Analiza Dnia #13

25

-

04

-

2018

Niedźwiedzie w tym roku późno budzą się ze snu, jednak gdy już to zrobiły - pokazały siłe na 270 punktów. Jutro dwa istotne poziomy dla niemieckiego indeksu 30 największych spółek - czy kontynuacja spadków sięgnie jutro poziomów z przed dwóch tygodni?

Rynki na dziś: 25.04

Wczorajsza sesja była pod znakiem niedźwiedzi, które zdają się w końcu wybudzać ze snu zimowego. Spadki - w głównej mierze wywołane obawami przed rosnącymi stopami procentowymi i słabszymi od oczekiwań zyskami korporacji - można było odczuć nie tylko na indeksach europejskich - Dow Jones Industrial Average spadł na wczorajszej sesji o ponad 600 punktów, gdy zapasy technologiczne zaczęły walić w górę przy rosnących rentownościach obligacji. 10-letnie obligacje skarbowe wzrosły do ​​3% po raz pierwszy od stycznia 2014 r. czego następstwem jest sygnał o możliwej podwyżce stóp procentowych w przyszłym tygodniu, gdy zbierze się Federalny Komitet Otwartego Rynku.

W kontekście wczorajsze sesji na najpopularniejszym indeksie europejskim kluczowym okazał się wpis z godziny 10:36, w którym pisałem:

"Miałby być fajerwerki - a wyszło jak zwykle. Niemiecki indeks wybił konsolidację, jednak wraz z wybiciem towarzyszył duży wolumen i prawdopodobnie (choć ciężko jeszcze do końca ocenić) wchodzą duże pozycje krótkie na tym poziomie. Jeszcze nic nie jest pewne, jednak to nie jest zakłada reakcja - tym samym plan szybkiego podejścia do góry oddalam do wejścia US."

Po czym uzupełniałem wpis w odpowiedzi do komentarza:

"Po wybiciu wolumen powinien być mniejszy a zasięg świecy duży - wówczas świadczyłoby to po prostu o złapaniu pozycji obronnych shortów i jazda do góry na tym paliwie. To co jednak zrobili wyglądało bardziej na rozładowanie wolumenu w rozumieniu pozbycia się pozycji długich i/lub założenia większych pozycji krótkich.Tak, powinni iść jak to nazwałeś "za ciosem" i zrobić dwie - trzy świece m15 wzrostowe i po zawodach. W takich miejscach jak te nie daje się łatwo wejść. A tu stwarzali pozory łatwego wejścia i ewentualnego dołączenia co śmierdziało na kilometr"

Zatem spadki były zauważalne już po godzinie 10:35 - choć brakowało ostatecznie potwierdzenia- jakie dostarczone zostało wraz z wejściem sesji amerykańskiej na rynek. Informację dostarczyła słaba reakcja oraz dodatkowa informacja w postaci wolumenu, który zachował się dość jednoznacznie dla określenia potencjalnego scenariusza na resztę sesji.

Z danych na środową sesję: 

  • Dzień wolny: Australia
  • ‍16:30  USD Zapasy ropy naftowej
  • ‍22:15  CAD Przemawia prezes BoC, Poloz

Czego dziś możemy się spodziewać?

Kluczowym poziomem na jutrzejszą sesję na DAX będą dwa poziomy główne: 12.520 będące istotną strefą oporową z dnia wczorajszego i zarazem ostatnim miejscem dla obrony obozu niedźwiedzi przed zmianą sekwencji oraz poziom 12.396 o którym również wczoraj wspominałem- a jest istotnym wsparciem i w zależności od otwarcia jutrzejszej, środowej sesji - może być również interesujący poziomem na wykonanie większej kontry ze strony byków. W razie przełamania tego poziomu po godzinie 9:00 spodziewałbym się mocniejszego zejścia nawet do poziomów 12.250. Na chwilę obecną nie widząc otwarcia ciężko mówić co dalej, ale pewnym jest, że czwartkowe spotkanie EBC oraz wspomniana już możliwa podwyżka stóp procentowych w przyszłym tygodniu mogą mieć istotny wpływ na rynki i podwyższoną zmienność.

W jedną sesję praktycznie całe dwie strefy zasięgu tygodniowego zostały wykonane, dlatego często wspominam, iż patrzenie na pivoty i zasięgi tygodniowe mają duży sens na sesję nawet intraday - nakreślając potencjalne miejsca i zasięgi dla rynku.

DAX - od R1 do S1 weekly Pivot w sesję

Dorzucam jeszcze informacje odnośnie dat publikacji niemieckich spółek - earnings calendar

Więcej jak zawsze w uaktualnieniach posta poniżej. Niestety odprawy do końca tygodnia nie będzie ze względu na mój słaby stan zdrowia.

Update's:

09:27

Dzień dobry wszystkim! 

Niemiecki indeks wzorowo zareagował na strefę wsparcia z poziomu opisywanego już powyżej jako ważna strefa wsparcia na dzisiejszą sesję, która powinna dać reakcję, mianowicie strefa 12.398. Niestety technicznie nie było jak z niej skorzystać, ponieważ wykres otworzył się dużo powyżej strefy i od razu kontynuował wzrosty. Zbliżamy się teraz do kolejnej strefy z M5 - 12.530, która jest kluczowa na dzisiejszą sesję - z prostego powodu. Powinna ona dać sygnał albo przejścia i po re-teście daj przestrzeń do dalszych wzrostów do poziomu 12.620 widocznego na wykresie z zaznaczeniem pomarańczowej strefy, albo przy braku dalszych kupujących- wygenerować idealne miejsce do zajmowania pozycji krótkich na kolejnego swing-short'a w dół z zakresem przekraczającym widoczność na poniższym wykresie.

DAX M5 - istotne strefy

Zatem nie pozostaje nam nic innego jak obserwować obecne poziomy i wstrzymać się od nerwowych reakcji.

09:40

ENTRY: DAX SHORT 12.485, SL10, TP 10 / 20.

Niestety sytuacja się obraca i istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozycja wyleci, choć w pewnym momencie +8/+9 było na pozycji. Będziemy dalej próbować z wyższych poziomów. To dopiero początek sesji.

09:53

CLOSE: +10

Skromny ruch na pierwsze wejście, ale rynek widocznie nie daje więcej- dodatkowo nie jest to najlepszy poziom a już na pewno nie ten, którego wyczekuję, dlatego biorę co dają. Rynek zrobił re-test więc i dał okazję do wejścia dla spóźnialskich z podobnego sygnału. Choć przyznam, że wyglądało to już na niewielką negację scenariusza.

09:56

Widzimy, że na parze EUR/USD mieliśmy re-test strefy z okna podażowego i dalszą obsuwkę wykresu. Prawdę mówiąc żałuję, że nie byłem świadkiem dotarcia do tego poziomu, jednak była to godzina 20:00 wczoraj i byłem już dawno poza wykresami. Istnieje szansa, że ponownie bym wchodził na strefę- ponieważ zlecenie obronne byłoby wówczas niewielkie.

EUR/USD - ponowny re-test strefy

10:05

Widzimy dalszy rozwój sytuacji i z sygnalnego wejścia w S nadal nie byłoby sposobności wybicia nas z pozycji, a obecnie byłoby to prawie 30 punktów zysku. Jednak jak wspominałem, był to poziom testowy i nie był on na większe czy dłuższe wejście- przynajmniej dla mnie :-) Czekamy na rozwój sytuacji.

Na razie testujemy średnią z M5 dla trendu i zbliżamy się do niewielkiego lokalnego wsparcia.

DAX M5 - pogląd

10:13

Faktycznie, nastąpiło wybicie niewielkiego kanału wzrostowego na niemieckim indeksie, jednak pokrywa się to z poziomem oporowym i wstrzymuję się od rozegrania tego.

DAX - wybicie kanału wzrostowego

Dopiero 12.438 wydaje się być pierwszym ciekawym poziomem na zlecenie oczekujące bądź próbę wejścia z ręki.

DAX - potencjalny setup

10:22

Zgodnie z tym co pisałem, pozycja została odpalona:

ENTRY: DAX SHORT 12.436, SL10, TP 15 / 30.

Te dwa punkty różnicy pomiędzy wejściem a tym co pisałem powyżej wynikają oczywiście z poślizgu cenowego.

Był właśnie re-test strefy, niedaleko od momentu wejścia w pozycję, dlatego tę zabezpieczam już na poziom break even, ponieważ kolejne podejście może być już negacją scenariusza.

CLOSE: +20

DAX CLOSE +20

10:35

Trend nadal się rozwija - ponad 35 punktów od wejścia. To będzie dzień pełen sygnałów.

Spore natężenie wolumenów może sugerować pierwszą próbę obrony ceny.

DAX M1 - strefa wolumenowa

10:50

Zbliżamy się do dziennego poziomy S1 - a więc dziennego wsparcia. Przy obecnym ruchu poziom wcale nie musi reagować. Zobaczymy jednak po dotarciu w jaki sposób rozegra się sytuacja.

10:54

ENTRY: DAX LONG 12.370, SL5 TP 10 / 20

Wejście po dużym skupisku wolumenu - mogłoby się wydawać obronnego na strefę. Być może uda się złapać 10 / 20 punktów na korektę, choć samo wejście jest stosunkowo późne.

CLOSE: -5

Niestety szybkie zagranie nie wyszło - jednak jeśli będą próbować wyjścia jeszcze raz a sytuacja na wolumenie się nie zmieni - będę robił re-entry.

11:07

DAX RE-ENTRY 12.348, SL5, TP 15 / 30

Ostatnia próba wejścia z tej strefy - dojście do S1 i cały czas stosunkowe duże wolumeny. Tym razem pozycje chciałbym przytrzymać do 20 / 30 punktów jednak zobaczymy co na to rynek.

CLOSE: +18

DAX CLOSE +18

11:21

Choć wsparcie nadal trzyma - nie widać zbytniego zainteresowania strzeleniem poziomów choćby lokalnych oporów. Oczywiście po takim spadku trudno wymagać wiele, ale DAX należy jednak do grupy indeksów, które lubią takie akcje przebojowe, w których w najmniej spodziewanym momencie robią zwrot czasem nawet 1:1.

Dax w tym momencie zdaje się jakby czekał na choć najmniejszą reakcję popytową reszty indeksów aby pójść do góry jak pierwotnie zakładałem. Zobaczymy co na to reszta.

11:54

ENTRY: DAX LONG 12.348, SL10, TP 15 / 30.

Wejście jest chyba jasne i nie trzeba go zbytnio tłumaczyć. Próba jak próba, zobaczymy na rozwój sytuacji.

DAX ENTRY wyjaśnienie

12:01

CLOSE: +20

DAX CLOSE +20

12:06

Aktualnie z zapostowanych wejść mam +60 punktów i tym samym kończę dzisiejszą sesję. Z uwagi na to, że jest jeszcze wcześnie od czasu do czasu odświeżę jeszcze ten wątek a przy okazji idę pisać obiecany post o systemie, wejściach itd.

Z tego powodu chciałbym abyście dali znać w komentarzu czego od takiego posta oczekujecie? Sam opis wejść to byłoby zbyt nudne, mało realistyczne i w oderwaniu od kontekstu systemu, dlatego myślę, żeby zrobić jeden wielki post od A do Z jak co widzę, jak gram itd. Co Wy na to?

13:55

Niestety w przerwie grałem i nie miałem jak zapostować wejścia. Jednak to jedna z ulubionych sytuacji, kiedy najpierw pokonujemy wsparcie, następnie - wychodzimy ponad nie i robi re-test strefy. Zdarza się stosunkowo rzadku, ale jak już się pojawi zwykle daje zarobić.

+26

DAX CLOSE +26

15:17

Wyjście powyżej strefy 12.400 jest jednoznaczne z zanegowaniem krótkoterminowej sekwencji spadkowej na chwilę obecną. Teraz jesteśmy w strefie dalszego wzrostu jednak przed nami ostatecznie ważny opór dla zmiany całości układu sił na rynku.

DAX

15:42

Jak widzimy brak jest dalszej presji popytowej - moziom utrzymania dla byczego obozu ponownie został przełamany, głównie za sprawą wejścia sesji US i natychmiastowej reakcji.

Przegląd rynku - Europa (góra + prawy róg dolny) vs Stany (lewo+prawo dół)

16:35

Na rynku mieliśmy po raz kolejny idealne odbicie od poziomu dziennego wsparcia S1 (ale przecież analiza techniczna nie działa- więc to 214.435 przypadek w tym miesiącu).

DAX - S1

Również podobnie zachował się amerykański indeks technologiczny Nasdaq

NASDAQ - M5

16:39

Jeśli tempo się utrzyma - i ponownie znajdziemy się powyżej poziomu 12.405 formalnością powinno być dojście do poziomu 12.490 z zaznaczonego o 15:17 podejścia.

16:45

Układ sił na rynku nieco uległ zmianie - teraz to Stany wyglądają bardziej pro-wzrostowo i prą do góry, natomiast Europa zdaje się odstawać w sentymencie.

16:51

Wybiła moja godzina na rynku. Oficjalnie - wolne. Dzień kończę na 60 punktowym plusie z postowanych wejść i około 85 punktów w sumie - jedno, którego nie udało mi się zapostować dało +26 punktów. Dzień wykorzystałem na rozpoczęcie pisania posta o strategii - będzie tego dość sporo, dlatego myślę, że publikacja odbędzie się w weekend. Dziękuję dziś wszystkim za obecność i udzielanie w komentarzach. To chyba jedyna strona, na której można poczytać o całościowym przebiegu sesji oczami gracza, wraz z zajmowanymi przez niego pozycjami. Cóż. Trochę czasu to kosztuje - ale podobną rzecz robiłem już wcześniej na TCS, więc w sumie niewiele się zmieniło.

Pozdrowienia i do jutra! 

Maksymilian Bączkowski

Analityk / Trader rynku OTC

Od 2011 roku działa jako Trader na rynku OTC/FX – głównie daytrader. Twórca autorskiej strategii podejścia do inwestycji średnioterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i praca, którą wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016.

Tagi:
Powiązane artykuły:

EUR/USD wybija Overbalance

Aktualizacja ostatniej analizy video, rynek EUR/USD wybija kluczowy opór, czy to już koniec spadków?

Czytaj więcej

Analiza video - EUR/USD metodą Overbalance

Jak wygląda aktualna sytuacja technicza na parze EUR/USD? Czy to już czas na korektę?

Czytaj więcej

EUR/USD i Payrolls

Czy payrollsy odwrócą trend spadkowy na EUR/USD?

Czytaj więcej