Analiza Dnia #15

27

-

04

-

2018

Wczorajszy dzień na rynkach europejskich był pod znakiem oczekiwania spotkania EBC. Następnie - kierunek po godzinie 16 był nie do zatrzymania. Dziś przyjrzymy się wykresom nie tylko DAX, ale również wykresowi GBP/USD, gdzie szykuje się całkiem ciekawy setup.

Rynki na dziś: 27.04

Kontrakty futures na indeksy giełdowe otworzyły się w piątek nieznacznie wyżej od czwartkowego zamknięcia, koncentrując się na zyskach korporacji, a także na spotkaniu między przywódcą Korei Północnej Kim Jong-em i prezydentem Korei Południowej Moonem Jae-inem. Wśród firm, które ogłosiły swoje kwartalne wyniki przed otwarciem rynku Europejskiego znalazły się m.in:

 • ‍Airbus,
 • Daimler, 
 • Renault,
 • Sanofi.

 Przypomnijmy również, że wczoraj Europejski Bank Centralny postanowił utrzymać podstawowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wideo z przemówieniem prezydenta EBC, Mario Draghiego znajdziecie we wczorajszym poście Analizy Dnia wraz ze skrótowym i najważniejszym przebiegiem spotkania.

Z dzisiejszych danych rynkowych: 

 • ‍00:45  NZD Bilans handlowy
 • ‍01:50  JPY Produkcja przemysłowa (m/m)
 • 03:30  AUD Wskaźnik PPI (k/k)
 • ‍07:30  EUR PKB Francji (k/k)
 • ‍07:45  EUR Przemówienie Merscha z ECB
 • ‍08:45  EUR Przemówienie Pani Lautenschlaeger z ECB
 • ‍09:55  EUR Zmiana bezrobocia w Niemczech
 • ‍10:00  EUR Przemówienie Merscha z ECB
 • ‍10:30  GBP PKB (k/k) (Q1)
 • Zaplanowane Spotkanie Eurogrupy
 • ‍14:30  USD PKB (k/k)
 • 16:00  GBP Przemawia prezes BoE, Carney

Czego możemy się dziś spodziewać? 

GBP/USD

GBPUSD H4 kliknij aby powiększyć

Dzisiejsze dane odnośnie funta wypadły bardzo niekorzystnie i zdecydowanie będzie to pretekst do dalszego osłabiania waluty GBP.

Produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii (PKB) wzrósł o 0,1% w pierwszym kwartale 2018 r., W porównaniu do poprzedniego okresu trzech miesięcy, jak wynika z wstępnych szacunków opublikowanych przez brytyjskie Biuro Statystyki Krajowej. Wzrost oszacowano jako najwolniejszy od ostatniego kwartału 2012 r., Głównie ze względu na tendencję spadkową w sektorze budowlanym. Spadek dynamiki produkcji wynikał głównie ze wzrostu produkcji energii w warunkach poniżej średniej. Największy udział w rozwoju PKB miały branże usługowe, które wzrosły o 0,3% w pierwszych trzech miesiącach roku. Jednak długoterminowy trend pokazuje osłabienie ekspansji usług. 

Dodatkowo dziś mamy o godzinie 16:00 Przemawia prezes BoE, Carney. Będą to dość istotne dane.

Z podglądu na rynek widzimy tendencję spadkową i kolejne setupy, tym razem nieco dłuższego interwału kreują się następująco:

GBP USD H4 SETUP kliknij aby powiększyć

Jeśli zaznaczona na wykresie strefa zostanie przerwana, czeka nas całkiem ciekawy setup swing-short, czyli zniżkowy setup na ponad 250 pipisów, co przy osłabiającej gospodarce nie będzie wielkim wyczynem.
Będziemy obserwować poziomy.

DAX:

Wczoraj dzień na indeksach europejskich zdecydowanie był pod znakiem EBC, gdzie większość dnia oczekując na dane mieliśmy konsolidację z naciskiem na górne ograniczenie- które po czasie stworzyło dość widocznego RGR'a na wykresie M5. Początkowy zjazd prawie 80 punktów zdawał się potwierdzać początkowo formację, jednak ostatni bastion obrony obozu byków zareagował wyrzucając wykres ponad 200 punktów wyżej.

Dziś najważniejszymi poziomami dla pozycji długich będzie obrona poziomu 12.560 i przekroczenie tego poziomu może wywołać większą korektę. Jednak w ogólnym rozrachunku tak długo jak długo utrzymujemy się powyżej poziomy 12.400 tak długo jesteśmy w pozytywnej strukturze rynkowej. Okolice 12.514 a więc dzisiejszego poziomu pivota może być dobra okazją do pozycji długich po ówczesnym wygenerowaniu sygnału.

Dzisiejsze poziomy Pivota:

R3 = 12.908

R2 = 12.711

R1 = 12.639

PIVOT = 12.514

S1 = 12.422

S2 = 12.317

S3 = 12.120

Więcej jak zawsze w uaktualnieniach posta! 

Update's:

11:45

Na Daxie mieliśmy właśnie niewielkie zejście i układ na razie nie jest jeszcze por-spadkowy patrząc w ujęciu całego dnia. Obserwuję czy dojście do SMA50 na wykresie M5- a więc czy powrót do średniej wygeneruje jakikolwiek sygnał na dalszą zniżkę. Mamy jeszcze trochę miejsca do tego poziomu.

DAX M5

11:56

Na razie żaden sygnał nie został wygenerowany, a jedyne racjonalne miejsce do szukania ostatniego miejsca do ewentualnej korekty to linia szyi dzisiejszych szczytów, czyli poziom 12.610. Tam prawdopodobnie będę czaił się na S, jeśli sygnał zostanie wygenerowany lub w bliskich okolicach tego poziomu.

DAX M5

12:01

ENTRY: DAX SHORT 12.592, SL10, TP 10 / 20.

Mimo, że nadal mamy jakby nie patrzeć trend trzymający ku górze, setup - to setup. Trzymam się mocno zasad a te mówią, że re-test strefy oporowej z pinbarową M5 musi zostać wykorzystany.

CLOSE: -10

12:10

Dalsza presja popytowa daje się we znaki, dlatego szybko wyleciałem na SL'u. Nadal jesteśmy na strefie oporowej.

12:27

ENTRY: DAX SHORT 12.612, SL10, TP 15 / 30.

13:05

To zdecydowanie jedna z najdłużej przekiszonych pozycji jakie miałem w tym tygodniu - rynek dosłownie zamarł, pozycja na kilkadziesiąt punktów trwała ponad pół godziny.

CLOSE: +20

DAX CLOSE +20

13:08

Widzę, że wyjście było trochę szczęśliwe, ponieważ zaraz rynek podbił o 6 punktów. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal może to jeszcze zejść z sygnału w okolice 12.580.

13:31

Faktyczna presja popytowa jest lekko widoczna, choćby po ilości kontraktów na lokalnych wsparciach, broniących wykres przed dalszym zejściem. Choć dzisiejsza sesja nie obfituje w duże ilości na strefy rozkładu kontraktów, to jednak idą dziś strzały na ważniejszych poziomach.

13:40

Na wykresie GBP/USD zbliżamy się do miejsca, skąd powinno być odreagowanie wykresu. Niewielka kontra na 30 - 40 pipsów przed dalszym spadkiem wydaje się tu racjonalna. Zwłaszcza, iż w kontekście intraday doszliśmy do poziomu ostatniego wsparcia - S3.

GBP/USD

GBP/USD intra - S3

Na tę chwilę robię sobie przerwę. Do zobaczenia za godzinę.

14:47

Dax wybił dzisiejszy szczyt i na razie nie ma zmiłuj - choć jestem przekonany, że większość szuka tu wejścia na shorty, podczas gdy sentyment graczy występuje na poziomach neutralnych - jak na razie.

EUWAX SENTIMENT

Na razie nie ma dla mnie wejścia. Stany od samego rana tworzą pozytywną strukturę - czekamy jednak na właściwy rynek wejścia US.

Dodatkowo przyglądając się na rozkład opcji w tym tygodniu, od wtorkowej sesji do dzisiejszej sesji znacznie przybyło opcji zabezpieczających dla poziomy 12.000. Choć na chwilę obecną jest to poziom nieosiągalny (w rozumieniu jednej sesji przy aktualnym ATR) jednak takie działanie daje do myślenia.


15:35

Prawie przeoczyłem setup na GBP/USD korekcyjny wspominanych 30 - 40 pipsów dla zdrowotności przed ewentualną dalszą zniżką.

ENTRY GBP/USD LONG 1.37630, SL 17, TP 40 / 50

15:40

Sytuacja po wejściu US nie wygląda optymistycznie, jednak warto pamiętać o sentymencie wejścia rynku kasowego. Nagłe zejścia na otarciu często są wyciągane i wynika to z napływu realizowanych kontraktów na otwarciu rynku.

Na razie na rynku GBP/USD niecałe 30 pipsów zysku, czyli pierwszy z szacowanych zasięgów spełniony - z tego powodu pozycje idą na poziom break even- polujemy na 50 pipsów.

15:49

CLOSE: 50% +35 pips.

16:13

ENTRY: DAX LONG 12.576, SL6, TP 10 / 20

Wejście po strefie popytu na świecy. Ryzyko stosunkowo niewielkie patrząc na mniejszy SL.

16:21

CLOSE: +13 (korekta o spread)

16:26

ENTRY: DAX SHORT 12.568, SL10, TP 10 / 20.

Dax wybija powoli strefę ostatniego wsparcia dla obozu byków - oraz dzisiejszej konsolidacji.

DAX M5

Wejście na typowo na przełamanie dołka z ostatniego impulsu wzrostowego - jeśli ten poziom strzeli, możemy spodziewać się większego zjazdu niż zapostowane TP. Okaże się to zapewne w ciągu kilku najbliższych minut.

16:31

CLOSE: +10

DAX CLOSE +10

Indeksy SP500 oraz NASDAQ pikują relatywnie mocno - jednak Europa zdaje się wstrzymywać przed spadkiem do momentu osłabienia głównego europejskiego indeksu EUROSTOXX, który ma najważniejsze dzienne wsparcie pivot ledwie 5 punktów poniżej. Kwestia przełamania zależy zatem od tego, czy poziom puści.

16:42

Zachęta na wywalenie poziomu w postaci czekających tylko na capnięcie stop lossów ładujących się na każdym dołku :-)

16:44

ENTRY: DAX LONG 12.555, SL10, TP 10 / 20.

Z tego setupu wyjątkowo będę szybko outował - to wejście na re-testo poziomów okna podażowego, skąd 10 punktów zysku, czyli poziom 12.565 będzie miejscem dla potencjalnej dalszej zniżki (sekwencja!).

Zabezpieczam pozycję na break even point (555).

CLOSE: B/E (-1).

16:56

Idealny re-test sekwencji spadkowej w wykonaniu niemieckiego indeksu. I to są właśnie czyste wejścia na takie setupy, o których pisałem wczoraj w poście o strategii PSV.

Tymczasem prawie wybiła godzina 17:00, a więc jak wiecie godzina mojego końca sesji :-). Podsumowując dzisiejszy dzień - wiele wejść nie było, bo 4 wejścia z wynikiem +32 punkty z DAX'a oraz +35 pipsów z GBP/USD.

Dzięki za dzisiejszą obecność i Waszą aktywność w komentarzach! Do zobaczenia jutro!

PS. tak się wkręciłem, że zapomniałem, że jutro jest sobota, czyli dzień dla grania live przez szkoleniowców ;-) Miłego weekendu!!

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej