Analiza Dnia #14

26

-

04

-

2018

Wczorajsza sesja na rynkach obfitowała w wiele wejść - w końcu zmienność pozwoliła inwestorom intraday na wiele wejść. Dzisiejsza jest zdecydowanie pod znakiem EBC- czyli dzisiejszej konferencji, która wskaże dalszy kierunek rynkom europejskim. Zmienność zatem powinna być równie dobra.

Rynki na dziś: 26.04


Wczorajsza sesja na indeksach europejskich obfitowała w całą masę wejść i wygenerowała nam do godziny 12 około 5 konkretnych sygnałów, z czego wzięliśmy trochę ponad 60 punktów. W sumie nie dziwota - wczorajsza zmienność była bardzo duża podobnie jak zasięgi z korekt i impulsów.

Dziś giełdy w Europie rozpoczęły sesję z prawie natychmiastową zniżką opierając wykres na pierwszych wsparciach tygodniowych, m,in za za sprawą publikacji wyników spółek. Deutsche Bank, Shell, Nokia, Total, Barclays, Lufthansa i Volkswagen opublikowały swoje raporty finansowe - tymczasem dziś Europejski Bank Centralny ogłosi swoje decyzje dotyczące polityki pieniężnej. Na podstawie danych niemieckie zaufanie konsumentów nieznacznie spadło, ale skłonność do zakupów odnotowała wzrost.

Jeśli chodzi o dzisiejsze spotkanie EBC- Europejski Bank Centralny (EBC) prawdopodobnie utrzyma stabilność na dzisiejszym posiedzeniu, ponieważ ostatnie wskaźniki gospodarcze wskazują na spowolnienie gospodarki strefy euro i zmiany nie powinny nastąpić przy widnie słabnących siłach gospodarczych. Wzrasta także spekulacja, że EBC rozważa przesunięcie końca programu luzowania ilościowego (QE) w przyszłości. Jak twierdzi Dirk Schumacher, analityk w Natixis z notatki z zeszłego tygodnia:  "Nie oczekujemy żadnych działań politycznych i zasadniczo niezmienionego języka na posiedzeniu politycznym EBC (czwartek)"

Czego dzisiaj możemy się spodziewać? 

DAX:

Na niemieckim indeksie kluczowym poziomem do dalszych wzrostów lub spadków jest poziom 12.400. Tak długo, jak sytuacja buduje się w około a nawet nieco ponad tym poziomem, tak długo wykres powinien utrzymywać raczej pozytywny sentyment rynkowy. 

Zmienność na rynkach będzie dziś zdecydowana większa, ponieważ jak opisywałem powyżej sytuacja wcale nie jest taka jasna. Z jednej strony spowolnienie gospodarcze, z drugiej powoli chęć odchodzenia od QE oraz chęć przystopowania z napędzaniem pozytywnego sentymentu inwestorów, którzy jakby nie było mają bardzo duży wpływ na rynek.

Tak więc najważniejsze poziome na dziś to: 12.530, 12.490, 12,400, 12.340.

Pivoty na dziś:

R3 = 12.771

R2 = 12.597

R1 = 12.525

PIVOT = 12.423

S1 = 12.351

S2 = 12.249

S3 = 12.075

Update's:

10:24

Dzisiaj silniejszym indeksem wydaje się być EUROSTOXX, widać to choćby poprzez utrzymanie w ryzach spadku, podczas gdy DAX spadł już ponad 38 punktów.

10:28

ENTRY: DAX SHORT 12.422, SL10, TP 15 / 25.

Choć nie załapaliśmy się na zjazd od początku, aktualnie zrobiliśmy re-test strefy pivota od góry (przełamanie - retest - kontynuacja spadku (?)). Także pierwsza próba wejścia dziś. Jeśli poziom 12.400 przy odrobinie szczęścia zostałby przełamany, trade mógłby ładnie się rozpędzić. Jednak nic na razie nie jest pewne.

Pozycję zabezpieczam na poziom break even.

CLOSE: BREAK EVEN (0)

10:39

Niestety, geometria na M1 zadziałała, choć liczyłem, że z takim impetem przejdą taki poziom bez większego problemu. Dzisiejsza sesja odbywa się na relatywnie dużych wolumenach, wszystkie świece po godzinie 9:00 są ponad 200 kontraktów - co wskazuje na płynność na rynku. Zwroty akcji mogą być zatem dość często.

10:49

Dziś wśród graczy rynkowych dominuje sentyment negatywny. Zaraz po otwarciu rynków, a więc i zliczeniu sentymentu odbył się znaczący odpływ pozycji długich na korzyść pozycji krótkich.

10:53

ENTRY: DAX SHORT 12.431, SL10, TP 15 / 25

Ponowna próba zbadania negatywnego sentymentu graczy.

11:05

CLOSE: +15.

Drugie wejście za nami, tym razem skuteczniejsze niż poprzednie. Rynki wyglądają na pro-spadkowe, choć podobnie wygląda to z sentymentu graczy na rynku. Budowanie co rusz niższych szczytów - jednak również wyższych dołków, ponieważ nadal nie przebiliśmy ważniejszych poziomów. Wciąż zatem sprężyna się naciąga i wybicie takiego trójkąta który się buduje może dać spory zasięg. Myślę jednak, że przed EBC to się nie stanie.

11:13

DAX M1

11:23

W tym momencie mamy właśnie wybicie zbudowanego trójkąta- zobaczymy jednak czy dalszy ruch potwierdzi wybicie, czy jest to kolejna kiwka i zejście na dolne ograniczenie formacji. Zaangażowanie wolumenowe póki co diametralnie spadło, co może sugerować chęć dalszej eksploracji w poszukiwaniu zleceń- czyli kontynuację wybicia.

12:03

Na DAX buduje się formacja RGR z zasięgiem na poziom ok. 12.376

DAX RGR

12:09

Amerykańska korporacja spożywcza, PepsiCo poinformowała, że jej zysk na akcję za pierwszy kwartał roku obrotowego 2018 wyniósł 0,94 USD, co stanowi poprawę o 3% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

12:20

ENTRY: DAX SELL 12.457, SL10, TP 10 / 20

12:31

CLOSE: +10

DAX CLOSE +10

Choć miałem zamiar spróbować przetrzymać pozycję nieco dłużej - to jednak widziałem co dzieje się na wolumenie, a dokładniej, jak duże skupienie strefy nastąpiło na dołku. Ponad 650 kontraktów na świecę m1 przy średniej wynoszącej ok. 220 kontraktów robi robotę.

13:25

Za równo 20 minut mamy posiedzenie EBC, a więc powinno pojawić się większe show na rynku. Na chwilę obecną mamy powrót z wybicia linii szyi na daxie. Rynki wyraźnie oczekują na dane.

13:38

Mamy właśnie zbliżenie do dziennej linii trendu. Trudno powiedzieć, czy przełamanie nastąpi z kretesem, ponieważ nadal jesteśmy przed spotkanie EBC, jednak warto mieć to na uwadze.

14:02

Decyzja dotycząca stóp procentowych jest już dawno przetrawiona przez inwestorów i nie o to toczy się teraz stawka. Prawdziwym przesłaniem jest sytuacja chęci odejścia od QE we wrześniu jednak z drugiej strony mocne spowolnienie gospodarcze może wysyłać przesłanki o tym, że EBC może przedłużyć skup aktywów. Wówczas rajd na indeksach byłby zdecydowanie pod rekordowe high z zeszłego roku.

Źródło: Bloomber News

14:10

Cały czas siedzimy na górnym ograniczeniu z dzisiejszej konsolidacji. Daje się, że wybycie jest coraz bardziej prawdopodobne, jednak na chwilę obecną brak jest konkretnego sygnału. Być może następne M5 da sygnał do korekty, jednak jestem z tym coraz bardziej ostrożny.

14:14

ENTRY: DAX LONG 12.460, SL10, TP 15 / 30.

Zajęta pozycja długa mimo strefy oporowej - głównie ze względu na widoczną presję na dzisiejszy szczyt. Ryzyko na stały poziomie jednak co do TP nie jestem pewien czy standardowy zysk w tym wypadku nie będzie zbyt mała nagrodą za taką próbę.

14:29

CLOSE: +15

DAX CLOSE +15

14:35

Właśnie zaczyna się konferencja EBC, gdzie przemawia prezydent Mario Draghi.

 

14:38

Skrótowy przebieg:

  • Stopy procentowe przez dłuższy czas niż przypuszczaliśmy zostaną na tym samym poziomie,
  • Stymulacja strefy euro nadal jest potrzebna,
  • Póki nie osiągniemy celów inflacyjnych - nadal będzie trwał skup aktywów,
  • Wskaźnik bazowej inflacji na razie ma problem z ustabilizowaniem na oczekiwanych poziomach,
  • Bank widzi wzrost zatrudnienia i wzrost inwestycji biznesowych jako oznaki pozytywnego wpływu decyzji EBC,
  • Główna inflacja powinna oscylować w okolicach 1.5% do końca roku,
  • Ryzykiem dla celu inflacyjnego są wysokie ceny ropy,
  • Protekcjonizm nadal pozostaje problemem w handlu międzynarodowym,
  • Dalsze reformy strukturalne są potrzebne w strefie euro, aby zwiększyć odporność i zwiększyć produktywność.

15:38

ENTRY: DAX LONG 12.422, SL8, TP 10 / 20

Wejście na samym pivocie, próba obrony była co prawda niewielka, ale próba wydaje się mimo to zasadna.

15:45

CLOSE: +12

W sumie za nami 5 zapostowanych wejść z wynikiem +52 punkty -2 z zaokrąglanych wyników po przecinku, a więc 50 punktów. Średnia to 10 punktów na każde wejście. Niedługo powinien pojawić się oczekiwany przez Was post na temat strategii i ogólnego poglądu na rynek - jestem w fazie poprawek i kończenia ostatnich punktów. Nie będzie tam nic odkrywczego a przykłady będą suchą wiedzą - ze względu na to, że dzień w dzień postuję zagrania i przykładów macie od groma tutaj, na żywo niż jakieś tam pokazywanie "tu bym wszedł, a tam, a tam to bym sprzedał". Będzie za to parę rzeczy związanych z historią jak dochodziłem do tych swoich "mądrości".

15:52

W tym momencie jest ostatnia szansa dla pozycji długich - normalnie wchodziłbym bez zawahania na sygnał z wolumenu, jednak osiągnąłem dziś zamierzony cel i odchodzę już od grania, żeby spędzić trochę czasu przy ładnej pogodzie :-) Nie samymi rynkami człowiek żyje! Dzięki za dzisiejszą obecność i czekujcie dziś wieczorem (lub najpóźniej jutro) posta z PSV.

Pozdrawiam!

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej