Analiza dnia #21

08

-

05

-

2018

Niedźwiedzie - czy to błąd, czy to błąd, czy to błąd, czy to błąd, błąd? Czyli byki w natarciu.

Rynki na dziś: Niedźwiedzie - czy to błąd, czy to błąd, czy to błąd, czy to błąd, błąd? Czyli byki w natarciu.

Dziś krótko.

Każdy, kto choć raz słyszał Łonę i Webbera od razu skojarzył, że niedźwiedzie mogły popaść w podobny stan zadając sobie pytanie "czy to błąd?" Wczorajsza sesja na niemieckim indeksie skutkowała podejściem na 150 punktów podczas gdy Stany pokazały słabość na swojej właściwej sesji. Czy 150 punktów dla dziennej sesji to dużo? Zdecydowanie nie, jest to raczej standardowe podejście, niż coś niezwykłego - zwłaszcza w trendzie wzrostowym, który zapoczątkowaliśmy wybijając poziomy konsolidacyjne, tym samym uwalniając się z przedziału 12.000 - 12.600 punktów, gdzie obóz niedźwiedzi może mieć teraz duży problem, aby przejąć ponownie pałeczkę.

Dziś DAX otwiera się na poziomie 12.946 punktów, czyli w bliskich okolicach wczorajszego zamknięcia z godziny 22:00 pokazując dalszą siłę w stosunku do reszty indeksów. Również o godzinie 08:00 poznaliśmy dane dotyczące dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej z marca: akt. 3,2 %, prog. 3,0 %, poprz. 2,6 %.


Dziś na odprawie omówimy sobie wykresy DAX, SP500, GBP/USD oraz USD/JPY.

Link do odprawy o godzinie 8:45: 

 

Dzisiejsze dane.

Wtorek:

03:30 | AUD | Sprzedaż detaliczna (m/m)

03:30 | CNY | Eksport (r/r) + Bilans handlowy

‍08:00 | EUR | Produkcja przemysłowa w Niemczech (m/m) + Bilans handlowy Niemiec (Mar)

09:15 | USD | Przemówienie Prezesa Fed, Powella

‍09:30 | GBP | Wskaźnik cen nieruchomości Halifax (m/m) + Indeks cen domów

‍11:00 | EUR | UE prognozy gospodarcze

‍14:15 | CAD | Rozpoczęte budowy domów (Apr)

‍16:00 | USD | Miejsca Pracy Dzięki Turystyce

Więcej jak zawsze w uaktualnieniach posta poniżej.

Update's:

09:22

Poniżej wrzucam screeny z dzisiejszej analizy.

DAX- TOP 3 poziomy na dziś

GBP/USD poziomy

SP500 poziomy

09:30

Wspominałem na odprawie o przeglądzie COT (Commitment of Traders), ale oczywiście zapomniałem o tym wspomnieć. A więc poniżej znajduje się ostatni raport, czyli raport z dnia 01.05 - czekamy na jego aktualizację, jednak już teraz możemy powiedzieć, że choć zaangażowanie long się zmniejszyło - co jest oczywistą proporcją, podczas gdy zaangażowanie short net rośnie, to nadal przewaga jest zbierania pozycji długich. W piątek powinien być najnowszy raport, z którego dowiemy się, w jaki sposób fundusze lewarowane, czyli istotne gracz na rynku, reagował na zejściu wykresu do istotnego wsparcia - a zarazem bastionu obrony byków dla sekwencji wzrostowej od spadku Brexitowego.

09:44

ENTRY: DAX SHORT: 12.912, SL10, TP 10 / 20.

09:49

CLOSE: +15.

DAX CLOSE +15

Oczywiście tendencja nadal jest spadkowa- co więcej, wykres zdaje się powoli określać kierunek na resztę dnia, jednak znając DAX'a, może zrobić teraz korektę re-testując moment wejścia / urwania wsparcia i na to czekam oraz liczę.

09:52

Niestety pomyliłem się z rana szacując, że brakuje jeszcze kilku punktów do ewentualnej zniżki wykresu. Mój błąd a zarazem zapewnienie, że postaram się na przyszłość bardziej. :-)

10:14

ENTRY: DAX SELL 12.895, SL10, TP 10 / 20.

Miałem telefon dlatego nie zdążyłem wejść w sumie jeden z ulubieńszych setupów, czyli re-testy zmian sekwencji. Wejście późniejsze na próbę przełamania wsparcia, co stanowi nieco ryzykowniejszy setup pod względem poziomu wejścia, dlatego uwzględniam tutaj zabezpieczenie pozycji za chwilę.

Zwróćcie uwagę na sposób re-testu tej stref- był on nie tle klasyczny, co po prostu książkowy i warto zwracać uwagę na tego typu sygnały, na które nie raz można wchodzić w ślepo. W moim wypadku wejście jest późne, dlatego nie oczekuję cudów.

DAX - RE-TEST SEKWENCJI

10:26

CLOSE: +20

DAX CLOSE +20

10:28

Szybkie pytanie do osób, które dodały się do opcji powiadomień - czy otrzymujecie je dziś? Dotychczas wysłane były 3, dwa z wejść jedno z uaktualnienia porannego. Co do odsyłania na główną postaram się zobaczyć gdzie to ustawić, aby przenosiła do wątku.

10:40

Dzięki za odzew w komentarzach - w takim razie uznaję, że powiadomienia chodzą już oficjalnie i tylko poprawę kwestię przekierowania o ile się da. Wracając do rynków. DAX właśnie zrobił podejście - do ponownego łapania S na sekwencję ale.. W bardzo bliskim sąsiedztwie wsparcia na poziomie 12.860, co nie pozwala mi spokojnie zająć pozycji. Może dobrze, może nie - to się okaże w ciągu najbliższych 10 minut.

11:12

Jak widzimy dotychczasowy opór dla indeksu SP500 trzyma dość mocno, nie dając jak dotąd okazji do rozpoczęcia dalszych zwyżek. Co prawda jeszcze 4 godziny do ich właściwej sesji, jednak trend już dość mocno się rozpędza.

SP500 na wykresie H4

11:21

ENTRY: DAX LONG 12.873, SL10, TP 15 / 30.

Wejście co do zasady- obarczone standardowym ryzykiem, jednak trzeba pamiętać, że jesteśmy w trendzie spadkowym w dniu dzisiejszym, więc to bardziej wejście w korektę ruchu. Zbliżyliśmy się do wsparcia na poziomie 12.860 i jest to potencjalne miejsce do wystąpienia ewentualnej korekty. Przejście SMA50 na wykresie M1 da ostateczne potwierdzenie, odbicie, potencjalną negację.

W momencie dojścia 1:1 pozycje będę przestawiał na poziom wejścia (b/e).

11:31

Zgodnie z wcześniejszym ustaleniem, pozycje osiągnęły poziom 1:1, więc automatycznie przestawiam na poziom wejścia. Zobaczymy w jaki sposób sytuacja się rozwinie. W najgorszym wypadku - nie zarobimy.

DAX ENTRY

11:34

CLOSE: +13

DAX CLOSE +13

11:45

Jak widzimy od wejścia pozycja nadal by zarabiała, więc sygnał był bardzo przyzwoity i myślę, że więcej takich w tym tygodniu jeszcze będzie. Choć w tym nie było nadzwyczajnego a klasyczna reakcja na wsparcie + zwróćcie uwagę skąd wykres EUROSTOXX zareagował przekładając wzrost również na niemiecki indeks.

Jeśli chodzi o spadki w dniu dzisiejszym na razie nie ma mowy o pozbywaniu się pozycji- chyba, że wolumen mnie dziś przekłamuje w co wątpię. Byle wsparcie jest na chwile obecną w stanie zatrzymać spadek dając ruch korekcyjny na chwilę obecną już około 40% spadku z dnia dzisiejszego. Oczywiście w dniu dzisiejszym ważne będzie wejście i reakcja Stanów, ponieważ jak pisałem- ich opór jest równie mocny.

12:14

Ok, rynek wchodzi w godziny marazmu, zatem robię lunch break i do zobaczenia niedługo.

14:30

Sytuacja na GBP/USD zaczyna się powoli rozwijać i szacuję, że poziom 1.3110 to tylko formalność.

15:41

Po wejściu USA na razie niewiele się zmieniło. DAX reaguje po raz kolejny na wsparcie z poziomu 12.860 i wygląda na to, że 12.910 może zostać w końcu przełamane - jeśli się tak stanie, otwarta zostanie droga do poziomów 12.950. Aktualnie czekamy na konkret-sygnał.

15:45

Sytuacja na wykresach SP500 oraz NASDAQ:

15:47

Europa zdaje się czekać tylko, aż Stany się uspokoją, aby dalej iść do góry. Nadal czekamy na rozwój sytuacji - jeśli indeksy europejskie chcą iść do góry, musi to nastąpić z tych poziomów. Kolejne zejście na wsparcie nie będzie już pozytywnym sygnałem dla dalszych wzrostów.

Stany nadal spadają, ponieważ inwestorzy oczekują decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o zerwaniu umowy nuklearnej Iranu z 2015 r. I ponownym wprowadzeniu sankcji na przemysł naftowy Teheranu. 

15:56

ENTRY: DAX LONG 12.887, SL10, TP 15 / 30.

16:01

CLOSE: +15.

DAX CLOSE +15

W komentarzach pytacie o powód wejścia w L w takim a nie innym miejscu. Powodem jest to, co wałkuję często na otwarciu Stanów- mianowicie Stany na samo wejście lubią zrzucać cenę, przeczekać pewien moment odreagowania i zacząć wyciągać wykres. Taka zależność widoczna jest tym bardziej, kiedy Europa czeka tylko na "ogarnięcie się" chłopaków zza oceanu i albo czekają w miejscu albo nieśmiało schodzą. Wówczas wystarczy tylko pretekst na Stanach, aby cała Europa zareagowała -nierzadko- momentum wzrostowym. Ot, rozegranie sentymentu w "wersji mini" na 10 / 20 punktów. Proste setupy.

16:09

Toczy się teraz walka o poziomy dzisiejszego / wczorajszego high. Poniżej screen z interwału M1 oraz M5 dla niemieckiego indeksu. Istotne strefy.

DAX M1 / DAX M5 istotne strefy

Aby powiększyć zdjęcia - wystarczy w nie kliknąć / tapnąć / wcisnąć.

16:30

Wybiła godzina mojego końca gry- dla sesji intra i skalpowania wierzcie lub nie, ale jest to i tak późna pora na zakończenie dnia. Na DAX właśnie doszliśmy po raz trzeci (lub 5 w zależności jak liczyć) do wsparcia i coraz ciekawiej to wygląda, ponieważ Stany mocniej nadrabiają co może przełożyć się na większy ruch na DAX do góry. Ja jednak już dziś odpuszczam i idę.. na burgera.

Na grupie Trading Club Szczecin puszczę jutro ankietę dotyczącą osób chętnych na spotkanie przy piwie i wybranie daty spotkania. Jeśli są osoby z okolic Szczecina, które chętne by były się spotkać - zajrzyjcie na grupę i wpiszcie się na listę.
Tymczasem z krótkiego podsumowania. Dziś wejść zapostowałem 4 wejścia z sumą 54 punktów netto. To dobry wynik, w sam raz na wtorkową sesję.

Dziś mieliście większą aktywność w komentarzach za co bardzo dziękuję i za liczne odwiedziny strony dniu dzisiejszym, które na chwilę obecną 5.300 wejść.

Do zobaczenia na jutrzejszej odprawie o godzinie 8:45!

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej