Analiza dnia #26

15

-

05

-

2018

Wall Street pokazuje w poniedziałek pazur, jednak Europa zdaje się ostrożnie obserwować Amerykanów. Publikacja danych niemieckich spółek oraz dzień danych, czyli #26 analiza dnia.

Rynki na dziś: Wall Street pokazuje pazur, Europa wstrzemięźliwa- wiedz, że coś się dzieje.

Wczorajsza sesja na Wall Street była pod znakiem osiągnięcia dwumiesięcznych maksimów - podczas gdy europejskie indeksy konsolidowały się na strefie z godzin popołudniowych. Sytuacja co do dalszego wybicia a więc i kontynuacji trendu nie jest do końca jasna, ponieważ pierwsze oznaki słabości rynki pokazały w dniu wczorajszym. Oczywiście na chwilę obecną trudno powiedzieć, czy jest to "gorszy dzień" byków - w końcu każdy ma prawdo do takiego - czy może widzimy pierwsze przesłanki głębszej korekty. Poziom na zrobienie korekty w rozumieniu podejścia Swing-Short pokazałem oraz omawiałem na wczorajszej odprawie. Poziomy te oczywiście w dalszym ciągu obowiązują.

DAX Swing-Short setup

Dziś dzień danych - tak naprawdę od godziny 08:00 do godziny wejścia sesji US mamy wiele istotnych danych, dlatego zmienność na rynkach może pokazać nieco więcej niż w ostatnich dniach. Jeśli chodzi o dane z wcześniejszych godzin, warto wspomnień o publikacji wyników niemieckich spółek - które przed godziną 08:00 pokazały raporty.

 • Niemiecki gigant ubezpieczeniowy Allianz SE poinformował, że zysk operacyjny za pierwszy kwartał wyniósł 2,8 miliarda euro, co oznacza spadek o 6% rok do roku.
 • Commerzbank AG podał swój zysk na akcję (EPS) na poziomie 0,2 EUR za pierwszy kwartał 2018 r., co stanowi wzrost o 11% w porównaniu do tego samego kwartału w roku poprzednim.
 • Jeden z największych dostawców energii elektrycznej i gazu w Europie RWE AG podał we wtorek, że wpływy zewnętrzne w pierwszym kwartale 2018 roku spadły o 7,3% do 11,6 mld euro w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Po korekcie do raportu dowiedliśmy się, że wynik ten spadł w sumie o 11% do 1,8 mld EUR.
 • Niemieckie wielonarodowe przedsiębiorstwo inżynieryjne i konglomerat produkcji stali Thyssenkrupp ogłosiło, że osiąga dochód netto wynoszący 243 miliony euro, czyli 0,39 euro na akcję. Tymczasem sprzedaż netto firmy wyniosła 10,75 miliarda euro w tym samym okresie trzech miesięcy, co oznacza spadek o 2% rok do roku.

Istotne poziomy dla dzisiejszej sesji intra omówimy na odprawie Online.

Link do odprawy o godzinie 08:45: 

 

Dane na dziś.

Wtorek: Spotkanie Eurogrupy.

 • 03:30  | AUD | Protokół z posiedzenia dot. polityki monetarnej
 • 04:00  | CNY | Produkcja przemysłowa (r/r) (Apr)
 • 08:00  | EUR | PKB Niemiec (k/k) (Q1) 
 • 08:45  | EUR | Wskaźnik CPI we Francji (m/m) (Apr)
 • 10:30  | GBP | Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (Apr)
 • 11:00  | GBP | Posiedzenia w sprawie raportów na temat inflacji
 • 11:00  | EUR | Nastrój Ekonomiczny ZEW w Niemczech
 • 11:00  | EUR | PKB (k/k) (Q1) + Produkcja przemysłowa (m/m) 
 • 14:30  |USD| Bazowa sprzedaż detaliczna (m/m)

Więcej jak zawsze w uaktualnieniach posta dnia poniżej.

Update's:

09:24

DAX poziomy na dziś- przegląd.

Na razie mamy nieśmiałe dogrywanie luki. Moje odczucia co do dzisiejszej sesji są nieistotne z perspektywy zagrań, to sygnały kreują wejście a nie przeświadczenie i warto o tym pamiętać. Na razie czekam na sygnał albo od poziomu oporowego 12.990 albo od poziomu dzisiejszego pivota - 12.977. Są to bardzo bliskie rejony więc będę trzymał rękę na pulsie.

Dzisiejsze poziomy Pivots:

R3 = 13.195
R2 = 13.086
R1 = 13.030
P.P = 12.978
S1 = 12.921
S2 = 12.869
S3 = 12.761

09:33

Z ostatnich 5 sesji za VPOC służy poziom 12.988, który miał dotychczas największy przemiał kontraktów. Teraz można go rozumieć jako strefę oporową, która re-testowana może dać sygnał co do dalszych zamiarów. Jeśli miałbym znaczenie na rynku, zrobiłbym szybko wywózkę własnie do tego poziomu po czym ten poziom uznałbym za dogodny do choć częściowej realizacji zleceń i obrałbym kierunek wybijający poziom 12.900 na dobre. Ale na chwilę obecną to tylko czcze pisanie. Obserwujemy poziomy.

VPOC DAX

09:54

ENTRY: DAX SHORT 12.960, SL10, TP 15 / 30.

Pierwsze wejście na zasadzie testu podaży. Na razie mamy powolne wspinanie ku górze, ale pierwsza próba z tych okolic po wcześniejszej zadyszce może się rozwinie. Jeśli nie, dalsze próby będą już z okolic pivota.

10:20

CLOSE: +14 (-1 spread)

Choć próbowałem wyjść na planowanym +15, spread zadecydował inaczej na dołku. W każdym razie pierwsze wejście za nami, oraz pierwsze - łatwe punkty złapane. Czekamy teraz może na podbicie do Pivota, albo przełamanie dzisiejszego low.

DAX CLOSE +14

10:38

Osiem minut temu poznaliśmy dane z sektora pracy UK, które okazały się dobre dla waluty GBP. Zmiana zatrudnienia  (m/m) akt. 197,0K prog. 129,0K poprz. 55,0K.

11:01

Teraz również jesteśmy po jednych z ważniejszych danych dla Eurolandu i samych Niemiec.

Indeks ZEW bieżących warunków gospodarczych w Niemczech (May) akt. 87,4 prog. 86,2 poprz. 87,9

PKB Strefy Euro (r/r) (Q1)  akt. 2,5% prog. 2,5% poprz. 2,5%

Indeks ZEW Strefy Euro akt. 2,4 prog. 2,0 poprz. 1,9

Generalnie dane ZEW są lepsze od oczekiwań, oraz lepsze od poprzednich odczytów, jednak wyraźniej reakcji zarówno na indeksie DAX jak i na parze z EUR nie widać.

11:04

ENTRY: DAX SHORT 12.960, SL10, TP 10 / 20.

Wejście oczywiście po przekroczeniu strefy, która na chwile obecną wydaje się dość ważna. Co prawda nie doszliśmy do pivota- stad też brak wejścia ze wszczytu, ale próba wydaje się zasada po danych, które powinny mieć inną reakcją niż ta obecna.

Dla pozycji przewidziane wcześniejsze wyjście w razie braku reakcji na setup.

11:22

CLOSE: +5.

Setup nie rozwija się tak, jak założyłem, dlatego wyjście na połowie zakładanego zysku.

DAX CLOSE +5.

Być może źle robię wychodząc, ale zmienność wyraźnie spadła i wkraczamy w godziny marazmu na rynku. Dlatego ja robię sobie dłuższą przerwę i idę pobiegać oraz na lunch. Bliżej godziny 14 ponownie zajmę się rynkami.

14:09

Wróciłem właśnie a tu taka.. niespodzianka? Stany na dzisiejszych minimach - Nasdaq nawet wybił dołek, Eurostoxx nieco wyżej niż otwarcie a nasz ukochany i jakże na dużej dawce kofeiny DAX.. Od dzisiejszego otwarcia prawie 60 punktów wyżej.

Przebiliśmy zatem pierwszą strefę oporową dnia i zbliżamy się d drugiej an poziomie 13.030 punktów. Na świecy wzrostowej m1 z godziny 13:14 wolumen przekroczył 1.250 kontraktów na świecę. Ładnie.

DAX M5

14:22

Teraz przyglądam się wykresowi co zaszło kiedy mnie nie było i jak dokładnie wyglądało to wyjście wykresu i ciekawe wnioski się nasuwają. Wybicie wraz z wspomnianą już masą kontraktów towarzyszyło przy przepchnięciu wykresu przez dziennego Pivota. Innymi słowy, wolumen wszedł nie w okolicach wsparcia, tylko.. na oporze patrząc przez strukturę pivotową. Może to sugerować, że strzała na 30 punktów była niczym innym jak przepchnięciem wykresu przez istotny poziom jeszcze przed wejściem US. Jeśli to prawda, wówczas wykres powinien być utrzymywany do godziny 15:30 w tym rejonach tak, aby po wejściu US dalej kontynuować z lekka nachalny wzrost.

Kluczowym zatem będzie ponowne zbliżenie się do tego poziomu o ile do tego dojdzie.

DAX M1

Podsumowując ktoś wszedł większym kontraktem by przepchnąć cenę przez poziom- dość istotny z punktu widzenia intra. Jednak pytanie brzmi, czy będzie dalej w stanie bronić, jeśli kupujący po powrocie do poziomu mimo wszystko nie znajdą? 

14:37

ENTRY: DAX SHORT 12.988, SL10, TP 15 / 30.

No to zrobimy mały test popytu.

14:43

CLOSE: +10 50%.
Reszta: zabezpieczenie na b/e.

14:49

CLOSE: REST +15.

Jak widać test popytu nam się udało- w rozumieniu testu na jego brak. Jeśli DAX spadnie do dzisiejszego LOD potwierdzi również moją teorię nt. tego wzrostu z mojej nieobecności.

14:55

Mogę powiedzieć, że potwierdziła się moja myśl nt. tego fejkowego podejścia do góry. Dobrze! Łatwe punkty po raz kolejny. Od dwóch sesji piszę, że nie kupuję tych wzrostów Europy i że coś jest nie tak na rynku jeśli chodzi o ich podejścia. To może być ten dzień. Zobaczymy. Na razie ciężko dołączyć - wszędzie mamy obecnie wsparcia.

15:02

ENTRY: DAX LONG 12.943, SL5, TP 10.

Wejście trochę spóźnione bo zagadałem się nieco na FB zamiast skupić się na wejściu. M5 pinbar na wsparciu + reakcja wolumenowa dała wejście sygnalne w okolicach 12.935 ale oczywiście przegapiłem to, mimo wszystko zmniejszony SL o połowę powinien i tak dać zarobić.

15:09

CLOSE: +15.

To był cholernie prosty, klarowny i jasny sygnał i jestem zły, że zamiast skupić się na wejściach wdaję się w głupie gadki na Fejsie. Od teraz wyłączam się z mediów społecznościowych na czas grania.

15:16

Teoretycznie doszliśmy właśnie do miejsca, skąd powinienem brać pozycje SHORT na 15 / 30 punktów, jednak to za szybkie tempo obracania jak dla mnie. Statystycznie- czym krótsza przerwa między pozycjami w moim wypadku, tym większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu, przeliczenia się, złego przeanalizowana. Dlatego short break i działamy. Na razie sygnał się skonsolidował lekko na poziomie, zobaczymy co dalej.

 

Spójrzcie w jaki sposób (abstrahując, że nie udało mi się złapać tego należycie) zareagował DAX na poziomie S1. Bardziej klasycznie to już się chyba nie da. Jak to powtarza pewien mój kolega, co kosi za dwóch- "w ciągu dnia masz ze 20 takich sytuacji, gdzie przypierdzielasz i spadasz w krzaki". Co racja, to racja, Mateuszu :)

DAX - S1 reakcja.

I proszę. Te +10 by było. Czekamy jednak, bo jak tylko Stany się uspokoją... DAX'a możemy zobaczyć na nowym high, dlatego jestem już bardzo ostrożny z shortami w dniu dzisiejszym.

DAX reakcja na poziom opisywany powyżej

16:02

ENTRY: DAX LONG 12.932, SL10, TP 10 / 20.

16:05

CLOSE: +10.

Szybko i bezboleśnie, chociaż dwa razy mi podchodzili pod TP sztywne na 10 i nie chcieli łyknąć :) Ale doszli w końcu.

16:17

Zanosi się na kolejną falę spadkową DAX - tym razem mogącą wybić w końcu poziom S1- choć nadal uważam, że na dołkach podkupili indeks i powinni podejść jeszcze raz w okolice pivota dziennego. Jednak dla mnie to już bez znaczenia ponieważ powoli uciekam do domu, dzisiejsze bieganie w upale trochę dało mi w kość, choć tylko 6,5 km to dało się to odczuć.

Z dzisiejszego podsumowania: 5 wejść z wynikiem około+60 / +55 punktów w zależności jak liczyć rozbita pozycję na połowę w jednym z tradów. To dobry wynik i tak jak mówiłem wczoraj - odebrałem to na co czekałem wczoraj rynkowi :) Piotr w komentarzach prosił wczoraj o wrzuty pozycji na wykresie. Choć nie było to możliwe wczoraj, dziś zrobiłem suboknto i przelałem paręset pln na kopiowanie transakcji tylko z systemu PSV, a więc poniżej macie z dzisiejszymi- wejściami jeśli to coś Wam pomaga, mogę podsyłać w ten sposób dzień. W każdym razie dzień całkiem dobry. Na pięć z minusem.

Dzięki za dzisiejszą obecność oraz komentarze. Widzimy się jutro na odprawie!

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej