Analiza dnia #18

03

-

05

-

2018

Dzisiejsza sesja na rynkach europejskich otwiera się na podobnych poziomach co zamknięcie z dnia poprzedniego. Publikacja wyników istotnych spółek ma wpływ na utrzymanie kursu, a późniejsze dane bilansów handlowych oraz raport Eurostatu na temat inflacji może wywołać większą zmienność. Zapraszamy na #18 analizę dnia.

Rynki na dziś: 03.05

Wczorajsza sesja na rynkach europejskich wyraźnie wskazywała większą presję popytową od tej w Stanach. Podczas, gdy Europa bez większych korekt atakowała opory tworząc ruch na ponad 240 punktów, Stany nie wyrażały chęci podążania osuwając się na lokalne wsparcia. Dziś inwestorzy z europy inwestorzy koncentrują się na świeżych zestawach raportów o zarobkach niemieckiego giganta farmaceutycznego Bayer i producenta sportowego Adidasa. Obserwatorzy rynku będą oczekiwać raportu Eurostatu na temat inflacji, a także ankiety dotyczącej usług i produkcji w Wielkiej Brytanii. W międzyczasie ogłoszono wczoraj, że Deutsche Boerse chce obniżyć koszty o 300 miejsc pracy. Rezerwa Federalna ogłosiła wczoraj, że ​​utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,50% -1,75%, a wzrosty zatrudnienia w gospodarce kraju pozostały silne, podczas gdy inwestycje w nieruchomości znacznie wzrosły.

Dane na dzisiejszą sesję:

Czwartek:

  • Dzień wolny: JAPONIA, POLSKA
  • 03:30 | AUD | Bilans handlowy
  • 10:30 | GBP | Wskaźnik PMI dla usług
  • 11:00 | EUR | Wskaźnik CPI (r/r)
  • 14:30 | USD | Jednostkowe koszty pracy (k/k) + Produktywność pozarolnicza
  • 15:45 | USD | Wskaźnik PMI dla usług
  • 16:00 | USD | Wskaźnik ISM dla usług

Z opublikowanych danych dotyczących zarobków w trzecim kwartale:

  • Bayer AG poinformował, że sprzedaż grupy w pierwszym kwartale roku obrachunkowego 2018 wyniosła 9,14 miliarda euro, co stanowi spadek o 5,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Aktualizacja podaje, że zysk na akcję wyniósł 2,24 €, co oznacza spadek o 6,3% w porównaniu do tego samego kwartału 2017 roku.
  • Z kolei Adidas AG poinformował, że jego dochody netto z MSSF przypadające akcjonariuszom w pierwszym kwartale 2018 roku wzrosły o 18,7% do 540 milionów euro. Przychody netto firmy z działalności kontynuowanej w okresie trzech miesięcy wyniosły 542 miliony euro, co oznacza wzrost o 17,4% z 462 milionów euro uzyskanych rok temu.

Na tym skończymy niewielkie podsumowanie.

Czego możemy spodziewać się dziś?

DAX

Wczorajsza sesja przebiegła popytowo, wybijając opór na poziomie 12.640, co natychmiast skutkowało zajęciem pozycji długiej na próę dotarcia do poziomu 12.800 stanowiącego istotny poziom dla obecnego rajdu. Choć dotrzymać pozycji się nie udało - głownie ze względu na bardzo dynamiczny ruch w górę już w momencie zajęcia pozycji - to poziom został osiągnięty. Z całkowitego szacowanego zasięgu na wczorajszą sesję wypełnione zostało 100%, czyli poziom 12.830. Dziś otworzyliśmy się na tym samym poziomie, co wczorajsze zamknięcie co ponownie sugeruje siłę indeksu- Stany są o wiele niżej. Jednak tak jak wczoraj pisałem, Stany mają zupełnie inne powodu aktualnie do wzrostów/spadków niż Europa i podziewałem się rozbicia korelacji pomiędzy głównymi indeksami.

Dziś grając intraday trzeba spojrzeć na kilka istotnych poziomów.

DAX M5

Są to poziomy wspominane już powyżej, czyli opór będący na poziomie 12.830/12.840, oraz lokalny dołek na poziomie 12.760, który stanowi na chwilę obecną strefę obronną dla dzisiejszej sesji i jest to poziom newralgiczny. Przekroczenie tego poziomu może wywołać ruch korekcyjny na 30 -60 punktów i będę zwracać dziś na ten poziom szczególną uwagę. Podobnie sprawa ma się z oporem- ponowne przełamanie poziomu nie tylko przełamie opór ale również nakreśli nowe zasięgi - które na chwilę obecną wskazują.. 13.100 punktów.

Z poziomów Pivot na dziś:

R3 = 13.229
R2 = 12.987
R1 = 12.890
P.P =12.746
S1 = 12.649
S2 = 12.504
S3 = 12.263

Więcej istotnych informacji dla sesji intraday jak zawsze w komentarzach - w aktualizacji posta:

Update's:

09:57

Dzisiejsze notowania jednej z największych spółek niemieckiego indeksu giełdowego otworzyły się dzisiaj niżej o prawie 2,5%. Co prawda luka została już dograna, jednak pokazuje to tylko sytuację obecną spółki oraz reakcję inwestorów na raport, który nie miał optymistycznego wydźwięku.

BAYER AG

Aktualnie na DAX odbijamy się od wsparcia na poziomie 12.765 a więc sekwencja dla układu jest na chwilę obecną broniona.

10:04

Przyglądając się dziś sentymentowi graczy - jesteśmy powyżej neutralnych poziomów, z przewagą na dodatni sentyment. Dziś poziomy na DAX są czysto konsolidacyjne i dotąd, dopóki nie zostaną one wybite trzeba grać konsolę.

Tymczasem setup zniżkowy mógłby dać nieco więcej punktów niż szacowałem powyżej, gdyby nie brać pod uwagę okna popytowego jako miejsce potencjalnego odwrotu.

Jeśli chodzi o setup zwyżki, potencjalny zasięg na dziś oceniam na poziom maksymalnie 12.970, gdzie mamy najbliższy wspólny punkt dla kilku reakcji wykresu, co prykrywa się z dzisiejszym poziomem R2.

10:35

Zlecenia oczekujące postawione - choć wygasną do godzinie 11:30 (godz. wygaśnięcia) jeśli nie zostaną wcześniej aktywowane. Początkowo SL25, TP50, jednak jeśli ruszą, to przy 1:1 pozycje wylądują na pozycji wejścia (b/e). Dzisiejsza sesja może okazać się sesją konsolidacyjną po wczorajszym rajdzie. Jeśli by tak było faktycznie, będzie wskazywać to na re-akumulację strefy i trzeba będzie przyjrzeć się bardziej wolumenowi pod tym kątem.

10:55

Za 5 minut poznamy dane dotyczące wskaźnika cen dóbr konsumpcyjnych w strefie euro. Prognoza nie różni się od poprzedniego wyniku, dlatego dopiero większa różnica w szacunkach może mieć wpływ na wykresy indeksu DAX lub głównej pary EUR/USD

Roczna inflacja w strefie euro wyniosła w kwietniu 1,2%, co oznacza spadek z marcowej stopy 1,3%, według wstępnego szacunku opublikowanego przez urząd statystyczny Eurostatu w czwartek

11:25

Zarówno konsolidacja jak i rozkład wolumenu na dzisiejszej sesji niewiele mówi i w sumie nic nie wskazuje. Prócz kolejnej reakcji na górną linie trendu nic nowego na rynku się nie wydarzyło. Zmienność jest niewielka a co za tym idzie - ograniczam się do wyczekania konkretnego sygnału. Jeśli macie coś ciekawego na widoku - dajcie znać w komentarzu! 

Przegląd indeksów

12:04

ENTRY: DAX LONG 12.773, SL5, TP 10 / 20.

Wejście z klasycznego podejścia do wsparcia, niż z PSV - jednak trzeba przystosować się do warunków rynkowych. Dziś zmienności nieco brakuje a płynność pozostawia do życzenia, dlatego rozgrywam to- co pokazuje rynek.

12:12

CLOSE: +10.

DAX CLOSE +10

Przy okazji rynek wygląda, jakby powoli zmieniał sentyment na ujemny, co może przełożyć się na powolne osuwanie. Zobaczymy, czy kolejne zejście na wsparcie 12.765 nie będzie ostatnim. Tymczasem idę biegać w ramach przerwy, dlatego do zobaczenia za godzinę.

13:35

Niewielka przebieżka i wracamy do rynków, jednak niewiele przez ten czas się działo. Przez moją nieobecność byliśmy świadkami niewielkiego stop-hunting'u, czyli polowania na pozycje obronne i / lub pozycje oczekujące. Jednak jak pamiętamy z wpisu powyżej, moje pozycje oczekujące wygasły o godzinie 11:30, czyli były to pozycje z godzinnym czasem wygaśnięcia. Warto stosować taką opcję i również opierać się o czas w jakim spodziewamy się konkretnej reakcji. To pomaga wyeliminować mocną subiektywność w stosunku do trwających pozycji.

DAX - stop hunting

14:02

ENTRY: DAX SHORT 12.762, SL10, TP 15 / 30.

Wejście na klasyczną reakcję re-testu strefy. Zobaczymy, czy sytuacja się rozwinie, czy będzie to kolejny powrót do strefy konsolidacji.

DAX ENTRY setup

14:45

CLOSE: -10

Prawie 45 minut braku ruchu - 3 krotne testowanie góry i dołu. Niestety, powracamy do rejonów konsolidacyjnych.

15:35

RE-ENTRY: DAX SHORT 12.760, SL10, TP 15 / 30.

Kolejna a zarazem ostatnia próba wejścia w S w tej strefie.

CLOSE: +15.

16:27

Generalnie dzisiejszy dzień nie należał do mnie. Jestem trochę zły na siebie, ponieważ widziałem wyraźnie spadkowy sentyment rynkowy, a mimo to nie potrafiłem tego rozegrać w jakiś racjonalny sposób. Liczyłem na szybkie zjazdy, podczas gdy spadki były szybko wyciągane. Teraz patrzę na wykres z otwartą buzią bo mamy zjazd 50 - 60 punktów a złapałem w dzisiejszym dniu w sumie +5 pkt. Czyli nic. I w taki sposób kończę dzisiejszy dzień, zanim włączy mi się tryb głupiego łapania wszystkiego jak leci :-) Jutro się odkuję za cały dzisiejszy dzień, dziś się nie popisałem, idę zastanowić się nad swoim zachowaniem haha :)

Dzięki za Waszą obecność dziś - która z dnia na dzień rośnie! Do zobaczenia jutro! 

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej