Analiza dnia #23

10

-

05

-

2018

Viva la 13.000! Czyli DAX na pełnym poziomie. #23 Analiza dnia wraz z odprawą online.

Rynki na dziś: Viva la 13.000! Czyli DAX na pełnym poziomie.

Giełdy w Stanach Zjednoczonych kończą środową sesję mocnymi zyskami, gdy decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu się z irańskiego porozumienia nuklearnego i ponownym wprowadzeniu sankcji doprowadziła ceny ropy do najwyższego poziomu od ponad trzech lat. Wzrost cen ropy spowodowany był również spadkiem zapasów ropy w USA, które spadły o 2,2 miliona baryłek do 433,8 miliona baryłek. Rosnące ceny ropy wpłynęły jednocześnie na zwiększone udziały głównych koncernów naftowych w USA, które były jednym z głównych czynników przyczyniających się do ogólnego wzrostu cen akcji. Dow Jones zakończył sesję na zielono już piąty dzień z rzędu, rosnąc o 0,75%, technologiczny Nasdaq 100 wzrósł o 1,14% a  SP 500 zamknął dzień an zysku +0,97%, natomiast niemiecki DAX zamyka dzień na poziomie 12.984 punktów w międzyczasie odwiedzając rejon 13 tysięcy punktów.

Wczorajsza sesja intraday na Europejskich indeksach była na rekordowo niskich obrotach w ciągu dnia, dając prawidłowy wolumen raptem kilka razy w ciągu sesji do godziny 16:00. Dopiero po godzinie 17:30, czyli zamknięcia sesji UE niemiecki indeks wybił lokalny opór i odwiedził rejony pełnego poziomu 13.000 punktów. Wczorajsze poziomy z odprawy znacznie ułatwiły zagrywanie intra - dziś poznamy kolejne na dzisiejszą sesję po otwarciu rynków.

Link do odprawy z godziny 08:45: 

 

Dane na dziś.

Czwartek:

  • ŚWIĘTO W NIEMCZECH - Christi Himmelfahrt
  • ‍01:50 | JPY | Rachunek bieżący + Saldo obrotów bieżących
  • ‍03:30 | CNY | Wskaźnik CPI (m/m) + Wskaźnik PPI (r/r)
  • ‍10:00 | EUR | Biuletyn ekonomiczny EBC
  • ‍10:30 | GBP | Produkcja dóbr w fabrykach (m/m) + Bilans handlowy
  • ‍13:00 | GBP | Raport o inflacji BoE + Decyzja w sprawie stóp procentowych
  • ‍14:30 | USD | Bazowy wskaźnik CPI (m/m) + Zadeklarowani wstępni bezrobotni
  • ‍14:30 | CAD | Wskaźnik cen nowych nieruchomości (m/m)

Więcej jak zawsze w uaktualnieniu posta poniżej!

Update's:

09:10

DAX - poziomy z odprawy

09:35

Na razie an Daxie widzimy lekką presję popytową, choć obroty nie są duże. Chcąc wyznaczyć kolejny opór intra.. Musimy zajrzeć na wykres H1/H4 a tam dopiero poziom 13.150, który jest naprawdę istotny, cała reszta to tylko papierowe blokady. Aktualnie jesteśmy na oporze wyznaczonym z odprawy i czekam na reakcję o ile takowa nastąpi.

DAX M5 - strefa oporowa.

09:52

W gruncie rzeczy układ wzrostowy jest idealnie zachowany. Każda reakcja na sekwencje odbywa się dokładnie w ten sam sposób póki co a mimo wszystko większość retail szuka miejsca do odwrócenia kijem rzeki. Widać to choćby po forach oraz samym sentymencie graczy który.. Cóż. Jest standardowo ujemny podczas wzrostów.

DAX - reakcja na poprzednie szczyty

09:57

Mamy dojście do poziomu dziennego R1 na strefie 13.027.

Dzisiejsze poziomy Pivots:

R3 = 13.176
R2 = 13.068
R1 = 13.027
P.P = 12.961
S1 = 12.919
S2 = 12.853
S3 = 12.746

10:00

Entry: dax short 13.027, SL10, TP 10 / 20.

Wejście oczywiście obarczone stosunkowo większym ryzykiem - to nadal łapanie szczytu. Wejście po klasycznym dojściu do R1 i nadbiciu poziomu z większą reakcją na obrocie- ale czy wystarczającym?

10:26

CLOSE: +12

Pierwsze, dość klasyczne wejście za mną z równie standardowym wynikiem. A porpo wyników. Wczoraj udało mi się porozmawiać pierwszy raz od pamiętnego radia Zello TJS'u z pewną osobą, która jako jedna z kilku przedstawiała sobą zawsze wysoki poziom i przede wszystkim zawsze merytoryczną postawę. Choć rozmowa trwała tylko, lub aż godzinę okazało się, że przez lata doszliśmy dokładnie do tych samych wniosków jeśli chodzi o podejście nie tyle strategii jak zachowania w stosunku do zbierania zysków z rynku. Długie analizy na płaszczyźnie rentowności transakcji przed ew. utratą zysku lub nawet wejściem w stratę dała mu tak jak i mi ten samą oczywistą refleksję- zbieraj to, co daje rynek a nie to, czego od niego oczekujesz. Przejście w ten niby banalny tryb diametralnie zmienił wyniki. Oczywiście w taim trybie praca nad dyscypliną jest procesem długotrwałym, ale osiągnięcie jej to tylko kwestia czasu, gdy jest się na dobrej drodze. Generalnie fajnie było powspominać stare czasy radia itd. :-)

10:46

ENTRY: DAX LONG 13.015, SL8, TP 10 / 20.

Wejście po świecy zrzucającej M1 - takie zrzutki w trendzie i natychmiastowe wyciąganie ceny to również klasyka.. Może dać to te 10 - 20 punktów, a może nawet więcej. Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie.

Po przejściu 13.030 zabezpieczam na b/e.

Przestawiam na break even point. Liczę na co najmniej 20 pkt.

11:11

O matuchno, shorty atakują.

EUWAX SENTIMENT -55%

11:36

CLOSE: B/E.

Co prawda w pewnym momencie było już te 17 pkt zysku, ale powiem szczerze- nie chciało mi się.. Dziś zapowiada się powtórka z rozrywki, czyli obroty na masakrycznym poziomie. A że pozycja nic nie straciła a mogła tylko zyskać + gra z trendem..

Spójrzcie na wykres EUROSTOXX i porównajcie go do indeksu DAX :)

12:01

Dosłownie na chwilę przed spadkiem chciałem ładować się w shorta po układzie re-testu średnich, niestety nie zdążyłem. Dyskutowaliśmy właśnie o możliwości dalszej zniżki z tego poziomu, ale przez zmienność nie byłem przekonany- życie.

Na DAX na świecy spadkowej wleciało prawie 750 kontraktów i wyglądało to na wypstrykanie się z części kontraktów- zwłaszcza, że vol. budował się z góry tej świecy najmocniej. Czyżby pierwsze próby upłynniania? Jeszcze w wolne najbardziej zainteresowanego grona? Zobaczymy co dalej.

Uprzedzając- jest to powiedziane na razie nad wyrost, zobaczymy w jaki sposób dalej się to rozegra. Jeśli ja byłbym dużym graczem mającym wiele do sprzedania, podciągałbym teraz cenę aby nie dać znać reszcie, że zaczynam się wyzbywać. A na każdym podbiciu do góry upłynniałbym część na wymianie kontraktu z druga stroną, chcącą dołączać do wybić.

12:23

ENTRY: DAX SHORT 12.999, SL10, TP 15 / 30.

Jestem na 60% pewien, że to była częściowa realizacja i to co widzimy nawet w tym momencie tym jest. Ciekawie zapowiada się sesja w takim układzie.

12:28

CLOSE: +15.

Właśnie dlatego pisałem godzinę temu, abyście porównali sobie wykresy DAX vs Eurostoxx, który dzisiaj genialnie pokazał, że DAX reaguje nader entuzjastycznie. Ciężko przy tamtejszej płynności było to rozegrać na wąskim SL'u, ale sytuacja dała już do myślenia.

-

12:42

W komentarzach pytacie, czy teraźniejsza sytuacja czyli podwyższony wolumen to nie jest czasem testowanie dołków / testowanie zleceń. W moim subiektywnym odczuciu - prosze o tym pamiętać podczas czytania bloga - tak nie jest. Obecna sytuacja na wykresie przypomina upłynnianie kontraktów przez konkretną osobę - i widać to po układzie. Układ wolumenu po wyładowaniu czyli pozbyciu się części diametralnie spada do okolic 50 / 80 kontraktów z wyładowania 750 / 600 / 500.
Oczywiście upłynnianie trwa nie chwilę a dni a czasem nawet tygodnie, i może być tak i w tym wypadku, jednak te pierwsze sygnały są najważniejsze dla rozróżnienia dystrybucji na strefach. Ważna teraz dla całego układu wzrostowego jest strefa 12.970 około, gdzie powinna nastąpić reakcja popytowa. Jeśli nie nastąpi - spadek może być większy niż myślimy, przynajmniej do momentu reakcji tych, którzy nadal długie w portfelu posiadają. Dziś wspomniałem na odprawie oraz tutaj o poziomie 13.000 nie bez powodu- to psychologiczny poziom pełnej ceny, który często służy jako realizację zleceń choćby przez fakt, że swing rozgrywał się tak naprawdę od poziomu 12.000 punktów, czyli bagatela 1k pkt.

Na razie jednak obserwujemy reakcję, ponieważ dla gry intra niewiele taka informacja zmienia.

W każdym razie czekamy teraz na reakcję byków, bo ja nie dałbym sobie tak pogrywać, gdy piłka jest jeszcze po mojej stronie :)

13:01

ENTRY: DAX LONG 12.979, SL10, TP 20.

Ustawiam sztywne TP oraz SL i idę na przerwę :)

14:05

CLOSE: +16

Wróciłem, i choć pozycja była dwa razy na +19 zabrakło jednego cholernego punktu do TP + 0.7 spreadu, dlatego znając powiedzenie do trzech razy sztuka, uciekałem z pozycji wcześniej, żeby nie zostać jak ostatni łoś z SL'em gdy TP było o mały włos- dwa razy. Teraz mamy dojście do strefy wsparcia z interwału M5.

14:26

Prócz stref wsparcia - wcześniej wspominałem, że przejście czyli brak reakcji popytu w rejonach 12.970 może wywołać większy ruch, m.in również poprzez linię trendu, która buduje nam się już od jakiegoś czasu. Long z tej strefy kusi, bo choć jest to ostatnia szansa w moim odczuciu w kwestii zapobiegnięciu wystąpienia większej korekty - to zasięg do zebrania jest.

14:30

Z danych CPI:  akt. 2,5 %, prog. 2,5 %, poprz. 2,4 %.

14:45

ENTRY: DAX LONG 12.957, SL10, TP 10 / 20.

14:50

CLOSE: +10

Było to trochę spóźnione wejście, ale cały czas czekałem na jakieś potwierdzenie, którego w sumie prócz rosnących stanów i eurostoxxa nie było- dlatego szybki cash-out pozycji. Stany nadal rosną i zastanawiam się czy aby nie przedwczesny, ale to zaraz się okaże.

15:35

ENTRY: DAX LONG 12.947, SL10, TP 10 / 20.

15:39

CLOSE: +17.

Szybka akcja, wróciliśmy pod poprzedni poziom - czyli granice 12.970 skąd urwaliśmy na prawie 50 punktów.

Dziś w Szczecinie mamy 27 stopni i trochę się rozpływam, a monitory dodatkowo grzeją jak włączony heizung, więc powoli kończę zabawę na rynkach zanim roztopię się jak czekoladowy królik wielkanocny. Z szybkiego podsumowania: 6 zapastowanych wejść z wynikiem 65 punktów netto, jedno wejście na break even. Spodziewałem się mniejszych ruchów na dziś przyznam szczerze- ale jak widać zmienność dała coś zarobić. Jak poszło Wam?

Na koniec chciałbym tylko szybko przypomnieć, że nie jestem grupą sygnałową ani w swoim zamiarze nie mam podawania typów. Jeśli tak to odbieracie, to niestety zły odbiór. Postuję swoje wejścia w czasie rzeczywistym dlatego, że pokazywanie setek wejść po fakcie uważam za totalnie bez sensu i nic w życie nie wnoszące, to raz, a dwa: chcę przez to pokazać swój styl skalpowania (choć teraz typowi skalperzy pewnie dostają piany, że to przecież nie jest klasyczne skalpowanie) lub łapania niewielkich ruchów -jak zwał tak zwał- i że da się robić to w miarę z głową. Nie jestem mistrzem świata - w sumie nadal się uczę, a to co tu piszę to moje przemyślenia odnoście tego co widzę na rynku. Pokornie przyjmuje lekcję od rynku, feedback od Was i ten no.. Straciłem wątek bo widzę kątem oka, że DAX dalej rośnie! W każdym razie jak zawsze:


Dzięki za wejścia, dzięki za komentarze, dzięki za Wasze opinie!

PS. Odpisywaniem na maile zajmiemy się w weekend :)

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej