Analiza dnia #22

09

-

05

-

2018

Nie taki Trump straszny, jak go malują.. - czyli środowa odprawa #22, 09.05.

Rynki na dziś: Nie taki Trump straszny, jak go malują..

Wczorajsze rynki wskazywały na sporą niepewność - głównie za sprawą decyzji prezydenta USA- Donald'a Trump'a, który w późniejszej części dnia wypowiadał się, że ma zamiar ogłosić wycofanie się USA z irańskiego porozumienia nuklearnego. Zaraz po godzinie 20:00 naszego czasu dowiedzieliśmy się, iż prezydent Trump wycofa swój kraj ze wspólnego kompleksowego planu działania (JCPOA), bardziej znanego jako umowa nuklearna Iranu. Trump podkreślił również, że USA ponownie wprowadzą wszystkie sankcje, które zostały zniesione po podpisaniu umowy przez administrację Obamy w 2015 roku. Dodatkowo, prezydent USA oświadczył, że Waszyngton nałoży najwyższy poziom sankcji gospodarczych przeciwko Teheranowi i dodał, że każdy naród, który pomoże Iranowi w jego programie nuklearnym będzie karany. 

Były prezydent USA Barack Obama wypowiadał się później, że decyzja prezydenta Donalda Trump'a o wycofaniu się z irańskiego porozumienia nuklearnego jest "poważnym błędem" oraz dodając:"Jeśli ograniczenia dotyczące programu nuklearnego Iranu w ramach JCPOA zostaną utracone, możemy przyspieszyć dzień, w którym będziemy musieli dokonać wyboru między życiem z tym zagrożeniem a rozpoczęciem wojny, aby temu zapobiec".

Również dnia wczorajszego wiele osób wskazywało na możliwą realizację zysków tych, którzy zbierali pozycje długie podczas re-akumulacji stref 12.000 - 12.640 punktów. Jak pisałem w uaktualnieniu posta odnosząc się do tego aktu- nie widziałem wczoraj żadnych oznak mogących wskazywać na oddawania kontraktów / upłynnianie kontraktów z poprzednich sesji. Co prawda nie jest to fenomenalnie łatwy proceder i w okienku wolumenu podczas realizacji nie wyskakuje wielkie powiadomienie "uwaga! kontrakty się odsprzedają!", ale są ku temu znaki ostrzegawcze. M.in. takimi znakami jest charakterystyczny wolumen podczas dojścia do szczytów oraz charakterystyczny spadek obrotów na dołkach, wyciąganie ceny na niższym wolumenie a kumulowanie go na większych podbiciach. Tego oczywiście w dniu wczorajszym nie doświadczyliśmy.

Jeśli chodzi o indeksy Amerykańskie - zaraz po danych opisywanych powyżej spodziewałem się większej zmienności i spore reakcji - jednak rynki wybrały inaczej stoją praktycznie w tym samym range'u, który opuściłem po godzinie 16:30. W takim układzie nadal toczy się bój o istotne strefy oporowe dla wykresu SP500.

Dzisiejsze poziomy Pivot's dla DAX:

R3 = 13.112
R2 = 13.016
R1 = 12.979
P.P = 12.920
S1 = 12.883
S2 = 12.824
S3 = 12.728

Link do odprawy online, godzina 8:45: 

 

Dane na dziś.

Środa:

  • ‍14:30 | USD | Wskaźnik PPI (m/m)
  • ‍14:30 | CAD | Zezwolenia na budowę (m/m)
  • 16:30 | USD | Zapasy ropy naftowej
  • ‍23:00 | NZD | Decyzja w sprawie stóp procentowych

Więcej jak zawsze w uaktualnieniach posta dnia:

Update's:

09:04

Poziomy DAX z odprawy.

DAX M5

09:23

ENTRY: DAX SHORT 12.926, SL10, TP 10 / 20.

Od rana można odczuć wrażenie, że sentyment rynku jest negatywny. Choć to dopiero początek sesji, próba wejścia jest właśnie zbadaniem, czy jest w tym sens. Jeśli to konsolidacja, lub chęć wzrostów, oczywiście wylecę na SL'u. Próba jednak wydaje się zasadna.

Wykres popadł w konsolidację, a więc po osiągnięciu 1:1 bezwzględnie ustawiam poziom b/e.

09:45

CLOSE: -11 (poślizg -1)

Stany uaktywniły się po 09:30, choć zdaje się, że Eurostoxx jeszcze tych wzrostów nie kupuje. Jeśli nie ruszy, będzie oznaczać, że DAX robi tylko lepszą cenę. Tymczasem pierwsza pozycja dnia ląduje na SL'u.

10:00

RE-ENTRY: DAX SHORT 12.936, SL10, TP 10 / 30.

Mogę się mylić, jednak jak dla mnie Europa nie kupuje tego wzrostu. Ostatnia próba wejścia z tej strefy.

10:09

CLOSE: +13.

DAX CLOSE +13

To tylko moje osobiste odczucie, ale mam wrażenie, że Europa nie tyle nie kupuje wzrostu Stanów, co tylko czeka aż te zaczną wracać. Zaraz na horyzoncie kroi się kolejne wejście, jeśli sytuacja się nie zmieni. Oczywiście z innego setupu.

10:15

ENTRY: DAX SHORT 12.923, SL6, TP 12 / 25.

Idę za ciosem- tak jak pisałem powyżej, kroiło się kolejne wejście z setupu dojścia do średnich od dołu (re-test) i istnieje potencjalna szansa na przełamanie pivota. Jeśli tak się stanie mamy w zasięgu poziom 12.900 / 12.883. Jeśli jednak po raz kolejny odbije, dzień uznaję za konsolidacyjny i odpuszczam każdy jeden sygnał, skupiając się raczej an tych naprawdę istotnych.

CLOSE: -6.

Zgodnie z tym co powyżej, odpuszczam większość sygnałów, krótka przerwa. Czekam na coś solidniejszego, bo póki co mamy konsolkę.

11:04

Mamy własnie dojście do strefy oporowej i niewiele brakuje do jej przebicia.

DAX M5 strefy

11:22

ENTRY: NASDAQ SHORT 6847, SL3, TP 10.

Amerykański indeks technologiczny doszedł do poziomu dziennego R1 z większym wolumenem, więc korekta wydaje się możliwa. Jednak co ważniejsze, pozycja obronna bardzo wąska, dlatego w razie zejścia w okolice 6837 to punkty jak za darmo. Póki co nie ma na rynku nic ciekawego. Eurostoxx nadal powściągliwy we wzrostach, a wariat DAX zabawia się w najlepsze coraz bliższych okolicach 13.000 punktów.

Na powyższej pozycji przewidziane b/e.

11:35

Close: b/e.

Już mi się nie chce, zmienność spadła, obroty żadne (60 / 90 kontr). W sumie około 5 pkt straty na chwilę obecną, czyli zero ruchu- robię sobie przerwę do ok. 13:30 / 14:30.

 

13:10

Wróciłem po lunchu, w międzyczasie rozegrane +18 punktów z przerwaniem sekwencji (powrót poniżej srefy 11.950) jednak z poziomu telefonu nie mam dostępu do edytora strony.

-

DAX an chwilę obecną testował poziom, który dziś zaznaczałem na odprawie - czyli poziom 12.900. Jest to o tyle istotna strefa, że przełamanie mogłoby wywołać ruch do poziomów 12.860 - co stanowiłoby negację całego dzisiejszego wybicia.

DAX - M5, potencjalny zasięg.

Warto też wspomnieć, że podwójny szczyt na DAX'ie był do tego stopnia idealny, że aż nierealny, dlatego mimo, że go widzieliśmy, nie zagrywaliśmy na ewentualność jego sprawdzenia.. Zasięg w tym momencie jest dość spory, bo sięga poziomów 12.750 / 12.700, jednak już sama reakcja co do punktu mnie zaskoczyła. Generalnie zasady zasadami, ale nie wierzę w idealne setupy- który w tym wypadku jak widać, się sprawdził :)

13:30

Jeśli chodzi o dzisiejsze podejście wolumenowe na niemieckim indeksie, to zdecydowana większość sesji to obrót poniżej 100 kontraktów na świecę M1 oraz obrót poniżej 750 kontraktów na strefy M5. W sumie możemy wyszczególnić z interwału M1 tylko dwie istotniejsze strefy, co podobnie wygląda również z perspektywy M5.

13:35

Przy okazji widzimy, że pojawiło się na naszej skrzynce kilka pytań od Was. Dziękujemy za korzystanie z formularza kontaktowego! Postaramy się w niedługim czasie odpowiedzieć na Wasze pytania.

13:40

ENTRY: DAX SHORT 12.916, SL4. TP 10 / 20.

Piszecie, że nie Wszystkim chodzą powiadomienia push dla przeglądarek. Dajcie znać w komentarzu, czy problem tyczy tylko przeglądarki Firefox?

13:49

CLOSE: +10.

DAX CLOSE +10

Dax własnie uklepał sobie lokalne wsparcie, z którym trudno się mierzyć przy obecnym powrocie do zerowej płynności. A szkoda, ponieważ poprzednie ruchy wskazywały, że może coś w tej kwestii na dalszą część sesji się poprawić.

13:55

Jeśli chodzi o powiadomienia push zalecana jest przeglądarka CHROME i wyłączony ADBLOCK dla strony. Dostaję skrajne odpowiedzi dotyczące działania powiadomień- jednym chodzą, drugim nie. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale w weekend przysiądę nad tym. Ważne, że jakakolwiek komunikacja co do update'ów jest, tylko trzeba ją ogarnąć jeszcze.

Wracając do rynków - uważam, że nadal nie ma mowy o oddawaniu zleceń. Powrót poniżej strefy 12.950 świadczy co prawda o pewnej słabości, jednak nadal widać podkupowanie stref i robienie ceny pod późniejsze podejścia. Myślę, że poziom 12.860 jest dzisiaj w zasięgu.

Przypominam również, że jutro w Niemczech jest święto - Christi Himmelfahrt in Deutschland. DAX będzie chodził, jednak nie liczyłbym na cuda w związku z płynnością rynku.

14:06

ENTRY: DAX LONG 12.904, SL10, TP 10 / 20.

Wejście na wsparcie z interwału M5, gdzie jak wspominałem - jest to dla mnie dziś punkt kierunkowy. Jeśli pozycja nie wyjdzie, zejście na 30 - 40 punktów powinno być formalnością, jeśli natomiast wsparcie wytrzyma -  podejście może być większe.

14:14

Zabezpieczam pozycje na poziom b/e.

14:18

CLOSE: +13

DAX CLOSE +13

Szczerze mówiąc spodziewałem się nieco większego podejścia (lub może - szybszego, bo nie powiedziane, że będzie spadać już), ale kopać się z dziennym poziomem Pivot nie będę- a ten pilnuje poziomu 12.920.

14:36

Właśnie poznaliśmy dane PPI dla Stanów. Generalnie, dane są słabe dla waluty, więc zmiana sentymentu dla USD jest wysoce prawdopodobna. PPI w kwietniu  akt. 2,6 %, prog. 2,8 %, poprz. 3,0 %.

15:26

ENTRY: DAX LONG 12.911, SL10, TP 15 / 30.

15:33

CLOSE: +14 (zamknięcie z ręki).

16:07

Powoli kończę swój dzień, swoją sesję. Nie wiem jak u Was, ale u nas pogoda jest taka, że trzeba korzystać, dlatego śmigam na trening i na jakiegoś dobrego loda ;-) 

Chcąc podsumować dzień warto powiedzieć coś przedtem. Przede wszystkim początek dnia, czyli pierwsze dwa-trzy wejścia było boksowaniem się z ceną. Trudno powiedzieć dlaczego tak - przeanalizuję sobie później tych kilka pierwszych wejść. Dopiero w drugiej połowie dnia zacząłem kosić swoje i w sumie- finalnie kończę dzień na poziomie +55 punktów, z czego +37 udało się zapostować na żywo. Jak często powtarzam, ale powiem raz jeszcze, ponieważ dużo nowych osób odwiedza- mój system dostępny jest na stronie głównej jako przypięty, pierwszy post. Co prawda nie ma tam napisane, że system działa, gdy zmienność / płynność jest na rynku, ale kilkukrotnie tam podkreślam, że jest to dość istotne dla mnie. Z rana trudno powiedzieć o takiej płynności - jak pisałem o wolumenie w trakcie dnia - był on często bardzo mały, co widać było na późniejszych dzikich ruchach, gdy wchodził byle większy kontrakt. Dlatego tylko przypominam, że zmienność w rozumieniu zasięgów to nie wszystko :-)

Drugą kwestią jest pisanie na PW / w wiarogodnościach mailowych o stratach a raczej ich braku w finalnym rozliczeniu. Wszystko co uważam, za godne polecenia postuję - ale to raczej oczywiste, że nie postuję każdego jednego zagrania. Nie mam na tyle mocny przerobowych, aby wszystko ogarnąć, to raczej jasne. Jeśli chodzi o podsumowanie, że zawsze jest na plusie... cóż, mam tracić tylko dlatego, żeby poprawić niektórym humor :-)? Apeluję o ogarnięcie się w takiej kwestii. Sumuję to, co wrzucam live + pokazuje, jeśli uda się złapać coś ciekawego pomiędzy. Blog ten powstał z myślą pokazania naszego stylu grania, patrzenia na rynek, organizowania sobie pracy oraz krok po kroku co robię na sesji i na co zwracam uwagę, a nie na uszczęśliwianiu innych :) Pokazuję zagraniami postowanymi na żywo m.in to, że da się nie przepierdzielać hajsu na głupich ruchach najczęściej powodowanych chciwością zarobienia tysiąca punktów jedną pozycją. Sami widzicie jak to wygląda w realu. Złap 10 punktów. Poczekaj. Złap drugie 10. Poczekaj. Złap 20 i idź do domu. Jeśli za każdym wejściem stoją konkretne pieniądze, nie potrzeba setek punktów dziennie. No, to by było na tyle.. Chyba będę odwoływał się częściej do tego wpisu :)

Tymczasem ja kończę dzień - dziś dużo komentowaliście za co bardzo dziękuję, odwiedzaliście stronę równie dużo razy. Przypominam, że jutro Frankfurt ma wolne, choć sam DAX będzie chodził to nie powinien rozpieszczać z zasięgami. Do zobaczenia ja jutrzejszej odprawie o godzinie 8:45.

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej