Analiza dnia #28

17

-

05

-

2018

Rynki na dziś: 3 wyzwania dla EBC, rentowności obligacji oraz wyczekiwanie na dane, czyli #28 analiza dnia.

Rynki na dziś: 3 wyzwania dla EBC, rentowności obligacji oraz wyczekiwanie na dane.

Wczorajsza sesja na rynkach europejskich nie przyniosła tak naprawdę nic nowego. Różnica między otwarciem niemieckiego rynku DAX a jego zamknięciem w sumie wyniosła 30 punktów - zamykając się na poziomie 13.020 punktów. Europejski indeks 50 największych spółek od wejścia sesji amerykańskiej, czyli tuż po godzinie 15:30 wykazał nieco większą chęć zwyżek zamykając się ostatecznie powyżej high wytworzonego podczas sesji europejskiej.

Przedwczoraj dowiedzieliśmy się, iż rentowności 10-letnich obligacji rządu USA ponownie przekroczyły psychologiczny poziom 3%. Taka informacja oczywiście na chwilę stworzyła sytuację zawirowania na rynkach co dało się odczuć przez jednoczesne spadki na wielu walorach na raz. Ale co to oznacza? Rentowności wzrosły do najwyższego poziomu od 2011 r, wzrósł również spread między rentownościami obligacji rządu USA i Niemiec. To sprawia, że inwestowanie w bezpieczne aktywa w USA daje relatywnie większe stopy zwrotu, a tym samym staje się bardziej korzystne. Odpływ kapitału z rynków akcji jest wówczas rzeczą normalną - oczywiście do pewnego stopnia, ponieważ sytuacja ma również drugą stronę. Stroną tą jest oczywiście ryzyko niekorzystnej zmiany kursu i koszty jego zabezpieczania, co nadal powstrzymuje znaczną część inwestorów zagranicznych, którzy stanowią znaczną część rynku poza samym USA.

Wczoraj z ważniejszych danych wpływających na rynek - było oczywiście spotkanie prezesa Europejskiego Banku Centralnego, ponieważ jak wiadomo, Mario Draghi jest uważany za jednego z kluczowych graczy na rynkach finansowych. Na wczorajszej konferencji prezes przyznał, że widzi w najbliższym czasie 3 wyzwania dla EBC. Przede wszystkim temat przyszłego rodzaju pieniądza. Do tej pory gotówka jest tworzona przez banki centralne i księguje pieniądze z banków komercyjnych. Jak sam przyznaje, EBC ma decydujący wpływ na proces, na przykład poprzez politykę oprocentowania. Draghi uważa, że ​​waluty cyfrowe i inne modele stanowią wyzwanie dla dominującej roli banków centralnych. Przykładem tego jest na przykład przyszły plebiscyt w Szwajcarii dotyczący wprowadzenia systemu pełnego pieniądza.

Drugą poruszaną kwestią były zachowania rynku w stosunku do elementarnych zasad ekonomicznych, które na przestrzeni czasu się zmieniają. Prezydent Mario Draghi stwierdził, że podstawowa  zasada ekonomiczna, polega na tym, że spadające bezrobocie prowadzi do inflacji. Jednak od czasu kryzysu finansowego związek ten nie jest tak wyraźny jak wcześniej. Jak dodaje - potrzebna jest wiarygodna polityka makroekonomiczna.

Ostatnią wspominaną przez prezesa EBC kwestią były różnice polityczne. Mario Draghi widzi szczególne wyzwanie w politycznym otoczeniu strefy euro. Z jednej strony strefa euro jest bardziej zjednoczona po kryzysie finansowym niż wcześniej, na przykład poprzez wprowadzenie unii bankowej jako wspólnej ramy dla banków w obszarze walutowym, z drugiej zaś Draghi nadal dostrzega znaczące różnice polityczne, które dla poprawnego prowadzenia polityki monetarnej muszą zostać zmniejszone.

To tyle jeśli chodzi o zaległe z dnia przed wczorajszego i dodając do tego również wczorajsze informacje makro, będące niejako kontekstem dla rynków. Na dzisiejsze odprawie skupimy się mocniej na niemieckim indeksie DAX.

Link do odprawy o godzinie 08:45:

 

Pivoty na dziś:

R3 = 13.157

R2 = 13.081

R1 = 13.051

P.P = 13.006

S1 = 12.976

S2 = 12.930

S3 = 12.855

Dane na dziś.

Czwartek:

  • 03:30  | AUD | Zmiana zatrudnienia (Apr)
  • 11:00  | EUR | Bilans handlowy
  • 14:30  | USD | Wskaźnik przemysłowy wg Fed z Filadelfii
  • 16:45  | USD | Przemówienie członka FOMC, Kashkari

Więcej jak zawsze w uaktualnieniach posta poniżej.

Update's:

09:04

Poziomy z odprawy DAX:

DAX M5

DAX - Kontrakty opcyjne - poziom 13.000 w natarciu

09:11

Widzimy, że niemiecki indeks póki co wybrał opcję podwójnego dołka z wsparcia dnia zaznaczonego na odprawie służący jako punkt kontrolny dnia.

09:35

Aktualnie z ewentualną pozycją S czekam do pivota na poziomie 13.006, ponieważ póki co wyraźnie wykres wpada w lekką konsolidację z perspektywy M1 a przy tym zasięgi się zmniejszają.

09:43

ENTRY: DAX SELL 12.998, SL 10, TP 10 / 20.

Akurat jak DAX doszedł do pivota musiałem zająć się chwilę czymś innym więc wejście jest spóźnione ale nadal zasadne - choć przyznam, że można było wejść praktycznie w punkt, co rzadko się zdarza.

09:48

CLOSE: +10.

Ustawiłem sztywne TP, żeby w razie co wykres mi nie odjechał chcąc próbować wyjść z ręki.

DAX M1- pivot w punkt

11:19

Dziś trochę jestem zawalony inny rzeczami, m.in testem kopiarki i innych rzeczy, które jak to przedmioty - potrafią być złośliwe, dlatego patrzę tylko co jakiś czas póki co. Jeśli chodzi o rynki trudno powiedzieć dzisiaj o sentymencie, kiedy z każdej strony lecą zlecenia pod / nad cenę spychając ją w jedną i drugą. Co chwila praktycznie leci price pushing i sam już zgłupiałem o co w tym chodzi. Mimo przejścia przez poziom dziennego PV nadal jesteśmy na strefie oporowej patrząc po strefie z M5, dlatego z longiem jestem ostrożny, raczej nastawienie (przynajmniej póki co) spadkowe.

13:40

Ok, wróciłem już do rynków, mam nadzieję, że już mnie nic nie oderwie bo coś trzeba zarobić :)

DAX na poziomie R1 dał zarobić, teraz mamy kolejne podejście - jakby bez większej aprobaty europejskiego Eurostoxx'a. Stany- co prawda nie na ich sesji- jednak wyglądają, jakby robili akumulację zwłaszcza, że również poziom zgadzałby się do takiego podejścia.

13:50

ENTRY: DAX SHORT 13.038, SL10, TP 10 / 20.

Próba rozegrania ponownego podejścia pod szczyt - jest prawdopodobieństwo korekty o standardowe wartości wejścia w pozycję. Trend co prawda mamy wzrostowy co nie ulega wątpliwości, jednak zagranie na korektę - bo tym jest to wejście - wydaje się zasadne.

14:16

CLOSE: -6

Wychodzę z tego. Jakby zmienność była osobą, dostałaby strzała na obudzenie.

15:01

Mamy własnie volume of the day, czyli ponad 800 kontraktów na świecy M1 przewalający grubiańsko poziom dziennego R1.

15:38

ENTRY: DAX SELL 13.080, SL10, TP 10 / 20.

R1 WEEKLY + M5 PINBAR.

15:56

CLOSE: +9.

Poziom jak widać był dobry nawet na skalpa pomimo poziomu wyznaczonego z perspektywy tygodniowej. Wejście na korektę udane.

16:04

Poprzednim razem oczywiście rąbnąłem się w opisie wyjścia, dziś ciągle ktoś coś ode mnie chce i gram na pół-gwizdka przez co odwalam lekką manianę :) DAX póki co od dołka zrobił 110 punktów, co nie jest jakimś wielkim wyczynem, a mimo to na grupach czytam nastroje, jakby zrobił co najmniej 250. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale powoli zaczyna mi się to udzielać, więc powoli kończę zabawę. Korekty robią po wejściu US za małe na dołączenie do longa, short tylko na korektę więc będzie wejść stosunkowo mniej a na szczytach pozycji zbierać nie będę. Generalnie, dziś miałem byle jaki dzień i to co zarobiłem w sumie oddałem jakimiś dziwnymi wejściami pomiędzy.

Dla wszystkich, którzy wyłapali ten ruch do góry gratulacje! Ja czekam teraz na 13.150, może nawet dziś wieczorem się doczekamy i zastanowimy co dalej. Ja jutro robię sobie przerwę od odprawy, więc co-nie-co opiszę w poście czego się spodziewam na jutrzejszą sesję. Do zobaczenia w poście około godziny 9:00.

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej