak się teraz czuję :) Stworzyła się strefa high volume area dnia.

Na pojedynczej świecy M1 na DAX weszło prawie 1k kontraktów, co potwierdza tylko moje oczekiwanie na nagłe "zadzianie się". Szkoda tylko, że sam nie jestem w tym ruchu.

11:59

Na wykresie EUR/USD po raz kolejny strefa oporu zareagowała klasycznie. Może to dać ruch w okolice 1.17000 i pod to teraz będę grał. Setup:

12:16

Wyjaśnieniem tak szybkiego i nagłego podejścia wykresu plus wrzucenia tylu kontraktów na rynek jest oczywiście fakt, że o godzinie 12 futures i opcje wygasają w zbiorze STOXX, a o godzinie 13 wygasają opcje i kontrakty terminowe na DAX, TecDAX i MDAX.

13:30

Ok, wróciłem po krótkiej przerwie od wszystkiego (w tym również telefonu, dlatego poodpisuję potem). Na rynku niewiele się zadziało. Dzisiejsze wygasające opcje majowe mogą trochę namieszać na rynku nie tyle ze względu na wygasanie starych a bardziej przez pozycjonowanie się na nowych. M.in dlatego powyżej wsominałem o ruchu, który odbył się dosłownie w minutę.

Na chwile obecną SP500 na pivocie, NASDAQ na pivocie, EUROSTOXX pomiędzy pv a r1 - podobnie zresztą jak DAX.

DAX M1

Teraz czekam na przebicie zaznaczonej powyżej strefy na zmianę sentymentu. Poniżej dopiero mogę szukać pozycji krótkich na dzisiejszą seję, wszystko powyżej jest longowe i raczej ryzykowne w kontekście szukania korekty.

14:01

ENTRY: DAX SELL 13.099, SL8, TP 10 / 20.

Idę za ciosem, czyli tym, co napisałem powyżej. Przeszliśmy strefę i może tutaj rozwiązać się jakiś short na 10 - 20 pkt. Jedyne co, to płynność dość mocno spadła. Od godziny 13:30 wolumen nie przekraczał 100 kontraktów na świecę.

14:17

Zabezpieczam pozycję na poziom wejścia.

CLOSE: +10.

W porównaniu do Stanów, DAX mało co spadł. Amerykański indeks technologiczny właśnie zrobił 5 świecę M5 spadkową przechodząc PV, podobnie zresztą jak indeks SP500.

Warto wspomnieć, że dzisiejszy poziom ustalony jako punkt kontrolny jest również poziomem R1 weekly, dlatego na "coś więcej" mogę liczyć dopiero po przekroczeniu tego poziomu.

DAX M5, przegląd poziomów

14:35

Na DAX oczywiście tworzy nam się RGR na interwale M15, który swój zasięg liczy pod poziomy 13.000

15:04

Typowa zrzutka przed wejściem US- pytanie, czy zaraz po wejściu wyciągną, czy jeszcze przed nim. DAX jak na razie przewalił poziom dziennego PV i wrócił ponad - jeśli Stany faktycznie miałby odrobić dzisiejszy spadek, DAX spokojnie powinien wówczas wybić szczyt z dnia dzisiejszego. Na razie jednak czekamy na godzinę 15:30.

15:33

ENTRY: DAX SELL 13.089, SL10 TP 15 / 30.

Wejście klasyczne po dotarciu do R1 jako re-test poziomu od dołu. Zobaczymy, czy strefa obroni.

16:03

CLOSE: +10.

Strefa jak zresztą co dzień na wejściu US - co staje się powoli nudne i denerwujące - obroniła, US wyciągają a Europa małpuje dotychczas większość ruchu. Tym wejściem kończę dzisiejszy dzień. Ten tydzień był bardzo konsolidacyjny i dopiero wczorajsza sesja dała wyjście ponad poziomy konsoli z sześciu sesji wstecz, jednak do samej 16 też wielkich ruchów nie było - raczej standardowe. Pierwsze dwa tygodnie maja miałem bardzo dobre, ten był bardo średni, głównie z względu na wynudzenie przez konsolidację.

Następny tydzień może być ciekawszy - zobaczymy w jaki sposób dziś rozegra się do końca sytuacja.

Tymczasem ja idę na trening, więc dzięki za dzisiejszą obecność i komentarze! Pamiętajcie, że w poniedziałek DAX - jest zamknięty. :)

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej