Analiza dnia #17

02

-

05

-

2018

Wtorkowa sesja na amerykańskich indeksach z początku zapowiadała się mocnymi spadkami. Tymczasem wyniki spółek takich jak Apple czy Snap. Inc wprowadzają niewielką euforię na rynku. Oczy inwestorów spoglądają teraz na dwudniowe posiedzenie FOMC. Jak wygląda przygotowanie pod kolejną sesję europejską? Zapraszamy na wtorkowy post dnia.

Rynki na dziś: 02.05

Rynki na Wall Street zakończyły sesję giełdową pod znakiem odrabiania strat z pierwszej połowy dnia handlu. Technologiczny Nasdaq odrobił część swoich strat- głównie dzięki skokowi udziałów Apple, Mondelez oraz Snapchat'a. Również w dniu wczorajszym odnotowaliśmy reporty spółek takich jak: British Petroleum, Pfizer i Merck. Wyniki kształtowały się następująco:

 • Amerykański gigant technologiczny Apple poinformował, że jego przychody w drugim kwartale fiskalnym w 2018 roku wyniosły 61,1 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 16% w porównaniu z tym samym trzymiesięcznym okresem w zeszłym roku, 
 • Gigant farmaceutyczny Pfizer Inc. podał w raporcie zysk na akcję (EPS) w wysokości 0,59 USD za pierwszy kwartał 2018 r., Co stanowi wzrost o 15% w ujęciu rocznym,
 • Firma technologiczna Snap Inc. poinformowała we wtorek, że jej przychody w pierwszym kwartale 2018 roku wyniosły 230 milionów USD, czyli o 54% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku,
 • Mondelez International Inc. poinformowała we wtorek, że jej rozwodniony zysk na akcję wynosi 0,62 USD w pierwszym kwartale 2018 r., co stanowi wzrost o 51% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. 
 • Amerykańska firma farmaceutyczna Merck & Co. Inc. poinformowała we wtorek o zysku na akcję za pierwszy kwartał w wysokości 0,27 USD, czyli o 52% mniej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku.
 • BP plc poinformowała we wtorek, że jej przychody za pierwszy kwartał 2018 roku wyniosły 69,14 miliarda USD, wyprzedzając oczekiwania. Zysk netto w pierwszych trzech miesiącach roku wyniósł 2,6 miliarda USD, co stanowi 71% poprawę w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Jak widać w ostatecznym rozrachunku dane były dobre, co miało swoje odzwierciedlenie na dla sesji amerykańskiej, wyciągając wykresy ze znacznej przeceny.Tymczasem inwestorzy skupiają się na danych płynących z rynku FOMC, ponieważ ten (Federalny Komitet Otwartego Rynku) rozpoczął dwudniowe posiedzenie polityki pieniężnej.

Z danych na środową sesję:

 • 00:45 | NZD | Zmiana zatrudnienia (k/k) + stopa bezrobocia III
 • 09:55 | EUR | Wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech III
 • 10:00 | EUR | Wskaźnik PMI dla przemysłu (Strefa Euro)
 • 10:30 | GBP | Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego III
 • 11:00 | EUR | Stopa bezrobocia (Strefa Euro)
 • 14:15 | USD | Zmiana pozarolniczego zatrudnienia ADP
 • 20:00 | USD | Decyzja w sprawie stóp procentowych

Czego możemy się spodziewać na dzisiejszej sesji?

DAX:

Niemiecki indeks z powodu dość mocnego wyciągnięcia amerykańskiej sesji we wtorek powinien otworzyć się nieco wyżej, niż poniedziałkowe zamknięcie na poziomie 12.576. Nie mniej jednak nadal jesteśmy na tych samych poziomach co w poprzedniej analizie, a więc i strefy pozostają takie same. Nadal poziom oporowy 12.640 obowiązuje, a tak długo, jak długo poziom ten trzyma- tak długo jest jeszcze szansa na zejście do wspomnianych już poziomów 12.340 oraz 12.135, które wydają się osiągalne w imię zasady zdrowotności rynku i korekty typowej dla całego układu. Przypomnijmy, że trzykrotnie w ostatnich dwóch tygodnia próbowaliśmy przejść tę strefę, a więc każde kolejne podejście zwiąże się z ryzykiem jej przełamania, dlatego dla setup'u zniżkowego najlepiej, gdyby strefa ta nie była już po raz czwarty naruszana. Wejście natomiast może odbyć się z obecnych poziomów z SL'em ponad poziomem 12.640 albo po zaznaczonym re-teście strefy i ponownym sygnale zniżkowym dla kontynuacji spadku.

DAX H4

Opcje na indeks z poziomu 12,000 w ciągu ostatnich dwóch sesji zostały delikatnie zredukowane, jednak nie stanowi to żadnego konkretnego na chwilę obecną sygnału dla całości układu. Przyglądając się profilowi wolumenowemu największe obroty to nadal obroty z poziomów 12.595 (III), 12.610 (II) oraz 12.455 (I) i w kontekście intraday'owego podejścia, warto przyglądać się tym poziomom. Jak wiemy, strefy dużego / wzmożonego obrotu na danych poziomach często są re-testowane oraz uważane za VPOC dnia / tygodnia. 

Profil wolumenowy - DAX strefy

No dobra, ale pewnie wielu z Was zadaje sobie teraz pytanie: "o czym on w ogóle mówi?". Czym jest VPOC czy POC? 

VPOC, czyli point of control (bazujący na wolumenie) odnosi się do objętości, a POC odnosi się do czasu. Obie reprezentują miejsce, w którym nastąpił największy handel na sesji. VPOC to miejsce, w którym największy wolumen wystąpił dla określonej sesji lub ramy czasowej. POC to cena, w której handel spędził najwięcej czasu. Bardzo często ludzie mylą czas z wolumenem i myślą, że cena najdłużej handlowania na rynku będzie miała największy wolumen, ale jest to błędne przekonanie. Szczególnie w przypadku wykresów 24-godzinnych POC nie musi oznaczać najwyższej ceny wolumenu. Przeglądając sesję dzienną, wiele razy POC i VPOC są bardzo bliskie temu samemu poziomowi -lub jest to dokładnie ten sam poziom, ale układ ten nie zawsze musi być taki sam i nie musi się on ze sobą pokrywać zawsze.
Generalnie rzecz ujmując prócz krótkiej definicji VPOC i POC stanową istotny poziom dla handlu intraday - jest on porównywalny dla dziennego poziomu Pivot.

To byłoby na tyle z krótkiego wstępu dla sesji. Jest majówka, więc i z pewnością Wasza obecność tutaj będzie mniejsza, dlatego z odprawami online ruszymy sobie na spokojnie od poniedziałku 7.05

Więcej aktualnych poziomów dla sesji intraday jak zawsze w uaktualnieniach posta poniżej.

Update's:

09:13

Tak jak się spodziewałem, rynki europejskie otworzyły się nieco wyżej, niż poniedziałkowe zamknięcie. Na chwilę obecną mamy dość zawężone zasięgi względem dziennych pivotów na niemieckim indeksie, dlatego głównie będziemy podpierać się dziś sekwencją oraz głównym poziomem 12.590.

Przegląd indeksów

09:26

W komentarzach i wiadomościach bezpośrednich do nas nie raz pytacie jeszcze o opcję auto-odświeżania strony. Przypominamy, że istnieje prosty plug-in do przeglądarki, wystarczy wpisać w Google frazę "Auto Refresh" oraz dodać nazwę przeglądarki z jakiej korzystamy.

09:28

Właśnie wyszliśmy ze strefy oporowej, o której wspominałem powyżej i z tego powodu robimy niewielką próbą pozycji długich próbując zbadać reakcję popytu - czy przejmie kontrolę całkowicie do najbliższych adekwatnych poziomów, czy też jest to jedno z wielu wybić i powrotów.

DAX ENTRY

Entry: 12.650
TP: 12.800
SL: 12.600
R:R: 1:4

09:35

Z powodu stosunkowo silniej reakcji na wolumenie oraz ostatniego poziomu dziennego oporu R3 + szybkiego momentum - pozycje zamknąłem. Liczę jednak na re-test całej strefy oporowej (12.650) od góry i ponowne dołączenie po wygenerowaniu pozytywnego sygnału zakupu. Na chwilę obecną 2x +64 punkty.

DAX CLOSE +64

09:45

Mocne podejścia do góry mają swoje dwie strony. Z jednej może świadczyć to o sile potencjalnego trendu, z drugiej zaś (zwłaszcza w kontekście handlu intra) może świadczyć o szybkim wyciągnięciu i chęci realizacji. Takie wyciąganie, czyli squeeze, może dość szybko się obrócić. Zobaczymy, czy powyższy plan się sprawdzi czy zrobimy re-test poziomu, na który liczę.

DAX M1

09:55

Poznaliśmy właśnie dane z niemieckiej gospodarki - Wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech (Apr) akt. 58,1 prog. 58,1 poprz. 58,1.

10:00

Sentyment graczy wg. indeksu sentymentu frankfurckiej giełdy wskazuje poziom -30%, co sugeruje większość rynku po ciemnej stronie w stosunku do tego, co dzieje się na wykresie. Cóż. Mocne wybicia mają to do siebie, że każdy co 20 punktów szuka shorta.

‍EUWAX SENTIMENT

Warto również zwrócić uwagę, że 29 z 30 spółek jest obecnie powyżej zera a te najważniejsze - w TOP najbardziej zyskujących na chwilę obecną. To również pewna informacja zwrotna.

‍top and flop

10:09

Na tę chwilę wydaje się oczywiste, że szukanie pozycji krótkich bez potwierdzenia w postaci albo dużego rozładowania kontraktów na poziomie, albo przełamania sekwencji choćby krótkoterminowej - jest łapaniem szczytu. Sekwencja zanegowana byłaby dopiero po przejściu dołka z poziomu R3 od góry. Czekam na taki scenariusz.

11:11

Dziś jest jeden z tych dni, w których wychodzi właśnie czym jest sentyment graczy a czym sentyment rynku- o co często dostawałem również pytania. Sentyment rynku, choć wczesny, ponieważ mamy dopiero godzinę 11, to jest silnie nastawiony na wzrosty patrząc choćby po wybijaniu oporów, wyłapywanie dołków i klasycznym rozłożeniu wolumenu podczas podchodzenia do dolnych ograniczeń.
Sentyment graczy natomiast mówi sprzedawaj, bo drogo, sprzedawaj, bo wysoko, sprzedawaj bo tyle miejsca do spadków jest. Dłuższą część dzisiejszego dnia sentyment utrzymuje się na poziomie -20 / -30%.

Wniosek jest prosty. W zdecydowanej większości łatwiej traderom szukać korekty - a wejście takie- potencjalnie obarczone jest większym ryzykiem, niż próbować dołączyć do trendu. Wskazywało na to choćby zbudowanie box'a z interwału M1, który po re-teście dał sygnał na dołączenie do longa dla spóźnionych i tych, którzy pierwszej części nie potrafili / nie mieli sposobności wyłapać. Zdaję sobie sprawę, że głupio-mądro teraz to brzmi, ale warto uczyć się w trakcie rozgrywać trend niż po fakcie ubolewać nad brakiem reakcji na sygnały bądź co gorsze- stratą spowodowaną próbą złapania tego szczytu.

DAX- box M1

Tymczasem standardowe dzienne średnie trzymają kurs bez żadnego generowanego sygnału sprzedażowego.

12:04

Mówiąc już na poważnie, mamy zejścia na coraz mniejszym wolumenie.

Z konserwatywnego podejścia to nic innego jak szukanie dalszych zleceń, czyli robienie sobie ceny. Zobaczymy, czy w dalszej części dnia zostanie to potwierdzone.

-

12:35

Zatem doczekaliśmy się złapanych zleceń. Choć nie jest to duża ilość - to jak na dzisiejszą sesję stanowi to jedną z większych reakcji popytowych.

Póki co jednak ruchy są dość słabe a premia z rana w postaci złapanych 64 punktów na pozycję to dostateczny powód, by zrobić sobie przerwę. Do zobaczenia po małym break'u.

14:07

Patrząc na wykres M5 DAX doszliśmy właśnie w okolice strefy oporowej - lokalnego oporu. Reakcja na chwilę obecną jest klasyczna jednak godzina nie jest jeszcze najlepsza dla dłuższych ruchów korekcyjnych.

DAX M5 - strefa oporowa

Ostatni wpis, czyli wpis z reakcja wolumenową na kontynuację wzrostów - spełnił się tak, jak powinien. Teraz powoli kontynuacja wzrostów zależy od US, i choć Stany mają swoje powody do wzrostów, to mogą znacznie wpłynąć na Europę w przypadku spadku. FOMC debatuje dziś drugi dzień i protokół powinien zostać udostępniony już niebawem.

14:36

ENTRY: DAX SHORT 12.783, SL10, TP 10 / 20.

14:46

CLOSE: +10

DAX CLOSE +10

15:48

Wygląda na to, że dzisiejszy zasięg powoli się wypełnia, czyli poziomy 12.830.Jeśli USA zacznie rosnąć - to tylko kwestia chwili jak znajdziemy się grubo powyżej planowanego podejścia na europie. W tym momencie kończę dzień, bo okazji już będzie o wiele mniej na złapanie czegoś bez większego ryzyka a szczytów łapać nie mam zamiaru :) Tak długo jak długo trzyma poziom 12.790 tak długo jesteśmy w mocnym trendzie UP.

Dzień kończę w sumie na 3 wejściach, z czego 2 tylko którymi można było się podzielić. 64, 12 oraz 10 z ostatniego zapostowanego wejścia. Dobry początek nowego miesiąca. Dziękuję Wam za dzisiejszą obecność i aktywność w komentarzach! Do zobaczenia jutro!

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej